۱۲ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۹
میراث یازدهم(7)؛ تمرکز بر خودکفایی

بررسی عملکرد وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم

پرونده «میراث یازدهم» به بررسی عملکرد مسئولین دولت یازدهم اختصاص دارد. در هفتمین گزارش از این پرونده با عنوان «تمرکز بر خودکفایی»، عملکرد محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، دولت یازدهم با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید. حال نوبت آن است که نقاط قوت و ضعف این دولت توسط کارشناسان و نخبگان مورد تحلیلی و بررسی قرار گیرد که لازمه آن، در اختیار داشتن تصویری روشن از اقدامات و مواضع مسئولین مختلف دولتی است. پرونده «میراث یازدهم» که به همت «مرکز رصد کنکاش» تهیه شده، به دنبال آن است تا عمکرد مسئولین دولت یازدهم را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد. در هفتمین گزارش از این پرونده با عنوان «تمرکز بر خودکفایی»، عملکرد محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

مقدمه

محمود حجتی یکی از پرتلاش ترین و کم حاشیه ترین وزرای دولت یازدهم بود که اعتقاد زیادی به ضرورت اجرای مداوم قانون انتزاع برای مدیریت بهینه بخش کشاورزی کشور داشت و در نیمه دوم دولت تدبیر و امید موفق شد این قانون را اجرایی کند. حجتی با استفاده از این قانون توانست «تمرکز بر خودکفایی» را سرلوحه تلاش‌های خود قرار دهد و دروازه واردات را بر برخی محصولات اساسی کشاورزی ببندد تا شاهد رونق تولید داخل آن محصولات باشیم. خودکفایی مجدد کشور در تامین گندم در سال ۹۵ و کاهش چشمگیر واردات غذاهای اساسی از جمله ثمرات اجرای قانون فوق بود.

البته علی رغم تلاش های موفق حجتی و همکارانش برای مدیریت واردات محصولات کشاورزی، بازار این محصولات در دولت اول روحانی روزهای تلخی هم داشت؛ از اخبار ناخوشایند بازار شب عید گرفته تا نوسانات قیمت شکر و برخی کارشکنی‌ها در بازار برنج. مرور این اتفاقات نشان می داد که راهکار جلوگیری از گرانی‌ها و مقابله با نابه‌سامانی در بازار، توجه به «حمایت از افزایش تولید» و «تنظیم بازار» درکنار مدیریت واردات بود؛ اما این دو ابزار به صورت کامل در اختیار وزیر کشاورزی دولت یازدهم قرار نداشت و همین امر موجب برخی ناهماهنگی‌ها و متعاقباً نوسانات در بازار می‌شد.

البته وزیر موفق دولت تدبیر و امید نقاط منفی مهمی هم در کارنامه خود داشت؛ از جمله عدم حمایت از تولید داخلی    نهاده ها و تداوم واردات آنها. همچنان این موضوع مشابه سدی زمخت سر راه خودکفایی قرار دارد و موجب شده است که محصولات خارجی همچنان بر سر سفره‌های غذایی مردم جا خوش کنند!

وزیر کم حاشیه دولت یازدهم و همکارانش تلاش های زیادی در راستای مدیریت بحران کمبود آب انجام دادند و در راستای کاهش مصرف بخش کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین مصرف کنندگان آب کشور، توجه ویژه ای به تولید محصولات کم آب کردند و کشت پاییزه برخی محصولات کشاورزی را توسعه دادند.

اقدامات

۱- التزام به اجرای قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی

۱ـ۱- کاهش واردات گندم و خودکفایی در تولید آن

 

جدول ۱- میزان تولید گندم طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵

۲ـ۱- حمایت از تولید دانه‌های روغنی در کشور

 

جدول ۲- میزان واردات دانه‌های روغنی در بازه زمانی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ (میلیون دلار)

 

جدول ۳- میزان واردات روغن در بازه زمانی سال‌های ۹۱ تا ۹۵ (میلیون دلار)

 

۳ـ۱- حمایت از تولید شکر

۴ـ۱- ساماندهی وضعیت بازرگانی کشاورزی با اجرای سیاست «بازار در ازای بازار»

۲- حمایت از پرورش ماهی در قفس و تولید ماهی تیلاپیا

۳- پیگیری اجرای طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام

۴- امضای تفاهم‌نامه با سایر کشورها

امور مغفول

۱- پیشرفت کندِ آماده‌سازی پرتال کشاورزی

۲- بی‌توجهی به طرح‌های آبخیزداری و مرتع‌داری

۳- مدیریت ناکارآمد در حوزه پیشگیری، شناسایی و درمان بیماری‌های دام و طیور

۴- عدم ارائه الگوی مصرف مواد غذایی مناسب

۵- رها شدن بنگاه‌های خرد روستایی

۶- تأخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات و پرداخت مطالبات کشاورزان

۷- عدم ورود بخش خصوصی به بخش تحقیقات کشاورزی

تحولات مرتبط پیرامونی

۱- موافقت مجلس با برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی جهت اشتغال‌زایی روستایی

۲- شکست در فرصت تجارت با روسیه و کشورهای همسایه

۳- ضعف در مدیریت منابع آبی

۴- ارسال لایحه تشکیل وزارت بازرگانی به مجلس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: