وقف‌چی در گفتگو با عیارآنلاین:

سیاست‌های مربوط به نرخ سود بانکی باید اصلاح شوند

وقف‌چی با انتقاد از اینکه نرخ سود بانکی ۲ برابر تورم است، گفت: در جلساتی که با وزیر اقتصاد داشته‌ایم، متذکر شده‌ایم که نرخ سود بانکی باید سروسامان بگیرد و حداکثر نصف تورم موجود در سال باشد تا تولیدکننده‌های کشور هیچ‌گونه دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند.

علی وقف‌چی، رئیس کمیته فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار حوزه اقتصادی عیارآنلاین، پیرامون ارائه پیشنهاد‌هایی به وزیر اقتصاد در خصوص سیاست‌های مربوط به نرخ سود بانکی گفت: ما معتقدیم اگر بخواهیم تولید در بخش‌های صنعت، خدمات و کشاورزی به حرکت درآید، باید سیاست‌های مربوط به نرخ سود بانکی در کشور را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: امروزه نرخ سود بانکی در کشور حداقل ۲ برابر نرخ تورم کشور است و طبیعتاً در وضع موجود یک فعال اقتصادی که بخواهد از تسهیلات بانکی استفاده کند باید نصف این سود را از جیب خودش پرداخت کند.

نماینده مردم زنجان در خصوص پیشنهاد تعیین نرخ سود بانکی به وزیر اقتصاد گفت: در جلساتی که داشته‌ایم متذکر شده‌ایم که نرخ سود بانکی باید سروسامان بگیرد و حداکثر نصف تورم موجود در سال باشد تا تولیدکننده‌های کشور هیچ‌گونه دغدغه‌ای در این خصوص نداشته باشند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس بابیان اینکه، بانک‌ها باید به دنبال جایگزین کردن درآمدهای غیر از کسب سود از دریافت‌کننده‌های تسهیلات باشند گفت: بانک‌ها می‌تواند با دریافت هزینه‌های خدماتی که ارائه می‌دهند، درآمدزایی معقول و منطقی داشته باشند.

وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال در سیستم بانکی، هزینه نقل‌‌وانتقال پول ( کارمزد)، هزینه‌‌ای، معقول و منطقی است که می‌تواند جایگزین کسب سود حاصل از پرداخت تسهیلات برای تأمین هزینه‌های جاری بانک شود.

وقف‌چی در پایان تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهند که حدود نیمی از درآمد بانک‌های معتبر جهان از محل دریافت کارمزد به دست می‌آید.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: