عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران: تولید کنندگان با حذف برچسب قیمت ها، باید کیفیت را افزایش می‌دهند

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت:حذف برچسب قیمت از روی کالا‌ها باعث افزایش کیفیت و شکل گیری بازار رقابتی واقعی در کشور و میان تولیدکنندگان می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریعتمداری وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت چند روز پیش مصوبه اجرای حذف برچسب قیمت از روی ۷ نوع کالا را که پیش از این در دوره وزیر پیشین (نعمت زاده) مصوب شده بود، برای اجرا از ابتدای مهرماه ابلاغ کرد. طبق این مصوبه از ابتدای مهرماه برچسب قیمت از روی محصولات صنایع بیسکویت، شیرینی، کیک و شکلات، انواع چیپس و اسنک، محصولات صنایع سلولزی، محصولات صنایع بهداشتی، انواع محصولات کنسروی، کمپوت، سس، ترشی، شور، مربا و عسل حذف می‌شود.
حذف برچسب قیمت از روی کالا‌ها برای شکل گیری یک بازار رقابتی در کشور طی یکی دو سال گذشته به شدت مطرح شده است و به صورت کلی مورد حمایت تولیدکنندگان کشور بوده؛ طرحی که وزیر پیشین صنعت، معدن و تجارت اجرایی شدن آن را دنبال می‌کرد و وزیر جدید آن را ابلاغ کرد.
سید رضی حاجی آقامیری عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران می‌گوید: «این اتفاق کمک بسیاری به تولید خواهد کرد؛ اینکه محدود بکنیم تولید کننده را به قیمتی که دولت می‌گذارد بدون در نظر گرفتن محدودیت هایی که تولید کننده با آن رو به رو است در بسیاری از موارد می‌تواند تولید کننده را تحت فشار قرار دهد که نتواند آن محصول را تولید کند و یا اگر هم تولید کند از کیفیت آن حتما مجبور شود، بزند. قیمت گذاری دستوری روش بسیار اشتباهی بود که با حذف برچسب قیمت‌ها حذف خواهد شد.»
وی با اشاره به اینکه برداشته شدن برچسب قیمت‌ها و حذف قیمت گذاری‌های دستوری باعث می‌شود تا تولیدکنندگان کیفت محصولاتشان را بالا ببرند، می‌گوید: «برداشته شدن برچسب قیمت از روی کالا‌ها باعث می‌شود که کیفیت محصولات افزایش پیدا کند و رقابت واقعی شکل بگیرد. وقتی ما چیزی را به بازار واگذار می‌کنیم یعنی به رقابت واگذار می‌کنیم به این معنی که من و همکارم باید با هم رقابت کنیم و قیمتی را ارائه بدهیم که بتوانیم موفق‌تر باشیم و باید کیفیت را بالاتر ببریم و نوع ارائه و بسته بندی را ارتقاع دهم و تبلیعات بهتری برای جذب مشتری‌ها و مصرف کنندگان داشته باشیم.»
میری در پاسخ به این سوال که آیا برداشته شدن برچسب قیمت‌ها به نفع مصرف کننده است یا ضرر مصرف کننده می‌گوید: «حتما به نفع مصرف کننده خواهد بود. مصرف کننده هایی که اعتراض می‌کنند به این موضوع و فکر می‌کنند حذف برچسب قیمت‌ها به ضرر و زیانشان هست این را در نظر ندارند که هر کاری دولت می‌کند نمی‌تواند با زور قیمت‌ها را کنترل و پایین نگهدارد و قیمت‌ها به شکلی زیر میزی رشد پیدا می‌کنند، شما فرض کنید می‌روید تا میوه بخرید آن اتیکی که روی میوه زده و میوه چیده شده در قفسه آن کیفیتی را ندارد که شما می‌خواهید و وقتی از شما می‌شنود که میوه بهتر می‌خواهید از پشت و زیر میز میوه برایتان می‌آورد و می‌گوید قیمتش این قدر است؛ خب این فضای کنونی حاکم بر بازار ماست، ولی وقتی قیمت آزاد باشد برای همه آزاد است و حالا در این شرایط رقابت حرف اصلی را می‌زند.»
البته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در شرایطی این حرف‌ها را می‌زند که در روزهای گذشته سازمان حمایت از مصرف کننده بار‌ها به شکل صریح با این طرح مخالفت کرده و آن را غیرقانونی دانسته است. مخالفان این طرح معتقدند حذف قیمت‌ها باعث سوء‌استفاده خرده فروشان در بازار می‌شود.»

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: