ابتکار: اولین و مهم‌ترین اولویت ما ارتقا و بهبود وضعیت زنان کشور است

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری: اولین و مهم‌ترین اولویت ما ارتقا و بهبود وضعیت زنان کشور است. البته زیرساخت‌های مربوط به این حوزه برای پاسخگویی نسبت به وظایف کافی و لازم نیست و پیشنهاداتی برای این موضوع ارائه کرده‌ایم تا بتوانیم ساختار معاونت زنان را برای ارائه خدمات بهتر به زنان و خانواده تقویت کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در اولین نشست خبری در آستانه هفته دولت به برنامه‌ها و اهداف خود در این معاونت پرداخت و گفت: اولین و مهم‌ترین اولویت ما ارتقا و بهبود وضعیت زنان کشور است. البته زیرساخت‌های مربوط به این حوزه برای پاسخگویی نسبت به وظایف کافی و لازم نیست و پیشنهاداتی برای این موضوع ارائه کرده‌ایم تا بتوانیم ساختار معاونت زنان را برای ارائه خدمات بهتر به زنان و خانواده تقویت کنیم.

وی جلب مشارکت مردمی را یکی از رویکردهای مهم معاونت زنان دانست و گفت: این رویکرد در دولت یازدهم و دوازدهم مورد توجه واقع شده، البته باید از مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، بخش‌خصوصی، هنرمندان و همه ظرفیت‌های موجود در کشور استفاده کنیم.

ابتکار ادامه داد: وظیفه دیده‌بانی وضعیت زنان و خانواده بسیار مهم و اساسی است. بر همین اساس اگر بخواهیم در این حوزه پیشرفت مطلوبی داشته باشیم، باید شاخص‌های لازم را با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری معرفی کنیم و البته هماهنگی تنگاتنگی در این زمینه با مرکز آمار خواهیم داشت.

وی پروژه‌های دوره قبل معاونت امور زنان در مورد شاخص‌های تاب‌آوری را مطلوب و موفق ارزیابی کرد و گفت: شاخص خانواده شکوفا و خانواده پویا جزو پروژه‌هایی بوده که در این معاونت به خوبی پیگیری شده است. همچنین ما نیز معرفی شاخص‌های لازم و استفاده از توان همه دستگاه‌های اجرایی را جزو وظایف و مسئولیت‌های خود می‌دانیم. بر همین اساس مکاتبه‌ای با وزرا و معاونین در این زمینه صورت گرفته است.

ابتکار افزود: در اولین مرحله از وزرا و معاونان دستگاه‌های مختلف درخواست کردیم که تعداد مدیران زن مجموعه‌های خود را اعلام کنند تا مطابق با بخشنامه شورای‌عالی اداری دولت که در حوزه زنان و جوانان تکلیف کرده تا پایان برنامه ششم ۳۰درصد از مناصب مدیریتی براساس شایستگی و توانمندی در اختیار زنان قرار گیرد.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ادامه داد: در این مجموعه شایستگی و توانمندی در کنار جنسیت مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا کارآمدی نظام اداری و دولت حرف اول را می‌زند. در سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز الگوی خوبی از سازمانی بود که در دولت اصلاحات برای استخدام زنان، زمینه‌های لازم فراهم شد، به طوری که هم‌اکنون ۴۰درصد از زنان در این سازمان فعالیت می‌کنند.

وی افزود: در برنامه سال ۹۶ از وزرا و دستگاه‌های اجرایی خواستیم تا وضعیت را زنان در ادارات خود اعلام کنند تا این موضوع ملاک عمل ما قرار گیرد.

ابتکار برنامه‌های خود در مورد حمایت از زنان زندانی و کمپین‌های شکل‌گرفته برای آزادی آنان، تامین‌ امنیت و مبارزه با خشونت علیه زنان و ورود زنان به ورزشگاه‌ها توضیحاتی ارائه کرد و گفت: حتما برنامه‌های دوره قبل در مورد زنان زندانی را ادامه خواهیم داد. زیرا کمپینی که برای حمایت از زنان زندانی شکل گرفت بسیار مثبت عمل کرد. بر همین اساس، زندانیان یکی از گروه‌های هدف معاونت امور زنان هستند.

وی افزود: در مورد خشونت علیه زنان لایحه‌ای وجود دارد که هم‌اکنون نیز در حال پیگیری است. زیرا حمایت و تامین امنیت زنان یکی از نکات بسیار مهم در حوزه زنان است. بر همین اساس می‌توانیم با جذب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌ها اقدامات مثبتی در این زمینه انجام دهیم. تمام توان خود را در مورد خشونت‌های خانگی و خشونت در محل کار به کار خواهیم گرفت و از همه ظرفیت‌ها و ابزارهای لازم در این زمینه استفاده می‌کنیم. البته باید بدانیم که رویکرد پیشگیری مهم‌ترین و بهترین اقدام در این زمینه خواهد بود.

ابتکار ادامه داد: در حوزه مسائل زنان و آسیب‌های اجتماعی راه‌حل‌های بسیاری در دست مردان وجود دارد، بر همین اساس جدا کردن حوزه زنان از سایر حوزه‌های جامعه مدنظر نیست، زیرا بسیاری از آسیب‌های اجتماعی ناشی از نگاه اشتباه به موضوعات است. بنابراین باید در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها، پیشگیری از خشونت و نحوه مقابله با آن موردتوجه قرار گیرد.

ابتکار در مورد حضور زنان در ورزشگاه نیز گفت: تلاش می‌کنیم این مساله را با حداکثر تعامل و حداقل تقابل حل کنیم. در اوایل انقلاب حضور زنان در برخی اماکن و موضوعات تابو بود و حتی نمی‌توانستیم راجع به آن صحبت کنیم، اما با ورود علما، مراجع و صاحبنظران‌ پیشرفت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفت.

معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ادامه داد: در دوره‌ای حتی اخبار ورزشی در حوزه زنان قابل پخش در صداوسیما و رادیو نبود، اما خوشبختانه امروز علاوه‌بر پخش اخبار ورزشی زنان، لباس‌های ورزشی بانوان نیز برای حضور در رقابت‌ها قطعی شده است، بنابراین باید با تعامل به جای تقابل موضوعات را حل کرد. با استدلال حقوقی، فقهی و شرعی می‌توان بسیاری از مشکلات حوزه زنان را حل کرد، زیرا هیچکس خشونت علیه زنان را تایید نمی‌کند.

وی رتقاء سلامت و بهداشت روانی و جسمی زنان و دختران در جامعه یکی از برنامه‌های معاونت امور زنان و خانواده است که همکاری جدی وزارت بهداشت و درمان را می‌طلبد. بر همین اساس همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین به بند ویژه توجه به وضعیت دختر بچه‌ها اشاره کرد و گفت:‌ با توجه به آسیب‌های اجتماعی که دختر بچه‌ها را تهدید می‌کند، سعی داریم به صورت جدی در این زمینه ورود کنیم برهمین اساس مسائل آموزشی، ورزشی، نشاط، تفریح، سلامت و تعادل روحی و روانی فرزندان را در این برنامه دنبال می‌کنیم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری یکی از مطالبات زنان و دختران را اشتغال دانست و گفت:‌ با توجه به اینکه جمعیت بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه را زنان تشیکل می‌دهند باید به موضوع توان‌‌افزایی و اشتغال این افراد توجه کنیم، بر‌همین اساس توانمندسازی اقتصادی و فرصت‌های برابر برای زنان و کارآفرینی را در دستور کار داریم.

ابتکار گفت: در سازمان محیط زیست هم، توان افزایی زنان و دختران مورد توجه ما بود و نقش خانواده و زنان نیز در حفاظت از محیط زیست بسیار جدی است.

این مقام مسئول گفت: توان‌‌افزایی زنان آسیب‌‌دیده در مخاطرات یکی از برنامه‌های این معاونت است، همچنین باید نسبت حضور ۳۰ درصدی زنان را در انتخابات مجلس شورای اسلامی آینده شاهد باشیم تا سهم زنان در مجلس ارتقاء پیدا کند، زیرا هم اکنون زنان شایسته و توانمندی در نقاط مختلف کشور داریم. امروز نقش زنان در دیپلماسی، صلح و امنیت بسیار مهم است و این مسائل در برابر خشونت و جنگ‌طلبی به روح مادرانه نیاز دارد.

وی ادامه داد: نگاه معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به مسائل یک نگاه ملی و فراجناحی است؛ بر همین اساس پیشنهادات و انتقادات همه طیف‌های سیاسی را می‌شنویم، زیرا به حفظ و حمایت از هویت دینی، ملی و الگوی اسلامی- ایرانی اعتقاد داریم.

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری حل مشکلات زنان را نیازمند گفت‌وگوی ملی و تعامل دانست و گفت: باید گفت‌وگوی ملی را در کشور نهادینه کنیم، البته می‌دانیم که این کار سخت و دشواری است، ولی سعی داریم تا پایان دوره دوازدهم آن را محقق کنیم، زیرا رویکرد دولت دوازدهم در قالب تحقق رویکرد اعتدال است.

وی در مورد ایجاد مهدکودک در زندان‌ها نیز یادآور شد: پیگیری صدور مجوز مهدکودک‌ در زندان‌ها بسیار مهم است، البته باید با مشارکت موسسات خیریه و تشکل‌ها در این زمینه اقدام کنیم. بر همین اساس برخی از فرزندان زنان زندانی برای نگهداری و حمایت به موسسات خیریه معرفی می‌شوند.

ابتکار با اشاره به موضوع زنان سرپرست خانوار نیز گفت: هم‌اکنون ظرفیت‌ها و سرمایه‌های اجتماعی برای حمایت و کمک به این زنان در سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌ها وجود دارد، ولی باید توان‌افزایی اقتصادی، اجتماعی و حقوقی زنان سرپرست خانوار را افزایش دهیم و این یکی از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اجراست، زیرا پیگیری این موضوع از بروز و تشدید آسیب‌های اجتماعی دیگر جلوگیری می‌کنند.

ابتکار ادامه داد: آسیب‌های اجتماعی و مسائل زنان به صورت زنجیره‌وار به یکدیگر متصل هستند، بنابراین باید تک تک این مسائل را مورد رسیدگی و پیگیری قرار دهیم، زیرا اگر مشکلات این قشر جامعه حل نشود، آسیب‌های اجتماعی جدی‌تری به دنبال خواهد داشت.

منبع: آنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: