آمار ۵ ماهه تجارت خارجی؛ فراورده‌های نفتی همچنان در صدر کالاهای صادراتی کشور

بر اساس آمارهای تجارت خارجی کشور،در حالی که در ۵ ماه نخست سال همچنان فرآورده های نفتی وگازی در صدر اقلام صادراتی کشور قرار دارند، مجموع ارزش ارزی کل محصولات صادراتی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۵ درصد کاهش پیدا کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، بر مبنای آمارهای تجارت خارجی، میعانات گازی همچنان در صدر فهرست کالاهای صادراتی کشور قرار دارد و در ۵ ماه گذشته  ۷٫۴ میلیون تن به ارزش ۲٫۹ میلیارد دلار از این محصول به کشورهای مختلف صادر شده است.

در رده‌های بعدی نیز محصولات پتروشیمی از قبیل پلی اتیلن با ۵۴۶ هزار تن و به ارزش ۶۵۱ میلیون دلار و متانول به وزن ۱٫۷ میلیون تن به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار  قرار دارند.

همچنین در گروه گازهای مایع شده نیز پروپان با وزن ۱٫۴ میلیون تن و ارزش ۵۷۶ میلیون دلار در رده سوم قرار گرفته است.

بر اساس جدول گمرک ایران، در میان فهرست ۱۵ کالای نخست صادراتی کشور، اقلامی همچون سنگ آهن از گروه معدنی، بوتان مایع شده گازهای نفتی، اتیلن و پلی اتیلن از محصولات پتروشیمی نیز دیده می‌شود.

مجموع ارزش ارزی این ۱۵ قلم کالا ۸٫۴ میلیارد دلار و وزن آنها ۲۶ میلیون تن می‌باشد. این در حالی است که در ۵ ماهه نخست سال قبل ارزش ارزی ۱۵ قلم کالای نخست ۷٫۷ میلیارد دلار بوده  و به این ترتیب خام فروشی نسبت به سال قبل حدود ۹٫۱ درصد افزایش پیدا کرده است.

این در حالی است که رشد کل  صادرات کشور در مدت ذکر شده با رقم ۱۷ میلیون دلار نسبت به سال قبل حدود ۵ درصد کاهش یافته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: