۷ شهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۹
میراث یازدهم(1)؛ فروشنده

بررسی عملکرد وزیر نفت در دولت یازدهم

پرونده «میراث یازدهم» به بررسی عملکرد وزرای دولت یازدهم اختصاص دارد. در نخستین گزارش از این پرونده با عنوان «فروشنده»، عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش عیارآنلاین، دولت یازدهم با همه فراز و فرودهایش به پایان رسید. حال نوبت آن است که نقاط قوت و ضعف این دولت توسط کارشناسان و نخبگان مورد تحلیلی و بررسی قرار گیرد که لازمه آن، در اختیار داشتن تصویری روشن از اقدامات و مواضع مسئولین مختلف دولتی است. پرونده «میراث یازدهم» که به همت «مرکز رصد کنکاش» تهیه شده، به دنبال آن است تا عمکرد وزرای دولت یازدهم را با استناد به منابع و گزارش‌های رسمی آشکار، به تصویر بکشد. در نخستین گزارش از این پرونده با عنوان «فروشنده»، عملکرد بیژن زنگنه، وزیر نفت دولت یازدهم مورد بررسی قرار گرفته است. در ادامه، می‌توانید خلاصه این گزارش را مطالعه نمایید:

مقدمه

بیژن نامدار زنگنه، که در تمامی دولت‌ها به غیر از دولت‌های نهم و دهم حضور داشته و حامیان دولت روحانی به او لقب «شیخ‌الوزرا» می‌دهند، بخش زیادی از وقتش در این دولت بخصوص پس از اجرای برجام را صرف مذاکره با خارجی‌ها برای افزایش صادرات نفت و مذاکره با داخلی ها برای دفاع از مدل جدید قراردادهای نفتی (IPC) و ایجاد بسترهای قانونی برای اجرای آن کرد. در اثر این تلاش‌ها، وزارت نفت به «فروشنده» موفق نفت خام بدل شد. همچنین تثبیت بسترهای قانونی IPC و امضای قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت بدسابقه توتال با استفاده از همین مدل قراردادی از جمله ثمرات این تلاش‌ها بود. البته اگر وزارت نفت می‌توانست جلوی سقوط شدید قیمت جهانی نفت در سال های ۹۳ و ۹۴ را بگیرد و ایران پس از اجرای برجام به راحتی به درآمدهای نفتی خود دسترسی داشت، شاید آثار فعالیت‌های زنگنه برای افزایش خام‌فروشی نفت بیشتر در اقتصاد کشورمان مشخص می‌شد.

بهره برداری از فازهای مختلف پارس جنوبی (فازهای ۱۲ و ۱۵ تا ۲۱) در دولت یازدهم، دستاورد بزرگی برای زنگنه بود که به مدد تکیه بر توان شرکت‌های داخلی حاصل شد. افزایش قابل توجه تولید میعانات گازی از پارس جنوبی، در کنار پیشرفت لاک‌پشتی احداث پالایشگاه ستاره خلیج فارس و سیراف موجب افزایش قابل‌توجه صادرات میعانات گازی و روی زمین ماندن شعار زنگنه مبنی بر قطع کامل خام‌فروشی این ماده خام شد.

اجرای فاز اول طرح پیمایش در بستر کارت سوخت گازوئیل یکی از اقدامات مثبت و قابل‌تقدیر وزارت نفت دولت یازدهم بود که کاهش قابل‌توجه قاچاق این فرآورده را به همراه داشت؛ ولی همچنان خبری از اجرای فاز دوم این طرح نیست. همچنین در دولت یازدهم، شاهد افزایش قابل توجه مصرف و واردات بنزین بودیم که ارتباط زیادی با حذف سهمیه‌بندی بنزین در خردادماه ۹۴ توسط زنگنه داشت.

اقدامات

۱- افزایش قابل‌ملاحظه تولید و صادرات نفت خام ایران

نمودار ۱- متوسط تولید نفت ایران (میلیون بشکه در روز)

۲- توسعه‌ی میادین مشترک غرب کارون

۳- انعقاد قرارداد نفتی در قالبی جدید (IPC) در راستای افزایش تولید

۴- جمع‌آوری گازهای همراه

۵- صادرات گاز به کشورهای همسایه

۶- تکمیل و توسعه‌ی بخش نفت و گاز پارس جنوبی

جدول ۱- روند پیشرفت فازهای پارس جنوبی در دولت یازدهم

۷- سرعت کم توسعه‌ی ظرفیت پالایشگاهی کشور

۸- تشدید واردات بنزین

نمودار ۲- میزان مصرف بنزین از سال ۸۸ تا سه ماه نخست ۹۶ (میلیون لیتر در روز)

نمودار ۳- میزان واردات بنزین از سال ۸۸ تا ۹۵ (میلیون لیتر در روز)

۹- تلاش در جهت حذف کارت سوخت

نمودار ۴- مقایسه روند فرضی مصرف بنزین در صورت عدم اجرای کارت سوخت با روند واقعی آن در سال‌های ۸۰ تا ۹۶

۱۰- افزایش صادرات فراوردهای نفتی

۱۱- کاهش قاچاق گازوئیل با اجرای طرح پیمایش

۱۲- افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی

۱۳- تدوین آیین‌نامه قیمت خوراک گاز، اقدامی در جهت توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی

۱۴- آغاز حمایت از ساخت داخل

۱۵- انجام اقداماتی در راستای بهینه‌سازی مصرف انرژی

امور مغفول

۱- غفلت از تدوین طرح جامع انرژی

۲- عدم عرضه‌ی نفت در بورس انرژی

۳- اهتمام ناکافی به تزریق گاز به میادین نفتی

تحولات مرتبط پیرامونی

۱- تصویب دیرهنگام اساسنامه شرکت ملی نفت در مجلس

۲- نوسانات قیمت نفت

نمودار ۵- روند تغییرات متوسط قیمت ماهانه نفت اوپک از فروردین‌ماه ۹۴ تا مردادماه ۹۵

۳- تلاش برای جلوگیری از عرضه‌ی محصولات پتروشیمی در بورس کالا

۲ دیدگاه

  1. ناشناس :

    بجز صادرات نفت خام سایر موارد هیچ وابستگی به وزیر ندارند و جاری هستندو با هر وزیر دیگری نیز محقق می شد . وزارت نفت که متولی کاهش انرژی است و مثلا وسایل مصرفی منزل را رده بندی انرزی میکنه ! چگونه می تواند پاسخ گوی فلرها و … باشد . متولی انرزی باید از وزارت نفت منفک و سازمانی مستقل در اختیار ریس جمهور قرار گیرد . HSE تفکری که مسئولیت H را وزارت بهداشت و S را وزارت کار و E را سازمان محیط زیست می داند عملکردش در این زمینه حوادث و اتش سوزی های بی نظیر رخ داه است!!

    • سینا :

      درسته که تنها تصمیم‌گیر در این مواردی که شما فرمودید، شخص وزیر نیست، اما عملکرد زنگنه نشون میده که به جز افزایش فروش نفت دغدغه دیگه‌ای نداشته.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: