مدیر عامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

ظرف ۳ سال آینده از واردات کود بی نیاز می‌شویم

رسولی: تولید داخل کود سولفات پتاسیم و سوپر فسفات تریپل کفاف تقاضای بخش کشـــاورزی را نمی دهد اما تا سه سال آینده این دو نوع کود نیز بطور کامل در داخل کشور تولید می شود. در چند نوع از کودهای کشاورزی از جمله کود سولفات پتاسیم یا سوپر فسفات تریپل بعلت محدودیت در مواد اولیه و یا پایین بودن ظرفیت های احداث شده، تولید داخلی کفاف تقاضای بخش کشـــاورزی را نمی نماید که البته چشم انداز تولید داخلی دراین دو نوع کود استراتژیک نیز بسیار روشن بوده و ظرفیت های جدیدی به تولید داخل اضافه خواهد شد که به طور قطع ظرف دو تا سه سال آینده این دو نوع کود نیز بطور کامل در داخل کشور تولید شده و نیاز به واردات بطور کامل رفع خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی، حمید رسولی با تأکید بر همراهی و پشتیبانی از بخش خصوصی بعنوان یکی از راهبردهای اصلی شرکت گفت: عملکرد خرید شرکت خدمات حمایتی کشاورزی در سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱/۸۲۱/۰۰۰ تن انواع کودهای شیمیایی بوده است که از این میزان مقدار ۱/۵۱۸/۰۰۰ تن از محل تولیدات داخل و مقدار ۳۰۳ هزار تن از محل واردات تأمین و تدارک شده است.  سهم تولیدکنندگان داخلی در برنامه خرید شرکت خدمات حمایتی در سال ۱۳۹۵ حدود ۸۴ درصد و سهم واردات ۱۶ درصد بوده است.

وی افزود: در سال جاری برنامه ابلاغی وزارت متبوع بالغ بر ۲/۳۰۵/۰۰۰ تن انواع کودهای ازته، فسفاته و پتاسه است که در حدود ۲/۰۰۰/۰۰۰ تن آن از محل تولیدات داخل و مقدار تقریبی ۳۰۰ هزار تن نیز از محل واردات تأمین خواهد شد. به عبارتی سهم تولیدات داخلی در برنامه تأمین و تدارک کودهای کشاورزی در سال جاری از ۸۴ درصد در سال قبل افزایش خواهد یافت.

این مقام مسئول ادامه داد: در کشور طی سالهای اخیر با حمایتهای دولت ظرفیتهای  خوبی در حوزه تولید داخلی در کودهای کشاورزی اتفاق افتاده است و آمار و ارقام مستند ارایه شده بیانگر سهم قابل توجه تولیدات داخلی در برنامه تأمین کودهای کشاورزی کشور است.

ظرف۳ سال آینده از واردات کود به طور کامل بی نیاز می‌شویم

وی تصریح کرد: در چند نوع از کودهای کشاورزی از جمله کود سولفات پتاسیم یا سوپر فسفات تریپل بعلت محدودیت در مواد اولیه و یا پایین بودن ظرفیت های احداث شده، تولید داخلی کفاف تقاضای بخش کشـــاورزی را نمی نماید که البته چشم انداز تولید داخلی دراین دو نوع کود استراتژیک نیز بسیار روشن بوده و ظرفیت های  جدیدی به تولید داخل اضافه خواهد شد که به طور قطع ظرف دو تا سه سال آینده این دو نوع کود نیز بطور کامل در داخل کشور تولید شده و نیاز به واردات بطور کامل رفع خواهد شد.

رسولی گفت:آمار و اعداد ارایه شده بیانگر اولویت و سهم بالای تولیدات داخلی در برنامه تأمین و تدارک شرکت خدمات حمایتی کشاورزی است. ما برای تأمین کودهای ابلاغی  مناقصات داخلی را طی چند مرحله برگزار نموده و پس از جذب کامل ظرفیت تولیدات داخلی در صورت وجود کسری و نیاز نسبت به مناقصات بین المللی اقدام می کنیم.

این مقام مسئول گفت: در پنج ماهه ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ده مناقصه داخلی برگزار نموده ایم که ماحصل آن انعقاد بیش از ۱۸۰ هزار تن قرارداد برای کودهای ســـوپر فسفات تریپل، ســولفات پتاسیم و سوپر فسفات ساده بوده است.در حالیکه کل مناقصات بین المللی برگزار شده طی این مدت کمتر از سه مرحله بوده است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: