مدیرعامل اتحادیه دامداران:

نمی‌توان جلوی صادرات دام ایرانی را گرفت

عزیزالهی: ما در کشور مازاد دام برای صادرات نداریم اما در شرایطی در منطقه قرار گرفته‌ایم که دور تا دور بازار مصرف قوی از نظر جذب دام ایران است علی الخصوص در کشورهای جنوبی خلیج فارس و غرب کشور تقاضای بسیاری برای دام ایرانی وجود دارد. با وجود این که هم تقاضا برای دام ایرانی وجود دارد و هم مبلغ خرید بالا است تا زمانی که ما صادرات دام را در کشور ساماندهی نکنیم نمی توانیم از آن بهره برداری ملی کنیم. حجم دامی که باید قاعدتا از جمعیت دامی کشور برای کشتار برود تنها ۲۰ درصد تولید دام در سال است اما آمار دقیقی از جمعیت دام کشور وجود ندارد و به همین دلیل آمار دقیقی از دام کشتار شده هم موجود نیست و فقط سالنامه های آماری که بخشی از آمار را تنظیم می کنند رقمی رانشان می دهند که رقم دقیق و قابل استنادی نیست.

به گزارش عیارآنلاین، علیرضا عزیزاللهی، مدیرعامل اتحادیه دامداران کشور در خصوص انواع دام در کشور اظهار کرد: ما دو نوع دام داریم یکی جمعیت دام سبک و دیگری جمعیت دام سنگین که بخشی از آن سالانه برای کشتار به کشتارگاه ها ارسال می شود و پایه تولید گوشت کشور را تشکیل می دهد.

وی افزود: حجم دامی که باید قاعدتا از جمعیت دامی کشور برای کشتار برود تنها ۲۰ درصد تولید دام در سال است اما آمار دقیقی از جمعیت دام کشور وجود ندارد و به همین دلیل آمار دقیقی از دام کشتار شده هم موجود نیست و فقط سالنامه های آماری که بخشی از آمار را تنظیم می کنند رقمی رانشان می دهند که رقم دقیق و قابل استنادی نیست.

عزیزاللهی در رابطه با صادرات دام به کشورهای دیگر خاطر نشان کرد: ما در کشور مازاد دام برای صادرات نداریم اما در شرایطی در منطقه قرار گرفته‌ایم که دور تا دور بازار مصرف قوی از نظر جذب دام ایران است علی الخصوص در کشورهای جنوبی خلیج فارس و غرب کشور تقاضای بسیاری برای دام ایرانی وجود دارد. با وجود این که هم تقاضا برای دام ایرانی وجود دارد و هم مبلغ خرید بالا است تا زمانی که ما صادرات دام را در کشور ساماندهی نکنیم نمی توانیم از آن بهره برداری ملی کنیم.

وی افزود: تا زمانی که ما این سیر را ساماندهی نکیم از درگاه های قاچاق از کشور خارج می شود و آثار زیانباری و منفی قاچاق دام زنده هم بر صنعت دامپروری در داخل کشور و هم در روابط ما و کشورهای منطقه خواهد داشت. با جاذبه‌ای که دام ما در منطقه دارد بهتر است هرچه زودتر به فکر ساماندهی آن باشیم و نظارت دستگاه های مربوطه را در حوزه صادرات فراهم کنیم.

مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور در ادامه تصریح کرد: ما اگر بخواهیم اعلام کنیم که جلوی صادرات را می‌گیریم این امر به هیچ عنوان امکان پذیر نیست. ما مرز طویلی داریم که حراست از تمام آن برای جلوگیری از خروج تولیدات کشور بسیار دشوار و غیر ممکن است. این دام بدون نظارت دستگاه های نظارتی از مرزهای ما خارج می شود و هم ما و هم کشورهای مقصد را دچار مشکل می کند. بنابراین کارشناسان توصیه می‌کنند خروج دام از کشور حتما از مراجع قانونی صورت بگیرد.

وی با اشاره به واردات دام به کشور تشریح کرد: با توجه به کمبود محصولات دامی و پروتئینی در بازارهای داخلی چاره ای جزواردات بخشی از نیاز کشور به گوشت قرمز از طریق بازارهای منطقه ای نداریم و باید مازاد تقاضا را از طریق واردات برطرف کنیم، البته در آینده اگر حمایت های دولتی افزایش پیدا کند و امکانات بیشتر شود میزان کمبود در داخل تامین می شود اما درحال حاضر کمبود عرضه داریم و باید به نحوی جبران شود تا قیمت ها به صورت سرسام آور بالا نرود و مصرف کننده با مشکل مواجه نشود.

عزیزاللهی افزود: مشکل واردات دام زنده این است که عمده دام زنده سبک در کشورهایی است که سیاست صادرات ندارند مانند چین و یا اینکه به خاطر مشکلات بهداشتی که در کشورشان وجود دارد دستگاه های ناظر ما مانند سازمان دامپزشکی اجازه واردات از آن کشورها را نمی دهند. برخی کشورها هم نژادهای دامی‌شان با ذائقه مردم ایران سازگار نیست. بازار بزرگ و جهانی زلاندنو وجود دارد اما نوع دام پرورش یافته در استرالیا و این کشورها با ذائقه مردم ما سازگار نیست.

مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور گفت: بنابراین زمانی که نیاز به واردات دام زنده سبک در کشور احساس شود تنها از چند کشور محدود اجازه واردات داریم که نمی توانند حجم بالایی صادر کنند. در گذشته کمبود گوشت را از واردات گوشت سنگین تامین می کردیم که کشورهایی مانند برزیل و هند تامین کننده آن بودند اما حالا که ذائقه مردم تغییر کرده و بیشتر گوشت سبک مصرف می کنند محدودیت هایی برای واردات داریم و تجار باید بین بازارهای دنیا آنهایی را که با ذائقه مردم هم خوانی دارد انتخاب کنند تا کمبود گوشت در کشور جبران شود.

منبع: ایلنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: