۱۴ شهریور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۱

قرض‌الحسنه؛ سنتی حسنه و راه‌کاری مؤثر برای بهبود نظام بانکی

در صورت حرکت نظام بانکی کشور به نظام قرض‌الحسنه، علاوه بر کاهش نیاز بنگا‌ه‌های اقتصادی به منابع بانکی ، زمینه خروج کشور از رکود و اشتغال‌زایی فراهم می‌گردد. همچنین رانت استفاده از تسهیلات برای عده‌ای خاص حذف و توزیع عدالت بهتری در استفاده از منابع بانکی محقق می‌گردد.

به گزارش عیارآنلاین، در آموزه‌های دینی اسلام و نص صریح قرآن کریم ، قرض‌الحسنه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌گونه‌ای که قرآن، قرض دادن به دیگران را  قرض‏ دادن به خدا مى‏ داند و براى آن پاداشى چند برابر قرار داده است. پس هرچه قرض الحسنه در کشور فراگیرتر شود از نظر مبانی دینی مطلوب‌تر خواهد بود.

آمار خرداد ماه ۹۶ بانک مرکزی نشان می‌دهد که بانک‌ها ۱۵۸ هزار میلیارد تومان سپرده قرض الحسنه از مردم دریافت کرده‌اند که حدود ۶۶% آن مربوط به قرض الحسنه جاری و ۳۴% آن قرض الحسنه پس انداز است. بانکها عموما منابع قرض الحسنه پس انداز خود را برای وام قرض الحسنه اختصاص می‌دهند و تقریبا هیچ مقدار از منابع قرض الحسنه جاری خود را به صورت قرض الحسنه به مردم وام نداده‌اند. به عبارت دیگر بانک‌ها منابع حاصل از قرض الحسنه جاری را در جایی که سودآور بوده است مصرف کرده‌اند.

 به نظر می‌رسد خلا قانونی در مصرف منابع قرض الحسنه یکی از دلایل کم بودن ارائه تسهیلات با بهره کم است. نکته بعدی عدم شفافیت در مصرف همین منابع اندک قرض الحسنه هست به گونه ای که طبق اظهار نظر تهرانفر معاون نظارتی بانک مرکزی در تاریخ ۱۳ آبان سال ۹۴ بیش از ۳۰% تسهیلات قرض الحسنه به مدیران و کارکنان بانک‌ها وام داده شده و عملا اظهار می‌گردد که بانکها دارای منابع قرض الحسنه نیستند.

بررسی‌ها نشان داده است که عموم مردم نیازمند وام‌های خرد هستند که بهترین راهکار برآورده کردن آن استفاده از منابع قرض الحسنه است. در حال حاضر منطق نظام بانکی کشور به‌گونه‌ای است که حرکت به سوی بانکداری قرض‌الحسنه را با کندی روبرو کرده است. چرا که سودهای بالای بانکی انگیزه سپرده‌گذاران برای سپرده‌گذاری در بانک‌های قرض‌الحسنه را کاهش داده است و بانک‌ها نیز تمایلی به پرداخت وام‌های قرض‌الحسنه ندارند. بنا بر این لازم است حاکمیت با ورود با مساله سودهای نامتعارف بانکی زمینه حرکت به سمت بانکداری اسلامی را فراهم نمایند.

حرکت به سمت بانکداری بر مبنای قرض‌الحسنه می‌تواند از ۲ جهت مهم ، تأثیر به سزایی در اقتصاد کشور داشته باشد

توزیع عادلانه‌تر منابع بانکی

در ساز وکار قرض الحسنه تعداد وام فراوانی با مبالغ خرد پرداخت می‌گردد که عموما جزو نیازهای اساسی مردم محسوب می‌شود. این اتفاق سبب گردش سرمایه در کشور سبب رشد تولید و افزایش اشتغالزایی می‌گردد. اما در سیستم بانکی فعلی، قسمت عمده امتیازات وام به سهام‌داران و اعضای هیات مدیره بانک تعلق می‌گیرد. به عبارت دیگر امتیاز دریافت وام از سپرده کل مردم، تنها به تعداد محدودی واگذار می‌شود که به دور از عدالت است.

بنابراین حرکت به سمت بانکداری بر مبنای قرض‌الحسنه علاوه بر کاهش هزینه تامین مالی، رشد تولید و اشتغال‌زایی ،زمینه توزیع عادلانه‌تر تسهیلات را فراهم می‌کند.

کاهش نیاز بنگا‌ه‌های اقتصادی به منابع بانکی

تامین مالی بازوی اصلی تولید برای خروج از رکود است. اما در حال حاضر به دلیل بالا بودن بهره بانکی کسانی که دارای سرمایه هستند تمایل دارند از طریق سیستم بانکی کسب سود کنند و کسانی که نیاز به سرمایه دارند به دلیل بالا بودن بهره بانکی علاقه  و توانایی استفاده از تسهیلات بانکی را ندارند.

اما با رویکرد قرض‌الحسنه ، هزینه دسترسی به پول کاهش می‌یابد چراکه وجود بهره در اقتصاد محدودکننده اقتصاد است. در صورتی که منابع قرض‌الحسنه در بخش‌های تامین کالاهای اساسی هزینه شود می‌تواند تقاضای کل در اقتصاد را افزایش دهد و همین عامل نیز می‌تواند به رونق، رشد و بهبود چرخه فعالیت‌های اقتصادی در سطح جامعه بینجامد.

بنابراین با توجه به اینکه نیاز عموم مردم استفاده از وام‌های خرد می‌باشد، بهترین شیوه برای تامین آن استفاده از منابع قرض الحسنه است. در این روش علاوه بر تامین عدالت در استفاده از منابع بانکی، زمینه رونق اقتصادی و افزایش اشتغالزایی از محل گردش سرمایه ، بیش از پیش فراهم می‌گردد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: