تجربه کشورهای منتخب در زمینه جمع‌آوری گازهای سوزانده‌شده

بر اساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، بررسی تجارب کشورها در زمینه جمع‌آوری گازهای سوزانده‌شده نشان می‌دهد که اولاً قوانین لازم و دارای ضمانت اجرا در کشور وجود ندارد و دوماً تصویب قوانین جامع و کامل و ایجاد شفافیت در قیمت‌گذاری گاز می‌تواند ورود بخش خصوصی را به طرح‌های جمع‌آوری گازهای سوزانده‎‌شده در ایران تسهیل کند.

به گزارش عیارآنلاین، دفتر مطالعات انرژی، صنعت و معدن مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «تجربه کشورهای منتخب در زمینه جمع‌آوری گازهای سوزانده‌شده ؛ درس‌هایی برای ایران» اعلام کرد: برآورد بانک جهانی و تخمین‌های به دست آمده از اطلاعات ماهواره‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان می‌دهد که حجم گاز سوزانده‌شده در جهان برابر با ۱۴۷٫۵۶میلیارد مترمکعب گاز (معادل ۴۰۴٫۳میلیون مترمکعب در روز) بوده که معادل ۳۰ درصد گاز مصرفی اروپا (یا نیمی از انرژی الکتریکی مورد نیاز آفریقا) است. متن کامل این گزارش از اینجا قابل دریافت است.

این گزارش می‌افزاید: بر اساس آمار سال ۲۰۱۵، روسیه، عراق و ایران به ترتیب با سوزاندن ۲۱٫۲۴۴، ۱۶٫۲۱۳ و ۱۲٫۰۹۶ میلیارد مترمکعب مقام اول تا سوم را بین کشورهای جهان دارا هستند. علاوه بر این، بررسی شدت سوزاندن گازهای همراه نفت (نسبت هر مترمکعب گاز همراه نفت سوزانده‌شده نسبت به هر بشکه نفت خام تولیدی) در ۳۰ کشور اول سوزاننده گاز در جهان، نشان می‌دهد که کشورهای ازبکستان و عربستان با ۴۷٫۷ و ۰٫۵ مترمکعب به ازای هر بشکه به ترتیب بیشترین و کمترین میزان نسبت یادشده را در اختیار دارند. ایران نیز با شدت ۸٫۵ مترمکعب در هر بشکه در سال ۲۰۱۵ در رتبه چهاردهم قرار دارد.

این حجم از گاز سوزانده‌شده موجب اتلاف بخش قابل توجهی گاز قابل بهره‌برداری مجدد می‌شود که فرآوری آن می‌تواند به افزایش تولید گاز سبک و مایعات گازی منجر شود. علاوه بر این، آزادسازی میلیون‌ها تن دی‌اکسیدکربن به اتمسفر تغییرات آب‌وهوایی را به دنبال دارد. چنین شرایطی برای ایران که به لحاظ سوزاندن گاز همراه در رتبه سوم جهان قرار دارد، نیز صادق است. بنابراین ضرورت دارد ایران، برنامه‌هایی را به منظور جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه نفت اجرایی کند. از این رو، در این پژوهش، تجربه کشورهای روسیه، نیجریه، عربستان سعودی و آمریکا بررسی و ارزیابی می‌شود.

نتایج بررسی تجارب این کشورها نشان می‌دهد که عربستان سعودی با احداث سیستم جامع گاز، انجام قراردادهای پیمانکاری برای توسعه سیستم جامع گاز و تخصیص گاز به بخش پتروشیمی و نیروگاهی توانسته است در این زمینه بسیار موفق باشد. نیجریه نیز به کمک قراردادهای امتیازی و مشارکت در تولید با شرکت‌های بزرگ نفتی، اعمال نظارت، مالیات و سیاست‌های تنبیهی و تشویقی برای آن شرکت‌ها و تصویب قانون تزریق مجدد گازهای همراه نفت، میزان گازهای همراه سوزانده‌شده را تا ۵۰ درصد نسبت به سال ۲۰۱۲ کاهش داده است. همچنین روسیه با به کارگیری سیاست‌های تنبیهی و اخذ جریمه، سیاست‌ها و مقررات تشویقی و استفاده از گازهای همراه برای تولید برق و خوراک پالایشگاه‌های گازی، حجم گازهای همراه سوزانده‌شده را به میزان ۴۰ درصد کاهش داده است. در آمریکا نیز نظارت نهادهای زیست‌محیطی، اعطای مجوزهای کوتاه‌مدت و بلندمدت برای سوزاندن گازهای همراه و اخذ جریمه متناسب با آن و استفاده از طرح‌های سبز به منظور کاهش گازهای همراه نفت سوزانده‌شده موجب شده است تا میزان این گازها به‌رغم افزایش تولید نفت، ثابت بماند.

بررسی تجارب کشورها در زمینه جمع‌آوری گازهای همراه نفت جهت سیاست‌گذاری و تصویب قوانین لازم در ایران نشان می‌دهد که اولاً قوانین لازم و دارای ضمانت اجرا در کشور وجود ندارد و دوماً تصویب قوانین و مقررات جامع و کامل در مورد گازهای سوزانده‌شده و ایجاد شفافیت در برخی موضوعات همچون قیمت‌گذاری گازهای همراه نفت می‌تواند ورود بخش خصوصی را به طرح‌های جمع‌آوری گازهای همراه نفت در ایران تسهیل کند و با حضور بخش خصوصی، سهم قابل توجهی از گازهای همراه سوزانده‌شده کاهش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: