آخوندی: سهم حمل ریلی بار در بنادر باید به ۴۵ درصد برسد

وزیر راه و شهرسازی می گوید در دوره جدید فعالیت سازمان بنادر و دریانوردی باید شاهد فعالیت مرکز کنترل ریلی باشیم تا به تدریج سهم ۱۴ درصدی ریل در حمل و نقل بار در بنادر به ۴۵ درصد برسد.

به گزارش عیارآنلاین، «عباس آخوندی» روز سه شنبه در مراسم گرامیداشت روز جهانی دریانوردی با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت دریایی و سواحل به خوبی استفاده نشده است، گفت: در نظام آموزشی کشور توجه به مطالب دریایی کمتر از هشت دهم درصد بوده است.
وی افزود: متاسفانه تاکنون سواحل بر زندگی مردم ایران تاثیر نداشتند و باید در نخستین فرصت حمل و نقل چند وجهی در بنادر کشور فعال شود.
وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: دریای عمان به عنوان دریایی بکر است که ما از این دریا استفاده نکرده ایم و باید با استفاده از آموزش های تخصصی دریا نیروی انسانی مناسبی را برای این حوزه تربیت کنیم و با آمایش جمعیتی در این مناطق جمعیت بیشتری داشته که علاوه بر رونق کسب و کار شاهد توسعه تمدن دریایی در این مناطق باشیم.
آخوندی بر ارتقای قدرت رقابت‌پذیری بنادر ایران در سطح بین المللی و منطقه ای تاکید کرد و گفت: ما در ایران آبراهه نداریم و آنچه داریم دریا است، بنابراین باید در مساله دریا به جنبه های جهانی آن توجه کنیم تا قدرت رقابت ‌پذیری ایران را در سطح منطقه و جهان بالا ببریم.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد باید از ظرفیت دریایی ایران به طور کامل استفاده شود و این مساله به عنوان مسئولیت اجتماعی سازمان بنادر اهمیت زیادی دارد.
وی بازنگری ماموریت ها را در بنادر کشور خاطرنشان کرد و گفت: ظرفیت های ما بیشتر از حمل و نقل دریایی است و نتوانسته ایم از ظرفیت دریاها و مجموعه سواحل آن در عرصه زندگی مردم استفاده کنیم و دریا را محدود به تجارت بار و کالا کرده‌ایم.
آخوندی با اشاره به موقعیت بندر شهید رجایی افزود: از روزی که برای توسعه بندر شهید رجایی در دهه ۵۰ برنامه‌ریزی شد، همزمان با توسعه آن ، سایر بنادر جنوب از بین رفت.
وی بر توسعه حمل و نقل ترکیبی در بنادر تاکید کرد و گفت: توسعه حمل ونقل ترکیبی و ترانزیت برای ما در اقتصاد دریامحور اهمیت زیادی دارد. برای عملیاتی کردن این مهم باید یک شبکه ریلی گسترده در بنادر کشور ایجاد شود تا کالاهای دریایی ما به سهولت به سایر نقاط کشور و یا سایر کشورهای جهان ترانزیت شود.
وزیر راه و شهرسازی از هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی خواست در اولین فرصت معاونت ریلی را در درون سازمان بنادر تشکیل دهد تا همکاری مرکز کنترل ریلی سازمان بنادر با راه‌آهن فعال شود.
وی همچنین به آموزش نیروی انسانی دریانوردی ایران در سطح جهانی اشاره کرد و گفت: نیاز داریم با فوریت فارغ‌التحصیلان برجسته دریایی را به خارج کشور اعزام کنیم تا صاحب کارشناسان جهانی و آشنا به محیط بین‌المللی باشیم.
به گزارش ایرنا، در پایان این مراسم از دریانوردان نمونه و برتر کشور با اهدای لوح تقدیر قدردانی شد و از خانواده دریانورد مرحوم «امیر جنبد» از طرف سازمان بین المللی دریانوردی (IMO) به عنوان «دریانوردی شجاع» قدردانی شد.
«کی تاک لیم » دبیرکل آیمو به دنبال معرفی نامزد جمهوری اسلامی ایران برای دریافت جایزه شجاعت دریانوردی آیمو در سال ۲۰۱۷، در نامه ای به مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ضمن اشاره به دلاوری بی نظیر کاپیتان جنبد فرمانده شناور گل افروز در نجات جان چندین نفر در دریا و ابراز همدردی عمیق و تسلیت صمیمانه به سازمان بنادر و دریانوردی و خانواده محترم کاپیتان جنبد نوشت: نجات جان افراد دچار سانحه در دریا یکی از شریف ترین فعالیت های انسانی است، چرا که فرد جان خود را برای نجات دیگران در معرض خطر قرار می دهد.»
«مرحوم جنبد مصداق والاترین سنت های دریانوردی است که از دیرباز نزد زنان و مردان فعال در دریاها و کشتی ها جریان داشته است. شهامت و تجربه کاپیتان جنبد شایان تقدیر و تمجید است و آمرزش روح بزرگ وی را از خداوند خواستاریم.»
به گزارش ایرنا، آخوندی روز گذشته با صدور حکمی «محمد راستاد» را به سمت معاون وزیر و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور منصوب کرد.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: