تعداد پایین دندانپزشکان و نبض بالای هزینه‌های دندانپزشکی

تعداد پایین دندان‌پزشک در کشور موجب افزایش قیمت و کاهش کیفیت خدمات در این حوزه شده که عدم دسترسی بخش زیادی از مردم به خدمات دندان‌پزشکی را به دنبال داشته است. بر همین اساس، ایران را از لحاظ سلامت دهان و دندان، جایگاه مناسبی در جهان ندارد.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس بررسی‌های انجام‌شده اداره دهان و دندان وزارت بهداشت، ایرانیان حدود ۲۰۰میلیون دندان پوسیده دارند که این میزان تقریباً ۳ برابر بیشتر از کشورهای پیشرو در این زمینه است. قیمت بالای خدمات دندانپزشکی در ایران یکی از عوامل کاهش مراجعه مردم برای پیشگیری و درمان است. در ادامه، یکی از مهم‌ترین عوامل گرانی قیمت­‌ها در حوزه خدمات دندانپزشکی بررسی می‌شود.

دسترسی به دندان‌پزشک و خدمات دندانپزشکی یکی از عوامل تأثیرگذار بر سلامت دهان و دندان مردم و هزینه‌های این بخش است. گرانی خدمات دندانپزشکی از میزان برخورداری مردم به این بخش درمانی کاسته است؛ به‌طوری‌که بسیاری از مناطق محروم کشور که عمده مردم توانایی پرداخت هزینه‌های دندانپزشکی را ندارند، عملاً از وجود دندان‌پزشک بی‌نصیب مانده است.

در حال حاضر، اکثر دندان‌پزشکان در قالب بخش خصوصی به فعالیت می­‌پردازند و رقابت عامل مهم و تأثیرگذاری بر روی کیفیت و قیمت خدمات در این بخش است. بررسی تعداد دندان‌پزشکان به‌عنوان ارائه‌دهنده خدمت به مردم، می‌تواند اطلاعات ارزشمندی از وضعیت رقابت در بازار دندانپزشکی ارائه نماید.

سرانه دندان‌پزشکان (تعداد دندان‌پزشک به ازای هر ۱۰۰،۰۰۰ نفر) در ایران و سایر کشورهای گروه بیست در نمودار ۱ مقایسه شده است. همان‌طور که مشاهده می‌شود، ایران از جایگاه مناسبی در بین کشورهای گروه بیست برخوردار نیست؛ به‌نحوی‌که سرانه دندان‌پزشک ایران ۳۵ است، درحالی‌که در سایر کشورهای پیشرو در بخش سلامت، این شاخص به بیش از ۵۰ می­‌رسد.

نمودار ۱- سرانه دندان‌پزشک به ازای ۱۰۰،۰۰۰ نفر جمعیت در ایران و کشورهای عضو گروه بیست

همچنین مقایسه صورت‌گرفته بین کشورهای عضو اکو و آسیای غربی، بیانگر آن است که ایران در بین این دسته از کشورها، جایگاه هشتم را دارد و کشورهایی همچون اردن، لبنان و سوریه سرانه‌ای تقریباً دو برابر ایران دارند.

نمودار ۲- سرانه دندان‌پزشک به ازای ۱۰۰،۰۰۰ نفر جمعیت در ایران و کشورهای اکو و آسیای غربی

همان‌طور که در نمودارهای بالا نشان داده شد، سرانه دندان‌پزشک ایران در مقایسه با کشورهای پیشرو و همین‌طور کشورهای منطقه پایین است؛ باوجوداین، متولیان این حوزه مخالف افزایش دانشجویان دندانپزشکی هستند و بر این باورند که تعداد دندان‌پزشک شاخص مناسبی برای بهداشت دهان و دندان نیست؛ ایشان همچنین ادعا دارند که کشور به تعداد دندان‌پزشک بیشتری نیاز ندارد.

نظر به اینکه اکثر دندان‌پزشکان در قالب بخش خصوصی فعالیت دارند، تعداد کم دندان‌پزشک در کشور منجر به کاهش رقابت بین آن­ها می­‌شود. این کاهش رقابت پیامدهایی نظیر کاهش کیفیت خدمات و افزایش قیمت­‌ها را در پیش دارد که موجب کاهش تمایل مردم به استفاده از این خدمات می‌شود. ازآنجایی‌که بیش از ۹۰ درصد مردم هزینه­‌های مربوط به بخش دندان‌پزشکی را به‌طور مستقیم و از جیب پرداخت می­‌کنند، افزایش قیمت‌ها که محصول پایین بودن رقابت است، تأثیر گسترده‌ای بر اقشار مختلف مردم به‌خصوص قشر آسیب‌پذیر دارد. این موضوع بر میزان و شدت پوسیدگی دندان­‌ها نیز اثرگذار خواهد بود؛ چنانچه به گفته حسین حصاری، معاون پژوهشی مرکز تحقیقات پیشگیری پوسیدگی دندان دانشگاه علوم پزشکی تهران، هر فرد بزرگ‌سال باید ۲۸ دندان سالم داشته باشد، اما هر ایرانی ۴۰ساله به‌طور متوسط، حدود ۲۱ یا ۲۲ دندان دارد.

با توجه به اینکه بیشترین میزان آسیب­‌های دندانی در سنین ۴۰ سال به بالا رخ می­‌دهد و همچنین روند جمعیتی ایران به سمت پیر شدن حرکت می­‌کند، تقاضا برای درمان این حوزه در آینده بیش‌ازپیش افزایش خواهد یافت و تعداد کم دندان‌پزشک در کشور تنها منجر به بحرانی­‌تر شدن درمان در این حوزه خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: