سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

۱۸ دانشگاه ایران در جمع دانشگاه‌های برتر سال ۲۰۱۷ تایمز قرار گرفتند

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با اشاره به انتشار فهرست جهانی دانشگاه های برتر سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ میلادی در رتبه بندی تایمز گفت: در این رتبه بندی ۱۸ دانشگاه از ایران در جمع دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند و دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل درصدر دانشگاه های کشور است.

به گزارش عیارآنلاین، از روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمد جواد دهقانی گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از معتبرترین نظام های رتبه بندی بین المللی است که دانشگاه های برتر دنیا را هر ساله مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. این پایگاه روز گذشته فهرست جهانی دانشگاه های برتر سال ۲۰۱۸ میلادی را منتشر کرد.
دهقانی گفت: نتایج رتبه بندی سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ میلادی تایمز نشان از حضور ۶ دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، تبریز، گیلان، اصفهان، الزهرا و بیرجند برای اولین بار در فهرست جهانی تایمز دارد که در این بین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با اولین حضور خود در رتبه بندی تایمز، به عنوان برترین دانشگاه کشور معرفی شد.
وی افزود: دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با کسب رتبه در بازه ۳۵۰-۳۰۱، در جایگاه دوم دانشگاه های برتر کشورهای اسلامی قرار گرفت. این دانشگاه با عملکردی بی نظیر در شاخص استنادات که با وزن ۳۰% مهمترین شاخص و معیار رتبه بندی تایمز به حساب می آید، نمره ۹۹٫۱ را کسب کرده است. دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ضمن کسب رتبه نخست آسیا در شاخص تاثیر استنادی، توانست به همراه دانشگاه آکسفورد رتبه ۱۴ جهان را نیز کسب کند.
سرپرست ISC ادامه داد: دانشگاه های صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، صنعتی اصفهان، صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، تبریز، تهران و علوم پزشکی تهران همگی با کسب رتبه در بازه ۸۰۰-۶۰۱ بعد از دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل در رده دوم دانشگاه های برتر کشور قرار گرفتند. دانشگاه های مشهد، گیلان، اصفهان، شهید بهشتی، شیراز، دانشگاه های الزهرا، بیرجند، یزد و زنجان نیز از دیگر دانشگاه های کشور در رتبه بندی تایمز بوده اند.
دهقانی افزود: کشور ایران ضمن حضوری قدرتمند در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ هرساله به تعداد دانشگاه های خود در رتبه بندی تایمز افزوده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: در سال ۲۰۱۲ تنها دانشگاه صنعتی شریف به عنوان نماینده ایران در رتبه بندی دانشگاه های برتر تایمز معرفی شد و اکنون ایران توانسته است تعداد دانشگاه های خود را در رتبه بندی تایمز به ۱۸ دانشگاه ارتقا بخشد.
وی اظهار کرد: ایران با داشتن ۱۸ دانشگاه برتر در فهرست جهانی تایمز توانسته است بعد از کشور ترکیه با ۲۲ دانشگاه، رتبه دوم منطقه را به لحاظ تعداد دانشگاه های برتر از آن خود کند؛ این در حالی است که از کشور عربستان تنها پنج دانشگاه توانسته است در این فهرست حضور پیدا کند. همچنین پاکستان در فهرست سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تایمز دارای ۱۰ دانشگاه و مالزی و مصر نیز دارای ۹ دانشگاه هستند.
دهقانی گفت: پایگاه رتبه بندی تایمز یکی از نظام های معتبر بین المللی است که از سال ۲۰۰۴ مراکز آموزش عالی را در سراسر جهان مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار داده است. این رتبه بندی از ۱۳ شاخص در قالب پنج معیار کلی آموزش با وزن ۳۰ درصد، پژوهش با وزن ۳۰ درصد، استنادات با وزن ۳۰ درصد، وجهه بین المللی با وزن ۷٫۵ درصد و ارتباط با صنعت با وزن ۲٫۵ درصد بهره گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: محاسبات رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ نیز توسط شرکت خدمات حرفه ای پرایس واترهاوس کوپرز (PWC) انجام شده است. محاسبات شاخص ها و نمرات توسط سه منبع اطلاعاتی صورت گرفته است که این منابع عبارت از داده های ارسالی از دانشگاه ها و موسسه های آموزش عالی که به صورت خوداظهاری جمع آوری می شوند، داده های حاصل از نظرسنجی شهرت توسط متخصصان آموزش عالی و اطلاعات تولیدات علمی موسسه های آموزش عالی نمایه شده در پایگاه استنادی اسکوپوس هستند.
سرپرست ISC گفت: تایمز برای بررسی اطلاعات پژوهشی دانشگاه ها، با استفاده از پایگاه استنادی اسکوپوس که به عنوان یکی از بزرگترین پایگاه داده در جهان شناخته می شود، تولیدات پنج ساله ۲۰۱۲-۲۰۱۶ و استنادات دوره ۶ ساله ۲۰۱۲-۲۰۱۷ تمام دانشگاه ها را مورد بررسی قرار داده است. تایمز در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ تعداد دانشگاه های تحت پوشش خود را از ۹۸۱ در سال گذشته به ۱۱۰۲ ارتقا داده است.
دهقانی افزود: این اولین بار است که در رتبه بندی تایمز دو دانشگاه آکسفورد و کمبریج از انگلیس توانستند رتبه اول و دوم جدول جهانی را کسب کنند. موسسه فناوری کالیفرنیا نیز که از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ رتبه نخست جهان را در اختیار داشت، به رتبه سه جدول تنزل یافت. یکی از دلایل رشد رتبه دانشگاه کمبریج عملکرد بهتر آن در شاخص های مربوط به درآمد پژوهشی و کیفیت پژوهشی است.
سرپرست ISC گفت: اروپا همچنین نیمی از ۲۰۰ رتبه برتر جهانی را در اختیار خود دارد که انگلیس، هلند و آلمان عملکرد بهتری نسبت به دیگر کشورها داشته اند. در مقابل ۴۰ درصد دانشگاه های آمریکا در جمع ۲۰۰ دانشگاه برتر جهانی تایمز همگی دچار افت رتبه شده اند.
وی ادامه داد: آمریکا با داشتن ۱۵۷ دانشگاه رتبه نخست جهان را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر در اختیار دارد. انگلیس با ۹۳ دانشگاه و ژاپن نیز با ۸۹ دانشگاه رتبه دوم و سوم دنیا را کسب کرده اند. ایران نیز با داشتن ۱۸ دانشگاه همچون سال گذشته رتبه ۱۷ جهانی را به لحاظ تعداد دانشگاه در تایمز کسب کرده است. به گفته دهقانی ، در آسیا نیز دانشگاه ملی سنگاپور با ۲ پله رشد، رتبه ۲۲ جهان و اول آسیا را کسب کرده است. دو دانشگاه پکینگ و دانشگاه تسینگوآ از چین نیز به ترتیب با رشد رتبه ۲ پله ای و پنج پله ای، رتبه ۲۷ و ۳۰ جهانی و دوم و سوم آسیا را کسب کرده اند.
وی افزود: ژاپن با ۸۹ دانشگاه رتبه اول، چین با ۶۳ دانشگاه رتبه دوم و هند با ۴۲ دانشگاه رتبه سوم آسیا را به لحاظ تعداد دانشگاه برتر به خود اختصاص داده اند.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: