۲۸ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۹
وزیر نفت پاکستان:

«تاپی» جایگزین واردات گاز از ایران نیست/ قطر نیاز پاکستان را برآورده نمی‌کند

وزیر نفت پاکستان گفت: تکمیل خط لوله تاپی به علت ناامنی در افغانستان به تأخیر افتاده و این پروژه جایگزین واردات گاز از ایران نیست.

به گزارش عیارآنلاین، جان کمال وزیر نفت پاکستان در اسلام‌آباد گفت: تکمیل پروژه خط لوله تاپی به علت ناامنی در افغانستان به تأخیر افتاده است.

وی افزود: در حال حاضر با توجه به اعلام استراتژی تازه آمریکا امنیت افغانستان بیش از گذشته به چالش کشیده شده بنابراین به نظر نمی‌رسد بتوان پروژه تاپی را تکمیل کرد.

وزیر نفت پاکستان اظهار داشت: تمام کشورهای عضو پروژه تاپی در حال رایزنی برای پیدا کردن راهی هستند تا بتوانند این خط لوله گاز را تکمیل کنند اما تاریخ اجرا و سایر موارد با توجه به اوضاع منطقه تغییر کرده است.

وی افزود: کشورهای عضو پروژه تاپی فقط برای کارهای مطالعاتی و تحقیقاتی به توافق رسیده‌اند و اما تأمین اعتبار مالی و سایر موارد از جمله اجرای پروژه در افغانستان و پاکستان هنوز مواردی است که درباره آنها اختلاف نظر وجود دارد.

جان کمال اظهار داشت: هدف این بود که پروژه تاپی در سال ۲۰۲۰ تکمیل شود اما به نظر نمی‌رسد بتوانیم آن را طبق موعد مقرر اجرا کنیم.

وزیر نفت پاکستان تأکید کرد: قرار بود خط لوله تاپی از مناطق امن افغانستان عبور داده شود اما این اقدام چندان آسان نیست.

وی افزود: خط لوله تاپی گاز مورد نیاز افغانستان،پاکستان و هند را تأمین می‌کند.

جان کمال گفت: هیچ پروژه‌ای جایگزین پروژه دیگر نیست و با توجه به نیاز پاکستان به انرژی تاپی جایگزین واردات گاز از ایران نیست.

وزیر نفت پاکستان تأکید کرد: پروژه واردات گاز از ایران اهمیت زیادی برای پاکستان دارد که هرگز با پروژه تاپی قابل مقایسه نیست.

وی افزود: پاکستان برای تأمین نیاز انرژی خود از قطر گاز مایع (ال ان جی) دریافت می‌کند اما این موضوع جایگزینی برای واردات گاز از ایران نیست و گذشته از آن نیاز ما فراتر از این است.

طول خط لوله گاز تاپی ۱۸۱۴ کیلومتر بوده و ۲۱۴ کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، ۷۷۴ کیلومتر از خاک افغانستان و ۸۲۶ کیلومتر از خاک پاکستان تا مرزهای کشور هند عبور خواهد کرد.

ظرفیت انتقال این خط سالانه ۳۳ میلیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است تا سال ۲۰۱۹ میلادی به طور کامل به بهره برداری برسد.

عملیات اجرای خط لوله گاز تاپی هم اکنون در خاک ترکمنستان در حال ادامه است اما اجرای آن در خاک افغانستان و پاکستان هنوز آغاز نشده و تنها کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی این طرح در ۲ کشور مذکور در دست اجرا است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: