مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد در گفتگو با عیارآنلاین:

چه بخواهیم و چه نخواهیم، ورود مرغ اجداد وابستگی محسوب می‌شود

ورناصری ضمن مثبت ارزیابی کردن تنوع مبادی وارداتی مرغ اجداد، گفت: اگر قرار شود خیلی اساسی‌تر بر روی این موضوع کار شود، بهتر است در راستای اقتصاد مقاومتی و افزایش ضریب امنیت غذایی، در تولید نژادهای بومی مرغ لاین به خودکفایی برسیم.

حمید ورناصری، مدیرعامل و رئیس هیئت‌مدیره شرکت نهاده‌های دامی جاهد در گفتگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تنوع مبادی وارداتی مرغ اجداد گفت: تنوع مبادی وارداتی مرغ اجداد موضوعی است که انحصار از از یک یا دو کشور گرفته و تنوع نژادی در واردات ایجاد کرده است. تنوع مبادی وارداتی دارای مزیت‌های است که یکی از آن‌ها این است که حداقل در شرایط و مواقع خاص، طرف‌های خارجی نمی‌توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وی ادامه داد: مزیت دیگر تنوع مبادی وارداتی به کنترل و جلوگیری از انتقال بیماری‌های واگیر برمی‌گردد. مثلاً ممکن است بیماری‌های واگیر طیور در کشوری که واردات از آن صورت می‌گیرد اپیدمی شده باشد؛ در این صورت طبیعتا، اگر ما فقط به آن کشور وابسته باشیم امکان واردات را نخواهیم داشت و این خود مشکلاتی در حوزه تامین گوشت مورد نیاز کشور ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: قطعا آنچه که مسلم است، تنوع مبادی واردات مرغ اجداد دارای مزیت‌های هست. ولی در کل چه بخواهیم و چه نخواهیم، ورود مرغ اجداد خود یک وابستگی محسوب می‌شود؛ و اگر قرار شود خیلی اساسی‌تر بر روی این موضوع کار شود، بهتر است در راستای اقتصاد مقاومتی و افزایش ضریب امنیت غذایی در تولید نژادهای بومی مرغ لاین به خودکفایی برسیم.

مدیرعامل شرکت نهاده‌های دامی جاهد در پاسخ به اینکه این تنوع مبادی وارداتی از کدام کشورها است، گفت: اطلاع دقیقی ندارم؛ مجوزها را سازمان پشتیبانی امور دام می‌دهد. ولی بهتر بگویم از نژادهای مختلفی همچون راس و کاب که لاین‌های مختلفی هستند وارد کشور می‌شوند.

وی ادامه داد: تنها مشکلی که وجود دارد این است که آنها فقط مرغ اجداد می‌دهند که اگر دوره زمانی آن تمام شود، چاره‌ای جزء واردات مجدد وجود ندارد.

این کارشناس علوم دامی درخصوص اینکه آیا تنوع مبادی وارداتی در مرغ اجداد اقدامی مثبت است، گفت: از هر منظری که نگاه کنیم، اگر این نژادها از ظرفیت ژنتیکی خوبی برخوردار باشند، قطعا اقدامی مثبت تلقی می‌شود.

ورناصری پیرامون اینکه آیا پتانسیل تولید داخلی مرغ لاین در کشور وجود دارد، گفت: توانمندسازی تولید داخل از اهمیت بالایی برخوردار است. بخصوص در زمینه طیور که مصرف سرانه کشور ۲ برابر سرانه دنیا است.

وی ادامه داد: متوسط مصرف گوشت مرغ در دنیا ۱۳ کیلوگرم در سال است ولی در کشور ما این رقم ۲۳ کیلوگرم است و این نکته اساسی است که بخوبی نیاز به خودکفایی در این محصول را نشان می‌دهد.

وی افزود: کشور ایران جزء معدود کشورهای است که امکان تولید مرغ لاین را دارد. در دنیا فقط ۶ کشور امکان تولید مرغ لاین را دارند وقتی امکان تولید مرغ لاین جود داشته باشد به این معنی است که می‌توانیم کل نیاز کشور را در داخل تامین کنیم و نیازی به این نداریم که از کشوری دیگر اجداد وارد کنیم. ولی آنچه که مسلم است این هست که لاین‌های موجود کشور باید ظرفیت ژنتیکی بالای برخوردار باشند تا بتوانند سلایق مختلفی را در کشور پوشش دهند.

رئیس هیئت‌مدیره شرکت نهادهای دامی جاهد با اشاره به فعالیت مجتمع مرغ لاین بابل‌کنار، گفت: در کنار امریکا، انگلیس، هلند، فرانسه آلمان ایران هم این لاین گوشتی را دارد و بایستی روی بهبود و افزایش و ارتقاء شرایط ژنتیکی آن کار کند.

وی ادامه داد: لاین گوشتی ایران امکان رقابت با همه لاین‌های موجود وارداتی را دارد به همین دلیل بایستی بر روی اهرم‌های بازاریابی و توسعه‌ای در کنار تقویت ژنتیکی لاین‌های ایرانی برنامه‌ریزی شود تا بتوایم در این حوزه اسراتژیک وضعیتی بهتر داشته باشیم.

این کارشناس علوم دامی پیرامون اینکه آیا مرغ لاین بابل‌کنار می‌تواند تمام نیاز بازار ایران را پوشش دهد، گفت: مرغ لاین بابل‌کنار در همین شرایط فعلی با یک برنامه‌ریزی یک‌ساله می‌تواند کل نیاز ایران را جواب دهد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: