نماینده مجلس: افزایش سطح کیفی دانشگاه‌ها و تقویت دیپلماسی علمی در گرو جذب دانشجوی خارجی است

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد جذب دانشجوی خارجی سبب درآمدزایی و افزایش سطح کیفی دانشگاه ها و تقویت دیپلماسی علمی می شود.

به گزارش عیارآنلاین، سیدجواد ساداتی‌نژاد در خصوص اهمیت جذب دانشجوی خارجی در دانشگاه های کشور و تاکید نسبت به تحقق این مهم در برنامه ششم توسعه، گفت: هم اکنون تعداد زیادی از دانشجویان خارجی در ایران مشغول به تحصیل هستند لذا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری باید با برنامه ریزی دقیق اقدام به کیفیت بخشی دانشگاه های کشور کند تا تکالیف قانونی برنامه ششم توسعه در این حوزه محقق شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه تعداد دانشجویان خارجی یکی از مولفه های رتبه بندی دانشگاه ها محسوب می شود، اظهار کرد: نباید از یاد برد که امروزه دانشگاه ها در دنیا همانند یک بنگاه های آموزشی تلقی شده و از حیث اقتصادی نیز با یکدیگر رقابت می کنند.

وی ضمن تاکید بر اینکه حضور دانشجویان خارجی نمایانگر کیفیت بالای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است، ادامه داد: زمانی که دانشجوی خارجی در دانشگاهی حضور می باید، مرکز آموزشی مجبور به افزایش کیفیت و تغییر شرایط هستند زیرا فارغ التحصیل آن نمادی از وضعیت کیفی آن دانشگاه است.

عضو کمیته آموزش عالی و علوم پزشکی کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه جذب دانشجوی خارجی یکی از ابزارهای تقویت دیپلماسی علمی است، تصریح کرد: باید اذعان کرد دانشجوی خارجی که در کشوری مشغول به تحصیل است می تواند مبلغ خوبی برای ان کشور در سطح دنیا باشد و این امر نیز در تقویت دیپلماسی علمی تاثیرگذار است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از سیاست های دانشگاه ها در دنیا جذب درآمد است، خاطر نشان کرد: یکی از روش های مهم در دنیا برای جذب منابع مالی دانشگاه ها، جذب دانشجوی خارجی است؛ نباید از یاد برد که این مهم سبب درآمد پایدار نیز می شود.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: