۸ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۲

افزایش خطرات بارداری در مادران بالای ۳۵ سال

آمارهای رسمی از افزایش عوارض زایمان در مادران بالای ۳۵ سال حکایت دارد. متخصصان زنان و زایمان علاوه بر توصیه به ازدواج و باروری در سنین پایین، توصیه‌هایی برای کاهش مخاطرات بارداری در سنین بالا دارند.

به گزارش عیارآنلاین، چندی پیش دکتر فرحناز ترکستانی، رئیس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت اعلام کرد که ۳۰ درصد فوتی‌های هنگام زایمان را مادران بالای ۳۵ سال تشکیل می‌دهند. نسبت مرگ مادران بر اساس نظام مراقبت مرگ مادر در ۱۰ سال اخیر در کشور ما، ۱۸.۱ درصد بوده است که این میزان تا پایان سال ۲۰۳۰ باید به ۸.۷ درصد برسد. از ۴۰۰ مورد مرگ مادر گزارش‌شده به اداره‌ سلامت مادران، ۲۷۷ مورد مطابق با تعریف سازمان بهداشت جهانی بوده است. مادران فوت‌شده به ترتیب مادران ساکن مناطق شهری، حاشیه شهر و روستا بوده‌اند.

او با بیان این‌که اداره سلامت مادران وظیفه‌ کاهش عوارض ناشی از بارداری و تأمین سلامت مادران تا ۶ هفته پس از حمل وضع را عهده‌دار است، اظهار کرد که در ۶۰ درصد موارد مرگ مادران مراقبت پیش از بارداری نداشته‌اند و ۷۳ درصد نیز یک فاکتور در معرض خطر داشته‌اند. ۱۲ درصد از مادران فوت‌شده در منزل، ۳.۵ درصد در بین راه و ۶۱ درصد در بیمارستان‌های آموزشی درمانی فوت کرده‌اند. عوارض غیرمامایی، خون‌ریزی مامایی، سایر عوارض مامایی و اختلالات افزایش فشار خون به ترتیب عمده‌ترین علل فوت مادران به‌شمار می‌آیند.

باید پیش از بارداری بیماری‌های فرد مشخص شود

همچنین دکتر ملیحه شاددل، متخصص زنان و زایمان با تأکید بر این‌که وضعیت سلامتی زنان بالای ۳۵ سال با افراد ۲۵ ساله متفاوت است، افزود: در افراد بالای ۳۵ سال ممکن است فشار و قند خون بالا برود که در روند بارداری، روی جنین و همچنین سلامت مادر تأثیر می‌گذارد. بنابراین بهتر است پس از ازدواج حتماً به پزشک زنان مراجعه کنند تا بررسی‌های لازم از نظر بیماری‌های قلب و عروق، فشار خون، چربی خون، قند خون و بیماری‌های کبدی انجام شود؛ چراکه اگر این بیماری‌ها مخفی باشد، می‌توان آن‌ها را تشخیص داد تا این زنان در دوره بارداری با آمادگی کامل حمایت شوند. درواقع باید قبل از باردار شدن این بیماری‌ها مشخص شود تا بتوانیم در دوران بارداری بهتر این زنان را حمایت کنیم.

بین ازدواج و فرزندآوری فاصله نیندازید

او درباره تأخیر در فرزندآوری تصریح کرد: معمولاً افراد پس از ازدواج تا چند سال قصد فرزندآوری ندارند. در مورد افراد بالای ۳۵ سال توصیه می‌کنیم حال که تا حدودی سن این افراد بالا رفته، بهتر است بلافاصله بعد از ازدواج باردار شوند. چراکه افراد بالای ۳۵ برای ابتلا به فشار خون مستعدتر هستند. ابتلا به این اختلال در بارداری تشدید می‌شود. یعنی کسی که فشار خون نداشته، ممکن است به آن مبتلا شود و اگر فشارخون داشته، ممکن است تشدید شود. افزایش سن نیز این وضعیت را بدتر می‌کند.

افزایش حجم خون در دوران بارداری به قلبی سالم نیاز دارد

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به مشکلات قلبی در دوران بارداری گفت: بیماری‌های قلبی از دیگر بیماری‌هایی است که در این رابطه مطرح می‌شود و با افزایش سن احتمال بروز بیشتری پیدا می‌کند. این موارد در بارداری بسیار تأثیر دارد و نتیجه بارداری را حتی از نظر سلامتی خود فرد نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. در دوران بارداری حجم خون حدود ۳۵ درصد افزایش پیدا می‌کند؛ فرد مبتلا به فشار خون یا بیماری قلبی در این زمان ممکن است مشکلاتی را تجربه کند و باید قلب سالمی داشته باشد تا بتواند این حجم خون اضافی را تحمل کند اما اگر فرد مشکل داشته باشد، نتیجه خوبی نخواهیم داشت.

کاهش متابولیسم و افزایش وزن در بارداری روی زایمان اثر می‌گذارد

دکتر شاددل ادامه داد: از طرفی با افزایش سن، متابولیسم پایین می‌آید و وزن افراد بالا می‌رود. افزایش وزن نیز در بارداری روی نتیجه و روش زایمان تأثیر دارد. افزایش وزن در بارداری افراد را مستعد زایمان سخت می‌کند که حتی امکان دارد به سمت سزارین برود و این روند، مادر را در معرض خطر قرار می‌دهد.

درمان افرادی که پس از بارداری دچار بیماری می‌شوند باید با دقت بالاتری صورت گیرد

او درباره زنانی که پس از بارداری دچار مشکل می‌شوند، بیان کرد: این گروه نیز مانند سایر بیماران درمان‌های خاص خود را دارند؛ البته درمان این گروه باید با دقت بالاتری صورت گیرد. اگر این افراد دچار دیابت بارداری شوند، درمان‌شان در طیفی از رژیم غذایی تا تجویز دارو و انسولین قرار می‌گیرد. اگر دچار فشار خون شوند، بسته به شدت فشار خون‌ زنان باردار درمان می‌شوند. اگر فشار خون بسیار بالا و همراه با دفع پروتئین باشد، حتی ممکن است ختم حاملگی را در نظر بگیریم. در نهایت تصمیم برای درمان بستگی به سطح بیماری و شدت و ضعف آن دارد.

بارداری در سنین بالای ۳۵ و خطراتی که برای نوزاد دارد

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به خطراتی که بارداری در سنین بالای ۳۵ سال برای جنین دارد، گفت: با افزایش سن، خطر آنومالی جنینی، منگولیسم، سندروم داون و بیماری‌‌های ژنتیکی افزایش می‌یابد. از ۳۵ سال به بالا و به‌خصوص از ۴۰ سال به بالا این خطرات مطرح می‌شود. بارداری در این سنین نیاز به انجام آزمایشات ژنتیک و آمنیوسنتز را ایجاد می‌کند که خطر سقط جنین را به دنبال دارد. در صورتی‌که اگر بارداری زیر ۳۵ سال باشد، شاید اصلاً نیازی به این ملاحظات نباشد. همچنین اگر مادر دچار مشکلات دیابتیک شود، ممکن است جنین دچار مشکلات ماکروزومی شود و بزرگ‌تر و درشت‌تر از حد عادی باشد؛ در این حالت زایمان به سختی انجام یا جنین دچار مشکلات حین زایمان می‌شود.

منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: