رئیس دانشگاه امیرکبیر: معتقدم انتخاب سرپرست برای وزارت علوم مشکل‌ساز است

روز یکشنبه پس از آنکه مجلس بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برای کابینه دوازدهم را به پایان رساند و از ۱۷ وزیر پیشنهادی ۱۶ وزیر به‌جز وزیر نیرو را راهی وزارتخانه‌هایشان کرد، خبر رسید حسن روحانی برای وزارت علوم سرپرست معرفی کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، روز یکشنبه پس از آنکه مجلس بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی برای کابینه دوازدهم را به پایان رساند و از ۱۷ وزیر پیشنهادی ۱۶ وزیر به‌جز وزیر نیرو را راهی وزارتخانه‌هایشان کرد، خبر رسید حسن روحانی برای وزارت علوم سرپرست معرفی کرده است. وزیر علوم تنها وزیری بود که به مجلس معرفی نشد و رئیس دولت دوازدهم تصمیم گرفت اداره مهم‌ترین وزارتخانه‌اش را که نقش کلیدی در سیاستگذاری امر آموزش عالی دارد برای مدتی نامعلوم به سیدضیاء هاشمی بسپارد. هاشمی دیروز در اولین اظهارات خود در کسوت سرپرست وزارت علوم از برنامه‌های خود سخن گفت و تاکید کرد در مدتی که سرپرستی وزارت علوم را برعهده دارد تلاش خواهد کرد صدای دانشگاهیان باشد و مطالبات دانشگاهیان را با تمام توان پیگیری کند. او از اولویت‌های اصلی خود در مدت زمان مسئولیت نیز سخن گفت؛ اولویت‌هایی که شامل پیگیری امور جاری وزارت علوم به‌منظور حفظ رشد و توسعه علمی کشور و آماده‌سازی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و تامین نیازها و امکانات لازم در آستانه آغاز سال تحصیلی همراه با آرامش، امید و نشاط است.

در این میان انتخاب سرپرست برای این وزارتخانه موجی از واکنش‌ها را در رسانه‌ها به‌دنبال داشت و بسیاری از کارشناسان آموزش عالی انتخاب سرپرست را نوعی بلاتکلیفی برای آموزش عالی کشور دانستند. کارشناسان آموزش عالی کشور و روسای دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با «فرهیختگان» از وجوه مثبت و منفی انتخاب سرپرست برای وزارت علوم سخن گفته‌اند که در زیر می‌خوانید.

  دانشگاه‌ها با حضور سرپرست نیز کار خود را جلو می‌برند

محمدعلی برخورداری، رئیس دانشگاه علم و صنعت تا جایی که در جریان هستم برای اینکه وزارتخانه بدون مسئول نباشد سیدضیاء هاشمی به‌عنوان سرپرست موقت تعیین شده و فکر می‌کنم دولت به‌زودی یعنی قبل از شروع سال تحصیلی جدید، وزیر را معرفی کند. البته برعکس تمام تصورات سرپرست اختیارات وزیر را دارد، بنابراین انتخاب سرپرست برای وزارتخانه نمی‌تواند ایجاد مشکل کند. برخی از افراد انتخاب سرپرست را موقتی می‌دانند و چنین تصوری قطعا تاثیرات روانی روی آموزش عالی کشور و همچنین دانشجویان خواهد داشت؛ اما دانشگاه‌ها و وزارت علوم با حضور سرپرست نیز کار خود را جلو می‌برد و مسئولان و معاونان اداری و مالی نیز کار خود را انجام می‌دهند و خلأ خاصی وجود ندارد. البته طبیعی است وقتی وزیر نیست از نظر روانی نوعی خلأ احساس شود اما از نظر قانونی هیچ مشکل و کمبودی وجود ندارد. البته بهتر است این دوره طولانی نشود چون از نظر روانی آسیب‌رسان خواهد بود.

  سرپرست اختیارات وزیر را ندارد

فتح‌ا… امی، مشاور سابق وزیر علوم سیدضیاء هاشمی از معاونان وزارت علوم و آگاه به مسائل وزارتخانه است و می‌تواند وضعیت را در شرایط کنونی حفظ کند چون سرپرست خارج از تشکیلات نبوده است. قطعا او اجاره نخواهد داد دانشگاه‌ها و وزارتخانه با مشکل خاصی مواجه شوند. اما تحقیق و توسعه ممکن است متوقف شود چون دانشگاه‌ها نیمه‌مستقل هستند و اصول و چارچوب نیز مشخص است که چه کاری باید انجام شود. معتقدم کسانی که در سطح معاون بودند هرکدام یک وزیر هستند. سیدضیاء هاشمی نیز تنها نیست و جمعی از افراد کارکشته در کنار او هستند و مسائل وزارتخانه را به‌راحتی حل وفصل می‌کنند. بحث بازگشایی دانشگاه‌ها نیز در حیطه وظایف معاونت آموزشی است که شریعتی‌نیاسر بر آن مسلط است. البته سرپرست اختیارات وزیر را ندارد و نباید از او توقع یک وزیر داشت. حسن روحانی نیز فردی را که به‌عنوان سرپرست انتخاب می‌کند، به‌عنوان وزیر به مجلس معرفی نمی‌کند.

  نمی‌توان به اجرای برنامه‌ها طبق برنامه ششم امید داشت

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر معتقدم انتخاب سرپرست برای وزارت علوم مشکل‌ساز است، البته سیدضیاء هاشمی از معاونان خوب وزارتخانه و فرد مناسبی برای سرپرستی وزارت علوم است. به‌زودی فصل برنامه‌ریزی برای بودجه سال آینده شروع خواهد شد و امسال نیز سال اول اجرای برنامه ششم توسعه است، پس بهتر است تکلیف این وزارتخانه زودتر مشخص شود؛ چراکه در غیر این صورت نمی‌توان به اجرای برنامه‌ها طبق برنامه ششم امید داشت. اگر وزارتخانه برای مدت طولانی بدون تکلیف باشد قطعا به آموزش عالی لطمه خواهد زد و امیدوارم آقای رئیس‌جمهور هرچه زودتر وزیر علوم را معرفی کند چراکه وزیر جدید چندماه وقت لازم دارد تا مدیران و معاونان خود را انتخاب کرده و به کار مسلط شود. معتقدم اگر انتخاب وزیر به آخر سال موکل شود عملا ما سال ۹۶ را برای برنامه‌ریزی در امر آموزش عالی و همچنین برنامه‌ریزی برای بودجه از دست خواهیم داد. همچنین احکامی در برنامه ششم توسعه وجود دارد که باید آیین‌نامه‌ها و قوانین آن نوشته شود و از این جهت بسیار مهم است که وزیر زودتر معرفی شود. در برنامه ششم توسعه پیش‌بینی شده که پنج دانشگاه جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر قرار گیرد که این موضوع نیاز به برنامه‌ریزی و احکام و مصوباتی دارد که باید درباره آن تصمیم‌گیری شود. به هر حال یک‌ماه آینده سال تحصیلی جدید آغاز می‌شود و برآیند تصمیم‌سازی‌ها درمورد دانشگاه‌ها باید تا یک‌ماه مشخص شود. با این اوصاف امیدوارم رئیس‌جمهور تا پایان سه‌ماهه مهلت قانونی برای انتخاب وزیر صبر نکند و زودتر وزیر علوم معرفی شود.

  انتخاب سرپرست می‌تواند برای دانشگاه‌ها آسیب‌رسان باشد

محمدرضا عصاری، رئیس دانشگاه جندی شاپور انتخاب سرپرست برای وزارتخانه علوم حتما بنابر دلایلی بوده و گمان می‌کنم دکتر روحانی حتما با معذوراتی مواجه بوده که نتوانسته است برای این وزارتخانه نیز مانند سایر وزارتخانه‌ها وزیر تعیین کند. اما معتقدم انتخاب سیدضیا هاشمی در این مقطع و با توجه به اشراف ایشان به مسائل وزارتخانه علوم به دلیل موقعیت شغلی و ارتباطی که با دانشگاه‌ها دارد جز بهترین انتخاب‌های ریاست‌جمهوری بوده است. اگر تاکنون دغدغه و نگرانی از بابت انتخاب سرپرست برای این وزارتخانه بوده است با حضور سیدضیا هاشمی به مقدار زیادی کم شده است و من به‌عنوان رئیس دانشگاه دغدغه اینکه در ابتدای سال تحصیلی با مشکلی مواجه شوم را ندارم. با تمام این اوصاف طبیعتا فردی که به‌عنوان سرپرست تعیین می‌شود باید برنامه‌های خود را براساس یک دوره کوتاه‌مدت برنامه‌ریزی کند و به همین دلیل این موضوع برای بدنه آموزش عالی چندان مناسب نخواهد بود. چنین شرایطی مخصوصا برای ما که به‌عنوان رئیس دانشگاه در مواجهه با مشکلات و مسائل مختلف هستیم چندان مطلوب نیست. امیدوارم این دوره سرپرستی برای وزارت علوم طولانی نشود و شرایط دوره قبل که یک دوره نسبتا طولانی در رسیدن به ثبات مدیریتی در وزارت علوم بود تکرار نشود چراکه چنین شرایطی می‌تواند قدری شکننده و آسیب‌رسان برای دانشگاه‌ها باشد و زحمت ما را نیز زیاد می‌کند. در هر حال حضور وزیر یا انتخاب سرپرست بسیار با یکدیگر متفاوت است اما امیدوارم با تلاش بیشتر و شرایط مدیریت‌شده‌تری این دوران گذر را طی کنیم تا به شرایط پایدار برسیم.

منبع: روزنامه فرهیختگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: