اقتصاد دانش‌بنیان راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی/4

حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان با گسترش حمایت‌های قانونی

در راستای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، اقدامات مختلفی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، در دست انجام است تا این شرکت‌ها برای شروع و ادامه فعالیت خود، نه‌تنها به مانع جدی و اساسی برنخورند، که شرایط برای فعالیت آن‌ها تسهیل گردد.

به گزارش عیارآنلاین، پیش از این در یادداشت‌های قبلی گفته شد برای عدم وابستگی به منابع مادی محدود مثل نفت و گاز باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کرد. قسمتی از ملزومات دانش بنیان شدن هم در یادداشت قبلی بیان شد. در اینجا سعی می‌شود به اقدامات و حمایت های دولت در ذیل قانون از حرکت‌های دانش‌بنیان برای گسترش اقتصاد دانش‌بنیان پرداخته شود.

معمولا شرکت‌های دانش‌بنیان اعتبار لازم در بین سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی و سرمایه کافی برای شروع فعالیت را ندارند؛ به همین دلیل از سوی بخش خصوصی و بازار مصرف مورد اعتماد قرار نمی‌گیرند، در نتیجه بعد از گذشت مدتی از شروع فعالیت، به توفیقات زیادی دست نمی‌یابند و در موارد قابل توجهی شکست می‌خورند. به همین دلیل نیاز است اقداماتی صورت گیرد تا میزان موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان افزایش یابد.

بر همین مبنا دولت در جهت حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان با اقدامات و مصوبه‌های مختلف خود از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت‌ نموده تا این شرکت‌ها برای شروع و ادامه فعالیتشان نه تنها به مانع جدی و اساسی بر نخورند، بلکه شرایط برای فعالیت آن‌ها تسهیل گردد.

حمایت‌های مختلف از شرکت‌های دانش‌بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری که وظیفه توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان را بر عهده دارد صورت می‌گیرد و این معاونت حمایت‌های مختلفی را در به صورت قانونی و یا با همکاری با سایر دستگاه‌ها انجام می‌دهد. در اینجا سعی می شود حمایت های ذیل قانون به صورت اجمالی مرور شود.

حمایت های ذیل قانون معاونت علمی و فناوری به شش دسته کلی تقسیم می شود:

الف- حمایت‌های مربوط به معافیت های مالیاتی:

بر اساس قوانین مالیاتی مرتبط با شرکت‌های دانش‌بنیان:

۱- شرکت‌های دانش‌بنیان در خصوص درآمد ناشی از فروش کالاها و خدمات دانش‌بنیان خود، مشمول معافیت های مالیاتی هستند.

۲- واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک‌های علم و فناوری مطابق مجوز مدیریت پارک علم و فناوری از معافیت مالیات بر درآمد برخوردار می شوند.

۳- شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند از مشاوره رایگان در زمینه امور مالی و حسابداری استفاده نمایند.

۴- حقوق کارکنان شاغل در واحدهای پژوهشی، فناوری و مهندسی مستقر در پارک های علم و فناوری از تاریخ صدور مجوز توسط رئیس پارک با تعامل اداره کل مالیاتی ذی‌ربط مشمول این معافیت است.

۵- شرکت‌های با درآمد کمتر از یک میلیارد تومان در سال در صورت انجام حساب‌رسی مالی، می‌توانند از کمک بلاعوض معاونت علمی و فناوری استفاده کنند.

ب- حمایت‌های مربوط به استقرار شرکت‌ها:

۱- طبق تفاهم نامه معاونت علمی و فناوری شهرداری تهران، شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند دفاتر خود را در اماکن مسکونی واقع در پهنه های کار و فعالیت و پهنه های M,S مستقر نمایند.

۲- شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در مکان‌های مجاز (از حیث رده‌بندی زیست‌محیطی) در شهرهای دارای محدودیت استقرار، با معرفی دبیرخانه کارگروه به وزارت مربوطه جواز تأسیس و پروانه بهره‌برداری دریافت می کنند.

پ- حمایت‌های مربوط به معافیت ها و تسهیلات گمرکی:

۱- شرکت‌های دانش‌بنیان برای واردات مرتبط با فعالیتهای دانش‌بنیان شامل موارد زیر، میتوانند از این معافیت استفاده نمایند: ۱) ماشین‌آلات خط تولید در راستای تولید کالاهای دانش‌بنیان ۲) تجهیزات آزمایشگاهی، تست و کنترل کیفیت ۳) کالاها و قطعات برای ساخت محصولات دانش‌بنیان تا حد نمونه اولیه ۴) کالا با هدف مهندسی معکوس

۲- خدمات رایگان مشاوره صادرات، واردات و ترخیص کالا از قبیل: ۱) نحوه دریافت معافیت عوارضی، حقوق گمرکی s سود بازرگانی شرکت های دانش بنیان ۲) نحوه اخذ کارت بازرگانی و مجوزهای لازم برای واردات و صادرات ۳) فرایند انجام واردات و چگونگی تکمیل اظهارنامه یا پروانه گمرکی کالاهای وارداتی ۴) استفاده از پنجره واحد تجارت فرامرزی

۳- شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند از اجازه ورود موقت برای مواد اولیه و کالاهای مورد مصرف در تولید، تکمیل، آماده سازی و بسته بندی کالاهای دانش‌بنیان صادراتی استفاده نمایند.

۴- شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان که دارای تعاملات گمرکی قابل توجه باشند به عنوان فعال مجاز اقتصادی به گمرک معرفی می شوند تا پس از انجام استعلامات توسط گمرک، از مزیت های مربوطه استفاده کنند. تاکنون ۲۷ شرکت دانش‌بنیان با معرفی معاونت و تأیید گمرک، به عنوان فعال مجاز اقتصادی تأیید شده اند.

ت- حمایت‌های مربوط به تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی:

شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند از تسهیلات مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی در زمینه‌های مختلف مثل «دریافت ضمانت‌نامه از بانک»، «توانمند‌سازی»، «سرمایه‌گذاری»، «صادرات کالا و خدمات دانش‌بنیان» و «انتقال فناوری» و… استفاده نمایند.

ث- حمایت‌های مربوط به بیمه تأمین اجتماعی:

۱- شرکت‌های دانش‌بنیان می توانند از تسهیلات ذیل بخشنامه‌های ۳/۱۴ و ۹/۱۴ درآمد سازمان تأمین اجتماعی استفاده کنند و برای قراردادهای مرتبط نیازی به اعمال ضریب در پرداخت حق بیمه قراردادها نبوده و تنها بازرسی از دفاتر قانونی آن ها صورت میگیرد.

۲- بر اساس ماده ۱۳ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور، سازمان تأمین اجتماعی می تواند نسبت به بخشودگی جرایم خارج از اختیار کارفرمایان اقدام نمایند.

ج- حمایت‌ها از ساخت داخل کالاهای دانش‌بنیان:

۱- اگر سازندگان تجهیزات آزمایشگاهی در «نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ساخت ایران» حاضر باشند، بر اساس عمق و میزان ساخت داخل، رتبه بندی شده و به محصولات آن ها یارانه خرید اعطا می‌شود.

۲- بر اساس مصوبه هیئت وزیران، دستگاه های دولتی مجاز نیستند ۱۸۱ قلم کالا را که سازندگان داخلی تولید کرده اند از خارج کشور خریداری کنند.

۳- در راستای حمایت از تولیدات با کیفیت دانش‌بنیان، معاونت علمی و فناوری در تعامل با مراجع ذی‌صلاح، از اصلاح تعرفه های گمرکی مرتبط پشتیبانی می‌کند.

۴- بر اساس شیوه نامه حمایت از تولید داخلی و شفاف سازی معاملات ابلاغی توسط وزیر نفت، الزام به دعوت از شرکت های داخلی صاحب صلاحیت، همسنگ‌سازی قیمت ها یکسان سازی متن و شرایط قراردادها، شفافیت در برگزاری مناقصات و محاسبه ارز در مقایسه قیمت ها و نیز در پرداخت ها مورد تأکید قرار گرفته است.

در صورت آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان و صاحبان ایده که شرایط ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان را دارا هستند با این حمایت ها می توان انتظار داشت که در طی یک دوره زمانی نسبتا کوتاه کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان حرکت کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: