۱۲ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۵

نماینده مجلس: مدل‌های درآمدی مبتنی بر مشارکت مردمی در دانشگاه‌ها تبیین شود

عضو کمیسیون آموزش مجلس با بیان اینکه کشورهای پیشتاز در حوزه علم و فناوری از مشارکت مردمی بهره می‌برند زیرا میزان حمایت دولتی حداکثر ۳۰ درصد است، به کمک ۱.۲ میلیارد دلاری خیرین به دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۶ اشاره کرد.

به گزارش عیارآنلاین، سید جواد ساداتی‌نژاد  در خصوص اهمیت استفاده از مشارکت‌های مردمی و خیرین در توسعه زیرساخت‌های علم و فناوری، گفت: گاهی اوقات دولت‌ها به دلیل نوسانات اقتصادی دچار مشکل شده و نمی‌توانند اعتبار لازم حوزه علم و فناوری را تامین کنند؛ از این رو مشارکت‌های مردمی و خیرین می‌توانند جایگزین خوبی در این حوزه محسوب شوند و سبب پایداری تامین منابع می‌شوند.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه متاسفانه گاهی اوقات بسیاری از پروژه‌ها به دلیل عدم تامین مناسب اعتبار لازم تعطیل شده یا از مسیر اصلی خود خارج شده است، اظهار کرد: امروزه در بسیاری از دانشگاه‌های مطرح دنیا مانند دانشگاه هاروارد از ظرفیت خیرین  استفاده می‌شود؛ به عنوان مثال میزان کمک‌های خیرین به دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۶ معادل ۱٫۲ میلیارد دلار بود که بر این اساس رتبه اول دنیا در جذب خیرین را کسب کرد و در این بین باید یادآور شد که حجم موقوفات این دانشگاه ۳۰ میلیارد دلار است.

وی ضمن تاکید بر اینکه کشورهای پیشتاز در حوزه علم و فناوری از مشارکت مردمی بهره می‌برند زیرا میزان حمایت دولتی حداکثر ۳۰ درصد است، ادامه داد: بر این اساس باید مدل‌های درآمدی مبتنی بر مشارکت مردمی تبیین شود؛ دانشگاه کاشان در سال ۸۶ اولین قدم در جذب خیرین علم و فناوری را برداشت و خوشخبتانه هم اکنون ۶۰ دانشگاه کشور دارای از خیرین بهره می‌برند.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه باید حمایت قانونی از خیرین صورت بگیرد، افزود: بر این اساس به دنبال ارائه طرح حمایت از خیرین و واقفین علم و فناوری هستیم تا بتوانیم حمایت‌های خوبی مانند ارائه معافیت مالیاتی و غیره به خیرین این حوزه ارائه دهیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم با برگزاری نشست علمی در دانشگاه تهران و با حضور اساتید و اعضای کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس نیازهای این حوزه را بررسی و طرح جامعی ارائه دهیم./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: