میراث یازدهم(9)؛ زیرِ سِرُم

بررسی عملکرد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت یازدهم

پرونده «میراث یازدهم» به بررسی عملکرد مسئولین دولت یازدهم اختصاص دارد. در نهمین گزارش از این پرونده با عنوان «زیرِ سِرُم»، عملکرد سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، دولت یازدهم با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید. حال نوبت آن است که نقاط قوت و ضعف این دولت توسط کارشناسان و نخبگان مورد تحلیلی و بررسی قرار گیرد که لازمه آن، در اختیار داشتن تصویری روشن از اقدامات و مواضع مسئولین مختلف دولتی است. پرونده «میراث یازدهم» که به همت «مرکز رصد کنکاش» تهیه شده، به دنبال آن است تا عمکرد مسئولین دولت یازدهم را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد. در نهمین گزارش از این پرونده با عنوان «زیرِ سِرُم»، عملکرد سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

مقدمه

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، از متفاوت‌ترین وزرای دولت یازدهم بود که نامش با اجرای «طرح تحول سلامت» در این دولت گره خورد؛ طرحی که از اردیبهشت ۹۳ اجرایی شد و به‌جرئت می‌توان آن را یکی از شناسنامه‌های دولت یازدهم به شمار آورد.

دکتر هاشمی از جراحان زبده‌ی چشم‌ و رکورددار جراحی لیزیک در کشور شناخته می‌شود. با وجود این افتخار امّا قاضی‌زاده بعد از تصدی وزارت، در رسانه‌ها حضوری ویژه داشت و به‌عنوان وزیری رسانه‌ای و پُرکار مطرح بود.

بدون شک نقطه عطف فعالیت‌های هاشمی و یارانش در دولت یازدهم، «اجرای طرح تحول سلامت» بود؛ در این طرح سهم پرداختی مردم از هزینه‌های درمان کاهش یافت؛ ۱۱ میلیون نفر تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفتند؛ همچنین تعداد پزشکان در مناطق محروم افزایش پیدا کرد و شبکه‌های بهداشت روستاها ترمیم و تکمیل شد. این خدمات و اقدامات، سطح رضایت جامعه از سهولت دسترسی به خدمات درمانی را افزایش داد.

اما در ادامه، مخارج سلامت به طرز معناداری هم در دولت و هم در سبد هزینه‌های خانوار رو به فزونی گذاشت. توضیح بیشتر آنکه در قالب اجرای گام سوم طرح تحول، تعرفه‌های درمانی به‌طور میانگین در بخش خصوصی و دولتی ۱۵۰ درصد افزایش یافت و متعاقباً بدهی دولت به بیمه‌های درمانی با رشد شدیدی مواجه شد. قابل‌تأمل آنکه بعد از اجرای گام سوم طرح تحول سلامت، سهم هزینه‌های سلامت در سبد هزینه‌های خانوار ازلحاظ درصدی و مطلق افزایش پیدا کرد و جامعه را به دلیل فشار هزینه‌های درمانی، به «زیرِ سِرُم» برد.

خاطرنشان می‌سازد که طی چهار سال اخیر به برخی اقدامات اساسی نظیر پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشک خانواده، تمام‌وقتی پزشکان و نیز حل اساسی مشکلات بیمه‌ها در نظام سلامت توجه ویژه‌ای نشد. به‌هرتقدیر سه سال از اجرای طرحی که قرار بود «رؤیای تحول نظام سلامت» را محقق نماید گذشت؛ اما به نظر می‌رسد مشکلات اساسی این نظام همچنان پابرجا مانده‌اند.

اقدامات

۱- اجرای طرح تحول سلامت

۲- مدیریت مناسب بازار دارو

۳- تولید دارو به‌واسطه سرمایه‌گذاری خارجی

۴- تجهیز ناوگان اورژانس کشور

۵- حذف معاونت طب سنتی

۶- احداث ۲۰ هزار تخت بیمارستانی

۷- اجرای سامانه یکپارچه بهداشت

۸- ابلاغ راهنماهای بالینی

۹- افزایش پذیرش بومی رشته پزشکی

امور مغفول

۱- اجرایی نشدن پزشک خانواده و نظام ارجاع

۲- عدم اصلاح نظام پرداخت پزشکان

۳- اجرا نشدن قانون تمام‌وقتی پزشکان

۴- غفلت از قصور پزشکی و حقوق بیماران

تحولات مرتبط پیرامونی

۱- ابلاغ سیاست‌های کلی سلامت

۲- بدهی هنگفت بیمه‌های درمانی

۳- انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت

۴- افزایش هزینه‌های سلامت در سبد هزینه‌های خانوار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: