مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست اصفهان:

مصوبه قانونی حقابه زاینده‌رود توسط وزارت نیرو نقض شده است

ظهرابی: مصوبه قانونی حقابه زاینده‌رود توسط وزارت نیرو نقض شده است. براساس مصوبات قانونی دولت، حقابه گاوخونی و زاینده‌رود به حقابه بخش کشاورزی اولویت دارد اما مسئولان مجموعه مدیریت یکپارچه زاینده‌رود این مسئله را نقض کرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست اصفهان گفت: براساس مصوبات قانونی دولت، حقابه گاوخونی و زاینده‌رود به حقابه بخش کشاورزی اولویت دارد اما مسئولان مجموعه مدیریت یکپارچه زاینده‌رود این مسئله را نقض کرده‌اند.

حمید ظهرابی افزود: براساس مصوبات قانونی دولت، حقابه تالاب گاوخونی و رودخانه زاینده‌رود پس از آب شرب قرار دارد؛ بدین معنا که این حقابه محیط‌زیستی به حقابه بخش کشاورزی اولویت دارد، با وجود این، مجموعه وزارت نیرو و مسئولان مجموعه مدیریت یکپارچه زاینده‌رود ۲سالی است که این مسئله را نقض کرده‌اند و ما نیز مراتب تصمیمات غیرقانونی این مجموعه را اعلام کرده‌ایم و در حال پیگیری این موضوع برای بازگشت به روال قانونی هستیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان با بیان اینکه در گام نخست باید در زمینه اصلاح این حقابه‌ها فعالیت شود، تصریح کرد: حقابه رودخانه زاینده‌رود حداقل باید پس از آب شرب قرار گیرد، در واقع همه کاربری‌های دیگر این رودخانه بر سفره محیط‌زیست نشسته‌اند و به نوعی صاحبخانه‌ را قربانی دیگر بخش‌ها قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: بار دیگر تأکید می‌کنم که این روند، غیرقانونی و برخلاف مصوبات دولت است و باید اصلاح شود. البته در طول سال‌های گذشته گرچه آب رودخانه زاینده‌رود به تالاب نرسیده است اما حداقل از برداشت بخشی از زهاب و پساب‌هایی که می‌تواند در بهبود حال تالاب مؤثر باشد جلوگیری شده است.

  • مشارکت مردم و کشاورزان برای تأمین حقابه

مدیرکل محیط‌زیست استان اصفهان با بیان اینکه آگاهی و دانش مردم و صنف کشاورزی در ارتباط با محیط‌زیست بسیار خوب و مثبت است، تأکید کرد: اعلام همکاری کشاورزان برای تأمین حقابه محیط‌زیستی تالاب، از اتفاقات خوبی است که شاهد آن بوده‌ایم و هم‌اکنون از برداشت‌ها و پمپاژهای غیرمجاز در بستر رودخانه با مشارکت مردم جلوگیری می‌شود. ظهرابی گفت: در گذشته که به‌شدت با کمبود آب برای کشاورزان شرق استان روبه‌رو بودیم کشاورزان اعلام آمادگی کردند تا بخشی از حقابه تالاب گاوخونی را تأمین کنند که البته در هماهنگی دچار مشکلاتی شدیم اما امیدواریم در سنوات آتی در این زمینه با مشکل مواجه نشویم.

منبع: همشهری آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: