امضای سند ۱۰ ساله برای همکاری‌های علمی و فناوری کشورهای مسلمان در اجلاس سران کشورهای اسلامی

معاون علمی و فناوری رییس جمهور، صادرات محصولات شرکت‌های دانش بنیان کشورمان به کشورهای اسلامی را یکی از اهداف حضور در نخستین اجلاس سران کشورهای اسلامی در حوزه علم و فناوری بیان کرد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سورنا ستاری در حاشیه سفر به قزاقستان که به همراه رییس جمهوری کشورمان برای حضور در نخستین اجلاس سران کشورهای اسلامی در حوزه علمی و فناوری صورت گرفته است، تلاش برای تسهیل حضور شرکتهای دانش‌بنیان در حوزه کشورهای اسلامی و همگام کردن سران کشورها برای اجرای طرح‌های مشترک علمی را مهمترین دستاورد این اجلاس نامید.

ستاری همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران سال گذشته به لحاظ ارائه مقالات علمی در سطح جهانی رتبه نخست را به خود اختصاص داد و در بسیاری از فناوری‌های نوین همچون نانو، بیوتکنولوژی، هوافضا و پزشکی با فاصله‌ای معنادار از کشورهای اسلامی قرار دارد.

امضای سند ۱۰ ساله برای همکاری‌های علمی و فناوری کشورهای مسلمان

وی افزود: در این اجلاس، سندی ۱۰ ساله تحت عنوان ۲۰۲۶ به تصویب اعضا خواهد رسید که مباحثی همچون تبادل دانشجو، ارتقای رتبه دانشگاه‌ها، توسعه علوم جدید و اجرای مگا پروژهایی که اجرای آن از توان مالی و نیروی انسانی یک کشور خارج است در آن گنجانده شده است.

معاون علمی‌وفناوری رییس‌جمهور در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران با وجود توان بالای علمی و توسعه شرکتهای دانش‌بنیان به ویژه در سال‌های اخیر جایگاه مناسبی در تجاری‌سازی این دستاوردها نداشته است و لذا حرکت دادن شرکت‌های دانش‌بنیان به سوی صادرات به بازار کشورهای اسلامی مهمترین هدف حضور در این اجلاس است.

زمینه بسیار خوب برای توسعه علوم جدید بین کشورهای اسلامی

ستاری ادامه داد: دیدگاه‌های مشترک فرهنگی و مذهبی با کشورهای اسلامی زمینه بسیار خوبی را برای تولید مشترک نرم‌افزار و توسعه علوم جدید فراهم کرده است و امروز شرکتهای بسیار خوبی در ایران در زمینه نانو فعال هستند که هم اکنون به کشورهای پیشرفته صادرات دارند و براحتی می‌توانند در حوزه کشورهای اسلامی فعال شوند.

وی گفت: برگزاری این اجلاس  تغییر دیدگاه سران کشورهای اسلامی را در زمینه همکاری‌های علوم و فناوری فراهم می‌کند و این بزرگترین دستاورد این اجلاس خواهد بود. اما برپایی این اجلاس زمینه را برای برگزاری نشستی متشکل از برخی سران کشورهای اسلامی برای اتخاذ موضعی واحد در محکومیت جنایات ضد بشری علیه مسلمانان میانمار فراهم کرده است.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی ریاست‌جمهوری، نخستین اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در حوزه علم و فناوری با حضور رییس جمهوری کشورمان با همراهی دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و سران و مقامات کشورهای عضو این سازمان، صبح امروز (یکشنبه) در آستانه پایتخت قزاقستان گشایش یافت.

این اجلاس به بررسی روابط نوظهور بین علم و تکنولوژی و جایگاه کشورهای اسلامی در این عرصه می‌پردازد. علاوه بر سران کشورهای اسلامی، شخصیتهای علمی و فرهنگی و نیز رؤسای نهادهای بین‌المللی نیز در این اجلاس شرکت کرده‌اند و در پایان نشست نیز بیانیه مشترکی منتشر خواهد شد.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: