آخوندی: معاونت ریلی به سرعت در سازمان بنادر تشکیل شود

وزیر راه و شهرسازی گفت: از هیأت عامل سازمان بنادر و دریانوردی می‌خواهم که در اولین فرصت در درون سازمان بنادر معاونت ریلی و مرکز کنترل ریلی ایجاد شود.

به گزارش عیارآنلاین، عباس آخوندی امروز در مراسم روز جهانی دریانوردی ضمن تبریک این روز اظهار داشت: فعالیت در دریا برای ما درواقع فعالیت در محیطی جهانی و بین‌المللی است، افزایش قدرت رقابت‌پذیری ایران در منطقه مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود.

وی ادامه داد: بنادر،‌ اقتصاد بنادر،‌ کشتی‌ها و کیفیت زندگی در بنادر ما باید در مقیاسی جهانی سنجیده و به صورت جهانی به‌ عنوان رقابت مورد توجه باشد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در محیط رقابت بین‌المللی باید ثابت کرد شایستگی برتری داریم که این برتری‌ها از منظر فناوری، کیفیت عرضه کار،‌ قیمت، مسائل حقوقی و سایر موارد خواهد بود.

آخوندی افزود: ارتباط بنادر و سازمان بنادر و حمل‌ونقل دریایی با دریا و شهربندرها است؛ ظرفیت‌های دریایی ما فقط حمل بار نیست بلکه در این حوزه باید به گردشگری، حمل‌ونقل مسافری دریایی، ورزش و دیگر ظرفیت‌ها هم توجه کرد.

وی تصریح کرد: در شکل‌گیری سازمان بنادر این سازمان را به سمت تمرکز در حوزه تخلیه و بارگیری کالا هدایت کردند و سازمان خود را کمتر نسبت به توسعه امر دریا متعهد می‌دانسته است.

وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: توسعه دریامحور شامل همه ظرفیت‌های دریاست. من به هیأت عامل جدید سازمان بنادر تأکید می‌کنم که باید بررسی کنند چگونه می‌توان ظرفیت دریایی کشور را ارتقا داد، ضمن آنکه باید رابطه سازمان بنادر و شهربندر تحت عنوان مسئولیت اجتماعی سازمان مشخص شود.

آخوندی بیان کرد: در بنادر شمالی نیاز به بازنگری در مأموریت داریم، خزر دریایی بسته است و میزان حمل و نقل در این دریا محدود است اما ظرفیت ما بیشتر از این میزان حمل‌ونقل است که باید به ظرفیت‌های مازاد دریا و ارتقای بهره‌وری توجه شود.

وی به ظرفیت بالقوه سواحل مکران اشاره کرد و گفت: بااین‌همه سواحل،‌ دریا در زندگی ملت ایران نمودی ندارد. ما دریا را فقط در محدوده تجارت بار و کالا دیده‌ایم، حتی در نظام آموزشی ما هم به دریا توجهی نشده است.

وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: ضروری است که سازمان بنادر و دریانوردی ظرفیت دریا را برای ملت ایران نقل کند و رابطه سازمان بنادر و محیط شهربندر ایجاد شود.

آخوندی با تأکید بر اینکه ضروری است در کشور شبکه بندری ایجاد شود، گفت: باید به موضوع ارتباط بندر و سکونت توجه بیشتری داشت و کانون توسعه ایجاد کرد تا دریا از همه ابعاد مورد توجه باشد.

وی به لزوم توسعه حمل‌ونقل ترکیبی و ترانزیتی اشاره کرد و افزود: باید بتوان شبکه ریلی داشت که یک سر آن دریا باشد و سر دیگر آن به آسیای میانه، چین، اروپا و جهان متصل باشد.

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: در سازمان اجرایی سازمان بنادر ضروری است دپارتمان ریلی تشکیل شود و ریل پشت همه سکوهای بنادر برود تا امکان تخلیه و بارگیری از ریل به کشتی و بالعکس فراهم باشد.

آخوندی تأکید کرد: از هیأت عامل جدید سازمان بنادر و دریانوردی و مدیرعامل این سازمان می‌خواهم در اولین فرصت در سازمان بنادر معاونت ریلی ایجاد شود و مرکز کنترل ریلی در سازمان بنادر داشته باشیم که با مرکز کنترل راه‌آهن ارتباط مستقیم داشته باشند تا بدین ترتیب ریل درون محوطه بندر فعال شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر سهم ریل از جابه‌جایی بار بنادر ۱۴ درصد است که طبق برنامه باید ۴۵ درصد افزایش یابد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین از لزوم تربیت نیروی انسانی در حوزه دریا و بندر خبرداد و گفت: ضروری است تعدادی از فارغ‌التحصیلان برجسته ایران در این حوزه را برای تحصیلات تکمیلی و حضور در بنادر دنیا و کسب تجربه برای نحوه انجام کار در پهنه بین‌الملل به خارج از کشور اعزام کنیم و اگر دنبال رقابت جهانی هستیم باید آموزش جهانی، آن‌هم در بنادر مختلف دنیا داشته باشیم.

منبع:فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: