۲۱ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸

خرید محصولات دانش‌بنیان توسط دولت؛ از حرف تا عمل

یکی از چالش‌های اساسی شرکت‌های دانش‌بنیان، مسئله بازارسازی و فروش محصولاتشان است. با گذشت ۳ سال از دستور رئیس‌جمهور مبنی بر الزام تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی به خرید محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان، اتفاق ویژه‌ای در این زمینه رخ نداده است.

به گزارش عیارآنلاین، هفته گذشته حبیب الله دهمرده نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: «شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل نوپا بودن نیاز به حمایت‌های مالی و قانونی دارند لذا می‌توان در پروژه‌های ملی از محصولات دانش‌بنیان ایرانی استفاده کرد».

وی با بیان اینکه امروزه بازارهای جهانی بستر خوبی برای حضور محصولات و کالاهای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی است، گفت: «برای تحقق این سیاست دولت‌ها باید باور داشته باشند که نخبگان ایرانی توانایی علمی بالایی دارند اما متاسفانه امروزه این باور ضعیف است».

دهمرده ضمن تاکید بر اینکه امروزه پروژه‌های ملی در حوزه‌های انرژی و غیره در حال اجراست که می‌توان به جای استفاده از تجهیزات خارجی، از محصولات و کالاهای شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی استفاده کرد، تصریح کرد: «بر این اساس وقتی از کالاهای ایرانی در پروژه‌های خاص و بزرگ استفاده شود زمینه برند شدن شرکت‌های دانش‌بنیان به وجود می‌آید و این امر به رونق بازار محصولات تولیدی داخلی کمک شایانی می‌کند».

صحبت‌هایی که نماینده مجلس شورای اسلامی پیرامون شرکت‌های دانش‌بنیان بیان نمود از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. زیرا یکی از چالش های اساسی که شرکت های دانش بنیان با آن دست و پنجه نرم میکنند، همین مسئله بازارسازی و فروش محصولات دانش‌بنیان است.

بر همین اساس بود که در تیرماه سال ۱۳۹۳، رئیس جمهور دستور خرید محصولات دانش‌بنیان از سوی تمامی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های دولتی را صادر کرد. طبق این دستور دستگاه ها به صورت مستقیم مورد خطاب واقع شدند و ملزم به انعقاد قرارداد شرکت‌های دانش‌بنیان گردیدند. اما با این وجود پس از گذشت ۳ سال از دستور مذکور هیچ خبری در خصوص نتایج مثبت آن رسانه ای نشد.

در مهر ماه ۹۵ نیز هیئت دولت با تصویب طرحی در این زمینه به کمک شرکت‌های دانش‌بنیان آمد. مطابق طرح مذکور برخی دستگاه‌های دولتی به منظور بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان، موظف شدند سهم خود را از خرید این محصولات تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان، به معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اعلام نمایند اما این طرح نیز سرانجام خوبی نداشت و نتایج آن مشخص نیست.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: