مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی:

٣۶ طرح بیمه‌ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی در هفته دولت به بهره برداری می‌رسد

نوربخش: ٣۶ طرح بیمه ای و درمانی سازمان تامین اجتماعی در هفته دولت به بهره برداری می رسد که البته عملیات اجرایی شماری از آنها نیز آغاز می شود. از این شمار طرح ،هشت طرح ، بیمه ای و ٢٨ طرح، درمانی است.

به گزارش عیارآنلاین، سیدتقی نوربخش روز سه شنبه در نشست خبری افزود:از این شمار طرح ،هشت طرح ، بیمه ای و ٢٨ طرح، درمانی است.
وی تصریح کرد: زیربنای طرح های بیمه ای ٢٧ هزار و ٣٠٠ مترمربع است که برای این طرح ها ٩٠ میلیارد تومان هزینه شده است یا می شود.
وی ادامه داد: طرح هایی که در بخش های بیمه ای و درمانی در هفته دولت آغاز می شود یا به بهره برداری می رسد قرار است در ۱۹ استان کشور انجام شود.
نوربخش در ادامه اظهار کرد: تامین اجتماعی در دولت یازدهم اقدام به گسترش خدمات درمانی کرد به طوری که در استان لرستان به عنوان نمونه چهار مرکز درمانی ایجاد کردیم که با تعداد چهار مرکز درمانی دیگر که از زمان فعالیت تامین اجتماعی در این استان احداث شده تعداد مراکز درمانی لرستان ١٠٠ درصد رشد داشته است.

** کامل ترین پوشش بیمه ای در تامین اجتماعی
نوربخش در ادامه درباره صندوق های بیمه ای نیز گفت: با توجه به اصل ٢٩ قانون اساسی صندوق های بیمه ای موظف به ارائه خدمت در بخش های مختلف از جمله بازنشستگی، از کارافتادگی، سالمندی و دیگر خدمات هستند که کامل ترین و بیشترین پوشش بیمه ای در سازمان تامین اجتماعی است.
وی خاطرنشان کرد: البته برخی صندوق های بیمه ای در تامین منابع و مصارف شان به عنوان یک ابرچالش تبدیل شده است که دولت روحانی اهتمام ویژه برای رفع این چالش ها داشته است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: تامین اجتماعی تنها صندوقی است که هنوز تعادل در منابع و مصارف دارد و ضریب پشتیبانی آن ، یعنی تعداد بیمه شده به مستمری بگیران آن بالای عدد پنج است یعنی بیش از پنج بیمه شده به ازای یک مستمری بگیر دارد.
وی ادامه داد: با وجود تعهدات سنگین یعنی پرداخت ماهانه ۶ هزار میلیارد تومان تعهدات بدون منابع عمومی و ماهانه چهار هزار و ٢٠٠ میلیارد تومان پرداخت مستمری، اما هیچ مشکلی در این سازمان وجود ندارد.
وی بودجه دولت برای تعهدات صندوق های بیمه ای را ١۵٠ هزار میلیارد تومان معادل نیمی از بودجه دولت عنوان کرد و افزود: تامین اجتماعی نیز سالانه ٨٠ هزار میلیارد تومان مصارف بخش بیمه ای دارد که این رقم در سال ٩۶ هزینه می شود.

** هفته آینده تمام مطالبات داروخانه ها پرداخت می شود
نوربخش در ادامه درباره پرداختی ها به داروخانه ها نیز گفت: در برخی از شهرها این مطالبات تا اسفندماه سال ٩۵ پرداخت شده است و اینکه گفته می شود هشت ماه مطالبات داروخانه ها داده نشده است، صحت ندارد.
وی خاطرنشان کرد: اکنون کارخانجات وابسته به سازمان تامین اجتماعی نیزیک هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان از مراکز دولتی و خصوصی طلبکار هستند اما با این وجود تامین احتماعی در هفته آینده تمام مطالبات داروخانه ها را پرداخت می کند.
به گفته وی، این طلب داروخانه ها به تامین اجتماعی حدود ١٢٠ میلیارد تومان در سال ۹۵ است.

** هزینه یک هزار و ۶٠٠ میلیارد تومانی برای بیمه کارگران ساختمانی
نوربخش در ادامه به موضوع کارگران ساختمانی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته کل منابع حاصل از ١۵ درصد عوارض پروانه های ساختمانی برای موضوع بیمه کارگران ساختمانی ٩٠٠ میلیارد تومان بود اما تامین اجتماعی یک هزار و ۶٠٠ میلیارد تومان برای این افراد هزینه کرد. وی ادامه داد: به همین منظور سازمان تامین اجتماعی ٧٠٠ میلیارد تومان بیشتر برای بیمه کارگران ساختمانی در سال گذشته هزینه کرده است.
وی با بیان اینکه کارگران بیشترین ریسک برای حوادث را دارند، افزود: اکنون ٩٠٠ هزار کارگر ساختمانی بیمه هستند و در سال جاری نیز ٢٠٠ هزارتن به آنها افزوده خواهد شد.

** امضای فاینانس برای ساخت یک بیمارستان با بانک اتریشی
نوربخش همچنین درباره تحولات پسابرجام در تامین اجتماعی نیز اظهارکرد: پس از برجام اقدامات و گام های خوبی در تامین اجتماعی برداشته شد و اکنون در آستانه امضای یک فایناس برای ساخت بیمارستانی در شیراز با همکاری بانک اتریشی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین هلدینگ تاپیکو یک قرارداد با کره جنوبی در بخش های مختلف امضاء و در بخش دارو در کشور آذربایجان نیز سرمایه گذاری کرده ایم.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: در هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی نیز تفاهم نامه ای برای بازسازی هتل های هما داریم و اقدامات جدی برای راه اندازی یک هتل در اصفهان نیز انجام شده است.
وی با بیان اینکه استراتژی ما توجه به موضوع اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: یکی دیگر از راهبردهای ما استفاده از تولید داخل است که نمونه اصلی آن پالایشگاه ستاره خلیج فارس است که ۴٩ درصد سرمایه آن مربوط به تامین اجتماعی است.
نوربخش اضافه کرد: در بخش نفت، گاز و پتروشیمی اقداماتی با سرمایه گذاری خارجی در حال انجام است.

** ٨٢ درصد پرتفوی شستا به بورس رفت
نوربخش ادامه داد: یکی از اقدامات تامین اجتماعی در دولت یازدهم این بود که هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی وارد بورس شد و اکنون ٨٢ درصد پرتفوی (مجموعه یا سبدی از اوراق بهادار) شستا به بورس رفته است.
وی اضافه کرد: تا آذرماه نیز هلدینگ سیمان، معدن و انرژی به بورس می رود و با این اقدام بخش عمده ای از شستا وارد بورس می شود و امیدواریم با این سه هلدینگ میزان بورس به ٩٠ درصد برسد، البته برای ورود هتل های هما به بورس نیز اقداماتی شده است.

** تولید بیش از ٢٠ میلیون نسخه الکترونیکی
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه به موضوع حذف دفترچه، پرونده و نسخه الکترونیکی اشاره کرد و گفت: تاکنون بیش از ٢٠ میلیون نسخه الکترونیکی در مراکز ملکی تامین اجتماعی تولید شده است.
وی تصریح کرد: طرح نسخه الکترونیکی از حدود دو سال گذشته و به صورت پایلوت در استان یزد آغاز شد و اکنون در تمامی بیمارستانی های ملکی این سازمان در حال اجراست.
نوربخش ادامه داد: همچنین در مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی نیز در سه استان در هفته دولت آغاز خواهد شد، البته تامین اجتماعی درباره نرم افزار، پرونده الکترونیکی و عملیاتی اجرایی در این مراکز مشکلی ندارد.
وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همکاری دیگر سازمان های مرتبط این طرح در کل کشور مستقر شود.

** حذف حدود دو میلیون همپوشانی بیمه
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی همچنین از اقدام شورای عالی بیمه برای حذف همپوشانی بیمه در کشور خبر داد و گفت: این همپوشانی ها مشکلات جدی ایجاد کرده است به همین منظور تاکنون حدود دو میلیون همپوشانی بیمه ای حذف شده است.
به گفته وی، طبق قانون تا پایان شهریور ماه قرار است این همپوشانی های بیمه ای از بین برود و هر فرد تنها یک دفترچه درمانی داشته باشد.

** ورشکستگی در تامین اجتماعی مفهومی ندارد
نوربخش در ادامه با بیان اینکه ورشکستگی در سازمان تامین اجتماعی به عنوان یک سازمان بیت النسلی مفهومی ندارد، گفت: این سازمان سه جانبه دولت، کارگر و کارفرما و ضامن اصلی آن دولت است البته تامین اجتماعی از نظر تعهدی به نقطه سربه سری نرسیده است و دلیل آن ضریب پشتیبانی و وجود پنج بیمه شده اصلی به ازای یک مستمری بگیر است.
وی تاکید کرد: البته دولت تلاش می کند که ساختار صندوق ها به شکلی باشد که منابع آنها پایدار باشد و این موضوع در برنامه ششم توسعه نیز آمده و دولت متعهد شده است که تمام تعهداتش را به تامین اجتماعی پرداخت کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: