صدور ماهانه 25هزار رای در محاکم

توصیه رییس دادگستری گلستان به قضات/ مدارا با مردم، احکام جایگزین حبس و تلاش درسازش طرفین

رییس دادگستری کل گلستان گفت که قضات مدارا با مردم ، سرعت و کیفیت رسیدگی ، استفاده از ظرفیت های قانون برای اعمال مجازات های جایگزین حبس و تلاش برای سازش در پرونده ها را سرلوحه فعالیت ها قرار دهند.

به گزارش عیارآنلاین، هادی هاشمیان در جلسه با قضات جدید دادگستری های استان از آنان خواست که از ظرفیت و توان جوانی برای خدمت هر چه بیشتر به مردم استفاده کنند.
وی افزود: کار در دستگاه قضایی سخت و حساس است اما باید مدارا با مردم سرلوحه کار قضات باشد.
رییس دادگستری کل گلستان با بیان اینکه مراقب خواسته های افراد سودجو و سوء استفاده کنندگان باشید، اضافه کرد: ماهانه به طور میانگین ۲۵ هزار رای در محاکم استان صادر می شود که در هر رای امکان ۱۰ تخلف وجود دارد ،اما به جرات ادعا می کنیم دستگاه قضایی درعین پرکار بودن، سالم ترین دستگاه نیزاست.
هاشمیان؛ قضات را سرمایه کشور خواند و گفت: یک تخلف هم در دستگاه قضایی زیاد است زیرا مردم برای حفظ جان ، مال و ناموس خود دادگستری را پناهگاه می دانند و نباید این اعتماد را خدشه دار کنیم.
وی؛ چارچوب فعالیت قضات را شرع و قانون خواند و افزود: قضات جوان با به روز کردن دانش و اطلاعات حقوقی خود و استفاده از تجربه قضات توانمند ، کیفیت و سرعت رسیدگی به پرونده ها را ارتقا دهند.
هاشمیان بر استفاده از ظرفیت های قانون مجازات اسلامی برای اعمال مجازات جایگزین حبس و کاهش جمعیت کیفری زندان های استان تاکید کرد و یادآور شد: قضاتی که از ظرفیت های قانون برای صدور آرای جایگزین حبس متناسب با شرایط فرهنگی ، اجتماعی و سن افراد استفاده کنند، تشویق می شوند.
وی؛ قدرت قاضی را درصدور آرای محکم و مستدل بیان کرد و گفت: آمارها در سال های گذشته نشان می داد ۴۰ درصد زندانیان استان زیر ۳ روز بودند اما با تغییر رویکرد قضات ، این آمار ۲۰ درصد کاهش یافته است.
ترغیب طرفین به سازش و معرفی دعاوی خانوادگی به واحدهای صلح و سازش بخش دیگر سخنان هاشمیان بود که افزود: آمار نشان می دهد نیمی از پرونده های ارسالی به واحدهای ویژه صلح و سازش با مصالحه مختومه می شود.
به گفته وی؛ مردم گلستان از اقوام و مذاهب متعدد بوده و این ظرفیتی برای سازش بیشتر در پرونده ها است که باید از آن استفاده شود.
حدود ۵۰ قاضی جدید در سال های ۹۵ و ۹۶ به مجموعه محاکم استان افزوده شده اند.

*سازش ۴ پرونده در یک روز
رییس شورای حل اختلاف گلستان از سازش در ۴ پرونده طی یک روز خبر داد و گفت: ۱۰ نفر در این پرونده ها درگیر بودند که اگر رضایت نمی‌دادند این پرونده‌ها باید برای سیر مراحل رسیدگی وارد دادسرا می‌شد.
احمد جعفری؛ موضوع این پرونده ها را ضرب و شتم و ترک انفاق بیان کرد و افزود: این پرونده‌ها از دادسرای گرگان به شعب ویژه صلح و سازش ارجاع و با پادرمیانی اعضای شورا، طرفین از شکایت خود صرف نظر کرده و رضایت دادند.
۴۵ شعبه ویژه صلح و سازش در دادگستری‌ها و دادسرا‌های گلستان فعالیت دارند.

* اجرای طرح مصلحین
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری گلستان از اجرای طرح مصلحین خبر داد و گفت: در قالب این طرح ، افراد توانمند در زمینه سازش بین زن و شوهرهای در آستانه جدایی، شناسایی و از توان آنها برای سازش استفاده می شود.
حجت الاسلام مهدی قاسمی وناجمی افزود: متقاضیان شرکت در این طرح تا پایان شهریور با مراجعه به دبیرخانه این معاونت در گرگان ، بلوار شهید کلانتری ( کمربندی ) ، خیابان دانشجو ، اداره کل دادگستری استان ثبت نام کنند.
به گفته وی؛ متقاضیان شرکت در این طرح باید حداقل ۴۵ سال سن داشته و به حسن خلق شهره باشند.
وی؛ نداشتن سوء پیشینه و متاهل بودن را از دیگر شرایط ثبت نام کنندگان بیان کرد و گفت: شرکت کنندگان در این طرح پس از گذراندن دوره های آموزشی ، به عنوان حَکَم یا میانجی در دعاوی خانوادگی ،پادرمیانی می کنند.
معاون دادگستری گلستان افزود: بانک اطلاعاتی این افراد در اختیار قضات دادگاه های خانواده قرار می گیرد تا در پرونده های نیازمند پادرمیانی از آنان کمک بگیرند.
به گفته وی؛ متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشترمی توانند با شماره ۳۲۱۳۳۳۲۱ تماس بگیرند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: