گسترش همکاری‌های علمی و فناوری ایران و آذربایجان

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دیدار با سفیر جمهوری آذربایجان در ایران، راه های گسترش همکاری های علمی و فناوری تهران و باکو را بررسی کرد.

به گزارش عیارآنلاین، از پایگاه اطلاع رسانی وزارت علوم، دکتر وحید احمدی در دیدار با بنیاد حسین اف، در خصوص نحوه همکاری مسئولان آموزش عالی ایران برای ساخت پارک های علم و فناوری در جمهوری آذربایجان و همکاری های مشترک در زمینه های علمی و فناوری دیدار و گفت وگو کردند.
در این دیدار، ابتدا دکتر احمدی در سخنانی به سابقه تاریخی، فرهنگی و دینی دو کشور اشاره کرد و گفت: در ایران ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دانشجو، ۲۴۰۰ مؤسسه آموزش عالی ،۴۱ پارک علم و فناوری و ۱۷۹ مرکز رشد فناوری فعالیت می کنند.
وی افزود: تعداد ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزارنفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی و حدود ۱۰۰ هزار عضو هیئت علمی ظرفیت تحقیقی مناسبی را برای جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده که ثمره آن کسب رتبه نخست جایگاه تولید مقالات در منطقه و جایگاه شانزدهم در پایگاه اسکوپوس است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم در ادامه افزود: ما با کشورهای مختلف اروپایی از جمله اتریش، سوئیس، ایتالیا، آلمان و فرانسه در مسائل و مباحثی چون فرصت های مطالعاتی، تبادل استاد و دانشجو همکاری های خوبی در سال های اخیر داشته ایم.
وی همچنین به وجود مرکز IRIS (مرکز منطقه ای توسعه پارک های علم و فناوری و مراکز رشد مستقر در اصفهان) زیر نظر یونسکو برای توسعه پارک های علم و فناوری اشاره کرد و گفت: این مرکز ظرفیت خوبی را برای ارتباطات علمی و فناوری بین المللی با سایر کشور به وجود آورده است.
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: کامستک (کمیته دایمی همکاری های علمی و فناوری سازمان همکاری های اسلامی/OIC) در ایران از جایگاه خوبی برخوردار است و فعالیت های این مرکز در برگیرنده فعالیت های فناوری در پارک ها و مراکز رشد فناوری جهان اسلام است.
احمدی افزود: تفاهم نامه های فراوانی در حوزه های مختلف با کشور آذربایجان داریم؛ ولی هنوز از ظرفیت های موجود استفاده بهینه نشده است. آمادگی داریم ضمن اجرایی کردن تفاهم نامه های قبل در زمینه های جدید نیز این تعاملات توسعه یابند.
در این دیدار بنیاد حسین اف نیز با تصدیق سوابق مشترک تاریخی، فرهنگی و دینی ایران و آذربایجان گفت: در چهارسال گذشته روابط دو کشور توسعه روزافزون داشته و در این مدت روسای جمهوری دو کشور ۸ بار با هم ملاقات داشته اند.
وی با بیان اینکه در زمزمه های علمی و فناوری آن طور که شایسته است هنوز همکاری ها و تعاملات دو کشور به سرانجام نرسیده است، گفت: مسائل و مشکلات در ارتباط با تقویت همکاری های علمی دانشگاه های ایران و آذربایجان وجود دارد که باید بررسی و حل و فصل شوند.
سفیر جمهوری آذربایجان در ایران افزود: در جمهوری آذربایجان دانشگاه هایی تأسیس شده اند که در زمینه نفت و پتروشیمی فعالیت دارند و دانشگاه های ایران می توانند با آنها همکاری و تعامل علمی، پژوهشی و تحقیقاتی خوبی داشته باشند.
در ادامه این دیدار رییس دانشگاه محقق اردبیلی، قائم مقام دانشگاه تبریز و رؤسای پارک های علم و فناوری استان های اردبیل، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از مسئولان علمی و فناوری دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در حوزه علم و فناوری تشکیل شود و این کمیته برنامه ریزی لازم را برای گسترش تعاملات علمی و فناوری پی گیری کند.
در این دیدار دکتر خسرو پیری مدیر کل دفتر برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم و مهندس حافظی فر مشاور عالی استاندار اردبیل نیز حضور داشتند.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: