نماینده سازمان بهداشت جهانی:

دولت ایران تعهد بالایی به پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر دارد

ثمین صدیقی: ایران کشوری است که دولت آن، تعهد بسیار بالایی به پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دارد که در سطح جهان، مثال زدنی است. برای اجرای کامل و موفقیت آمیز برنامه ایراپن در ایران، گسترش گام به گام اقدامات، اختصاص ردیف بودجه ای، پایش کیفیت برنامه با شاخص های مشخص، همکاری معاونت های وزارت بهداشت، نقش سامانه سیب و تبدیل داده های کاغذی به الکترونیکی بسیار مهم است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ثمین صدیقی در نشست وزیر بهداشت و اعضای کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر با هیات ارزیاب برنامه ایراپن از سازمان بهداشت جهانی، اظهار داشت: برای اجرای کامل و موفقیت آمیز برنامه ایراپن در ایران، گسترش گام به گام اقدامات، اختصاص ردیف بودجه ای، پایش کیفیت برنامه با شاخص های مشخص، همکاری معاونت های وزارت بهداشت، نقش سامانه سیب و تبدیل داده های کاغذی به الکترونیکی بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه ایران در زمینه شناسایی بیماری ها اقدامات بسیار خوبی انجام داده و باید ادامه یابد و خوشحالیم که برای درمان سکته های قلبی و عروقی، در بیش از ۶۰ بیمارستان ایران از جمله بیمارستان شهید رجایی، مداخلاتی انجام می شود.

نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران با اشاره به بررسی همه جانبه برنامه ایراپن از سوی هیات ارزیاب سازمان چهانی بهداشت،.گفت: ایران کشوری است که دولت آن، تعهد بسیار بالایی به پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر دارد که در سطح جهان، مثال زدنی است.

وی یادآور شد: دکتر چستنوف معاون مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از هزینه کرد سالانه ۱۰۰ میلیون یورو از سوی دولت ایران در حوزه پیشگیری و کنترل بیماری ابراز خرسندی کرد و این اقدام از سوی دولت ایران، بسیار ارزشمند است.
نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران با اشاره به اجرای آزمایشی طرح ایراپن در ۴ شهرستان ایران، یادآور شد: این طرح قابل گسترش به سراسر ایران و مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است و باید در مراحل مختلف، گسترش یابد.
دکتر صدیقی با بیان اینکه طرح ایراپن کاملا عملیاتی و قابل انجام است، افزود: باید تاثیر این برنامه بر شاخص های سلامت سنجیده شود اما با این طرح ایران می تواند الگویی برای جهان باشد و اطمینان داشته باشید که سازمان جهانی بهداشت نیز برای مستندسازی و انتقال تجربیات به سایر کشورها، در کنار ایران خواهد بود.

شایان ذکر است: طرح ایراپن،طرحی ملی برای غربالگری افراد به منظور پیشگیری از بیماری های غیر واگیر است

منبع: وبدا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: