حریرچی: اگر کسی ادعای خدمات بهداشتی و درمانی دارد باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرد

سخنگوی وزارت بهداشت: اگر کسی ادعای خدمات بهداشتی و درمانی دارد باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرد. آنچه که در حوزه خدمات طب سنتی اعلام کردیم آن است که طب سنتی ایرانی در نظام ارائه خدمات ادغام خواهد شد. همچنین استانداردها و شاخص‌های مراکز ارائه این خدمات نیز تبیین و تعیین شده است

به گزارش عیارآنلاین، ایرج حریرچی در پاسخ به سؤالی در خصوص تعیین تکلیف بدهی‌های سازمان تأمین اجتماعی و بحث تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای و همچنین بدهی‌های سازمان بیمه سلامت، اظهار داشت: سازمان‌های بیمه‌گر در مورد بیمه‌شدگان خود تعهداتی دارند و بیمه‌شدگان چه در بخش‌های دولتی و چه غیر از آن در حوزه‌های بستری و سرپایی خدماتی را دریافت می‌کنند و همه ارکان نظام و از جمله سازمان‌های بیمه‌گر قبول دارند که بیمه‌شدگان، خدمات مورد نیازشان را در بسیاری از موارد زیر به‌قیمت تمام‌شده خدمت در بخش دولتی دریافت می‌کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: البته ارائه این خدمات هنوز در شأن مردم نیست و باید اقدامات اساسی دیگری در همین راستا انجام شود.

حریرچی با اشاره به تخصیص اعتبار خوب برای سازمان بیمه سلامت، گفت: امسال برای این سازمان اعتباری حدود ۱۰هزار میلیارد تومان لحاظ شده است و طی چند روز اخیر سازمان برنامه و بودجه ۲۴۰۰ میلیارد تومان از اعتبارات بیمه سلامت را تخصیص داده است که امیدواریم با تزریق آن بتوانیم بخشی از مطالبات بیمارستان‌ها همچنین قسمتی از مشکلات دارویی را حل کنیم.

وی با تأکید بر این‌که در ۶ ماه اول سال گذشته حدود ۸۰ درصد اعتبارات بیمه سلامت تخصیص داده شد، گفت: امیدواریم امسال در این جهت حرکت شود و در مورد سازمان تأمین اجتماعی همان‌طور که رئیس جمهور دستور داده‌ است سهم «۹ بیست و هفتم» درمان باید فقط به درمان اختصاص داده شود و تأمین اجتماعی باید تأخیرهایش را جبران کند.

حریرچی همچنین ابراز کرد: بهترین مرجع برای این موضوع، اظهارات و تأکیدات رئیس جمهور در جلسه معرفی و دفاع از وزرای پیشنهادی در مجلس و همچنین دفاعیات آقای ربیعی از خود در مجلس است.

وی با بیان اینکه فصل نخست برنامه‌های ارائه‌شده وزارت بهداشت به دیدگاه‌ها و مبانی نظری نظام سلامت مربوط است، اضافه کرد: در فصل دوم این برنامه‌ها نیز اقدامات دولت یازدهم در بخش سلامت بر مبنای مدل کارکردی توضیح داده شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه، یکی از موارد مطرح‌شده در مجلس شورای اسلامی را بررسی چالش‌ها و مشکلات موجود در حوزه سلامت ذکر کرد و گفت: به‌عنوان مثال آسیب‌پذیر بودن کشور در برابر حوادث غیرمترقبه و معضل گرد و غبار و ریزگردها در کشورهای همسایه که قسمتی از کشور ما را هم تحت تأثیر قرار می‌دهد، روی سلامت افراد تأثیرگذار است.

وی افزود: همچنین آسیب‌های اجتماعی و عوارض ناشی از عوامل اجتماعی مؤثر در سلامت مانند فقر، اعتیاد، طلاق، افزایش سن ازدواج و آسیب‌های روانی ناشی از آن برای زوجین و فرزندان در سلامت تأثیرگذارند.

حریرچی یکی از معضلات کنونی جامعه را رشد شهرنشینی دانست و رشد شهرنشینی را عاملی مؤثر در سلامت افراد جامعه عنوان کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۷۶ درصد جمعیت کشور در شهرها زندگی می‌کنند، این در حالیست که در دهه ۶۰ این آمار به‌عکس بود و بر همین اساس بهترین نظام بهداشتی در روستاها مستقر شد.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اهداف نظام سلامت افزایش امید به زندگی سالم است، اظهار کرد: طی چند سال آینده تعداد افراد سالمند در جامعه زیاد خواهد شد و این در حالیست که اغلب سرطان‌ها و بیماری‌هایی نظیر آلزایمر و زوال عقلی از جمله بیماری‌های دوران پیری‌اند که البته پُرهزینه هستند. در صورتی که موفق به رشد جمعیت شویم، باز هم تعداد خالص افراد سالمند رو به افزایش خواهد بود که این امر در نظام سلامت تأثیر می‌گذارد.

قائم‌مقام و معاون کل وزارت بهداشت میزان محرومیت در مناطق دورافتاده و دوردست را یکی دیگر از عوامل مؤثر بر سلامت دانست و گفت: در دوران بعد از انقلاب میزان رفاه مردم و نمای سلامت کاملاً متفاوت شده است.

وی با بیان اینکه پیچیدگی نظام اداری چه در ارائه و چه در دریافت خدمات می‌تواند تأثیر منفی در نظام سلامت داشته باشد، افزود: جمعیت بی‌سواد و دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل به‌نوعی آسیب‌های اجتماعی هستند که بر حوزه سلامت تأثیر می‌گذارند. متأسفانه رشد رفتارهای خصومت‌آمیز که در رسانه‌ها هم تبلیغ می‌شود از دیگر نکات تأثیرگذار در حوزه سلامت است. توسعه نامتوازن، ضعف کاری تیمی و همکاری بین‌بخشی، نقص نظام هماهنگی و برنامه‌ریزی هم از دیگر مباحثی است که می‌تواند نظام سلامت را تحت تأثیر قرار دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره تغییرات احتمالی در بدنه وزارت بهداشت و مطالبی که در این باره در فضای مجازی گفته می‌شود، گفت: با اتمام دوره چهارساله ممکن است تغییراتی در ستاد وزارت بهداشت در حوزه مدیریت صورت پذیرد که هدف از این تغییرات ارتقاء عملکرد در سطوح مدیریتی و یا محدودیت خود مدیران برای ادامه فعالیت است.

حریرچی با ابراز اینکه برخی از مدیران ممکن است در سطوح بالاتر به فعالیت خود ادامه دهند و برخی دیگر تمایلی برای ادامه فعالیت در مسئولیت فعلی را نداشته باشند، گفت: اداره کردن حوزه سلامت با حجم عظیمی از عملیات و خدمات، به‌منظور افزایش میزان رضایتمندی مردم کار دشواری است.

وی تأکید کرد: صحبت‌هایی که در مورد جابه‌جایی مدیران و یا حذف آنها از سیستم مدیریتی در وزارت بهداشت در فضای مجازی گفته می‌شود نادرست است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره طرح نیروی انسانی در وزارت بهداشت، گفت: ابتدا فرارسیدن سالروز پزشک و داروساز را تبریک می‌گویم و از همکاری جامعه پزشکی با طرح تحول طی چهار سال گذشته تشکر می‌کنم. روز جمعه مجمع سازمان نظام پزشکی با حضور نمایندگان شهرستان‌های مختلف تشکیل می‌شود و به این ترتیب شورای عالی و همچنین رئیس کل نظام پزشکی انتخاب خواهند شد.

حریرچی در خصوص حضور داوطلبانه افراد برای فعالیت در مناطق محروم و دورافتاده گفت: قوانین کشور برای ما، مجلس و کل نظام مشخص است. با توجه به سطح رفاهی اجتماعی برخی مناطق، کسی حاضر نیست که به‌صورت داوطلبانه در آن مناطق بماند و ارائه خدمت کند. راهکار اصلی این است که توسعه‌یافتگی کشور متوازن و محرومیت‌زدایی شود تا افراد به‌صورت داوطلبانه در این مناطق حضور پیدا کنند، به‌عنوان مثال قیمت خدمات در شهر لندن ۱۵ درصد گرانتر از روستاهای انگلیس است؛ چرا که در روستاها امکانات بیشتری فراهم است و افراد برای حضور در روستاها تمایل بیشتری دارند.

وی افزود: در ایران وزارت بهداشت بعد از دوره پزشکی عمومی، دو سال و بعد از تخصص در هر گروه هم حدود دو سال یا برابر مدت تحصیل، اختیار طرح دارد. از طرفی جامعه نیز از ما انتظار دارد که تمام تخصص‌های لازم در تمام شهرها از جمله شهرهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار نفر جمعیت فراهم باشد. درخواست ما از افرادی که از سهمیه‌ها استفاده می‌کنند و تعهد چهارساله و ۶ساله می‌دهند این است که قبل از اینکه برای ارائه خدمت در این مناطق تعهد دهند، مقتضیات لازم را در نظر بگیرند تا پس از آن پشیمان نشوند.

حریرچی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره سلامت محصولات غذایی تراریخته گفت: در خصوص مواد غذایی تراریخته و ارگانیک نباید بار سیاسی و یا ایدئولوژیک به آنها داد و باید اجازه دهیم که در فضای علمی و فنی، بررسی شود.

وی تأکید کرد: محصولاتی که در داخل کشور استفاده می‌شود، از لحاظ تراریختگی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره سوءاستفاده‌هایی که از طب سنتی می‌شود، گفت: طبق سیاست‌های کلی نظام سلامت ما موضوعی به‌نام طب سنتی ایرانی داریم، اما متأسفانه در برخی موارد از عنوان طب سنتی سوءاستفاده می‌شود و افرادی با عناوین دینی و مذهبی برای بعضی از بیماری‌های صعب العلاج، درمان‌های غیرمناسب و غیرعلمی تجویز می‌کنند.

وی با تصریح بر اینکه طبق قانون اگر کسی ادعای خدمات بهداشتی و درمانی دارد باید از وزارت بهداشت مجوز بگیرد، افزود: آنچه در حوزه خدمات طب سنتی اعلام کردیم آن است که طب سنتی ایرانی در نظام ارائه خدمات ادغام خواهد شد. همچنین استانداردها و شاخص‌های مراکز ارائه این خدمات نیز تبیین و تعیین شده است.

وی اظهار کرد: ما به گسترش طب سنتی با تعریف مربوطه ادامه خواهیم داد و با موارد تخلف هم بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.

حریرچی در ادامه، در پاسخ به سؤالی درباره اعتبارات هزینه‌شده برای طرح تحول نظام سلامت با بیان اینکه اعتبارات داده‌شده ۳۰ درصد کل هزینه‌های سلامت کشور است که در تمام این هزینه‌ها چاره‌ای جز صرفه‌جویی نخواهیم داشت، گفت: اعتباراتی که به طرح تحول سلامت داده شد نسبت به کل بودجه‌های بهداشتی درمانی و کل هزینه‌های نظام سلامت رقم بالایی نبوده است.

وی با یادآوری اینکه هدفگیری‌ ما این بوده که خانواده‌ها دچار هزینه‌های کمرشکن سلامت نشوند، گفت: کشورهایی مثل فرانسه که در آن افرادی که دچار هزینه‌های کمرشکن سلامت می‌شوند در حد یک‌دهم و دودهم درصد هستند، پرداخت از جیب مردم نیز حدود هشت درصد است، بنابراین ما هم باید برای رسیدن به چنین ارقامی پرداختی از جیب مردم را کنترل کنیم. در قانون برنامه ششم توسعه تکلیف شده که پرداختی از جیب مردم بابت هزینه‌های سلامت باید به زیر ۲۵ درصد کاهش یابد و با اجرای طرح تحول نظام سلامت، دو سال متوالی است که پرداختی از جیب مردم به زیر ۴۰ درصد رسیده است، آرزویی که طی بیش از ۳۰ سال گذشته محقق نشده بود.

حریرچی همچنین در خصوص صرفه‌جویی‌هایی که قرار است در بخش‌های مختلف نظام سلامت صورت پذیرد، گفت: این صرفه‌جویی‌ها در همه جا خواهد بود و بسته‌های طرح تحول را شامل می‌شود. البته ما طی سه سال گذشته هم در این طرح صرفه‌جویی‌های زیادی داشتیم؛ به‌طوری که در سال ۹۳ بابت طرح تحول ۶۸۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که حدود ۶۲۰۰ میلیارد آن محقق شد. در سال ۹۴ قرار بود ۴۸۰۰ میلیارد تومان به این طرح اختصاص یابد که البته تمام این اعداد و ارقام حاصل نشد. در سال ۹۵ هم ۴۰۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که البته عدد حاصل‌شده بسیار پایین‌تر از این رقم بود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: