بررسی تجربیات جهانی در مدیریت بخش مسکن (3)

دنیای اطلاعات در سامانه جامع مسکن انگلیس

بخش خصوصی در کنار بخش دولتی انگلیس در ساخت مسکن گام‌های بسیار خوبی برداشته است. علاوه بر این، ایجاد یک سامانه جامع برای مدیریت تمام ابعاد بخش مسکن توسط دولت انگلیس، به‌خوبی توانسته است به امورات مربوط به این حوزه نظم بدهد.

به گزارش عیارآنلاین، مسکن مناسب یکی از نیازهای اساسی انسان است و به‌تبع آن تأمین مسکن مناسب برای مردم، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های تمام دولت‌ها است. دولت‌ها برای رسیدن به این مهم، سیاست‌ها و شیوه‌های مختلفی را اتخاذ می‌کنند و از ساختارهای نهادی متنوعی بهره می‌جویند که پرداختن به آن‌ها و آشنایی با نمونه‌های موفق می‌تواند برای بهبود وضعیت نهادی مسکن ایران در این بخش نتیجه بخش باشد.
پس از بررسی ساختار نهادی مسکن مالزی و ترکیه در این یادداشت قصد داریم به ساختار نهادی مسکن کشور انگلیس بپردازیم.

انگلیس به‌عنوان یکی از کشورهای توسعه‌یافته ساختار جالبی را برای مدیریت بخش مسکن اتخاذ کرده است و قوانین خاصی را نیز برای خود و برخی کشورهای دیگر هم چون اسکاتلند و ولز تدوین کرده است.  در ادامه ساختار نهادی مسکن انگلیس را در دو بخش دولتی و خصوصی ازنظر بگذرانیم.

۱- بخش دولتی

در انگلیس، در بخش دولتی، «وزارت جوامع و دولت محلی» متولی اصلی بخش مسکن است. این وزارتخانه برای مدیریت بخش مسکن از «دفتر مسکن و خدمات محلی» بهره می‌گیرد. این دفتر متولی اصلی بخش مسکن در انگلیس است.

وب‌سایت و سامانه جامع اینترنتی بخش مسکن

نکته قابل‌توجه در مورد ساختار نهادی مسکن انگلیس، وجود یک وب‌سایت و سامانه جامع اینترنتی است. یک وب‌سایت جامع که فرد می‌تواند با مراجعه به آن و فقط با واردکردن کد پستی به دنیایی از اطلاعات دسترسی پیدا کند و بسیاری از درخواست‌های خود را نیز از طریق این سامانه حل‌وفصل نماید.

شوراهای محلی نقش حائز اهمیتی در ساخت مسکن در انگلیس بالأخص برای افراد کم درآمد را بر عهده‌دارند و به‌عنوان محور عمل می‌کنند. واحدهای مسکونی که در این حالت ساخته می‌شوند به «مسکن شورایی» معروف هستند.

مسکن شورایی: در این حالت فرد که متقاضی خرید یا اجاره مسکن است با واردکردن کد پستی مدنظر خود وارد سامانه می‌شود و در آنجا اطلاعات مختلف از قبیل: قوانین خرید، قوانین اجاره، قیمت خانه‌های شورایی موجود، مشاهده ویژگی­‌های منازل، شیوه درخواست برای خانه، اطلاعات جامع در مورد وام و … را دریافت خواهد کرد. هم­چنین اگر خانه‌ای را انتخاب کرد از طریق همین سامانه درخواست خرید یا اجاره را ثبت می­‌کند.

از طریق همین سامانه فرد می‌تواند بعد از ساکن شدن در خانه شورایی، درخواست تعویض یا تعمیر خانه را بدهد و حتی شکایات نیز از طریق این سامانه قابل وصول و پیگیری است.

افزون بر این، مقامات محلی از فروش یا اجاره مسکن شورایی به منابع مالی خوبی دسترسی پیدا می‌کنند اگرچه هدف اصلی مقامات محلی از این طرح، تأمین مسکن برای اقشار با درآمد کم و متوسط است.

۲- بخش خصوصی

مؤسسات متعدد مسکن در انگلیس فعالیت می‌کنند و عملکرد قابل‌توجهی در حوزه ساخت از خود به نمایش گذاشته‌اند. این مؤسسات پروژه‌های تکمیل‌شده خود را با عنوان «خانه‌های انجمن مسکن» در سامانه جامعی که شرح آن در بالا ذکر شد، ثبت کرده و شرایط کامل فروش یا اجاره آن‌ها را نیز اعلام می‌کنند. درواقع این واحدهای مسکونی تحویل شوراهای محلی داده می‌شود و در بستری همانند آنچه در مسکن شورایی توضیح داده شد، مدیریت می‌شوند.

سامانه جامع اینترنتی مسکن

علاوه بر مسکن شورایی و انجمن‌های مسکن، بسیاری از موارد مربوط به خانه‌های شخصی را نیز می‌توان از طریق سامانه مذکور پیگیری کرد. درخواست مجوز برنامه‌ریزی و توسعه مسکن، درخواست تعمیرات و تغییرات در ملک شخصی، درخواست وام‌های مختلف و موارد این‌چنینی همگی از طریق این وب‌سایت انجام می‌شود.

تسهیلات برای افراد معلول و سالخورده

در کنار تمام مواردی که توضیح داده شد، نکات جالب دیگری نیز در بخش مسکن انگلیس خودنمایی می‌کند. برای مثال، تسهیلاتی برای افراد معلول در نظر گرفته می‌شود. با ثبت درخواست فرد معلول در سامانه، شوراهای محلی موظف‌اند در اسرع وقت تغییرات لازم در خانه فرد مدنظر را برای راحتی و آسایش وی ایجاد کنند و یا افراد سالخورده می‌توانند از شوراهای محلی درخواست نگهبان کند و مواردی دیگر از این قبیل.

درنهایت باید دانست انگلیس استفاده از  پتانسیل‌های مؤسسات و انجمن‌های مسکن را موردتوجه قرار داده است و تا حد قابل‌توجهی نیز موفق بوده است. شاید نکته مثبت دیگر ساختار نهادی مسکن انگلیس تجمیع امور ذیل سامانه و وب‌سایت بخش مسکن و خدمات محلی دولت باشد که حاکم شدن این سامانه جامع توانسته است سرمنشأ حل بسیاری از مشکلات و ناهماهنگی‌ها شود.  همچنین در کنار موارد ذکرشده نباید از نقش خطیر شوراهای محلی در انگلیس در نقش‌آفرینی در بخش مسکن غافل بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: