حریرچی: طبق مصوبه مجلس، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای بیمه سلامت در نظر گرفته شد

قائم مقام وزارت بهداشت: روز گذشته و طبق مصوبه مجلس، سازمان برنامه و بودجه، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای بیمه سلامت در نظر گرفت تا بخشی از مشکلات مرتفع شود، در حالی که کل اعتبارات در نظرگرفته شده برای بیمه سلامت ۱۰ هزار میلیارد تومان است. در خصوص سازمان تامین اجتماعی نیز دستور شخص رئیس جمهور این است که ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران به بخش سلامت اختصاص پیدا کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ایرج حریرچی  امروز در نشست خبری افزود: روز گذشته و طبق مصوبه مجلس، سازمان برنامه و بودجه، دو هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه برای بیمه سلامت در نظر گرفت تا بخشی از مشکلات مرتفع شود، در حالی که کل اعتبارات در نظرگرفته شده برای بیمه سلامت ۱۰ هزار میلیارد تومان است. در خصوص سازمان تامین اجتماعی نیز دستور شخص رئیس جمهور  این است که ۹ بیست و هفتم حق بیمه کارگران به بخش سلامت اختصاص پیدا کند و بهترین مرجع نیز تاکیدها و اظهارات مکرر دکتر روحانی و وزیر رفاه در خصوص ارتقا طرح تحول سلامت است که امیدواریم محقق شود. 

وی همچنین ادامه داد: در سال های ۹۴ و ۹۵ ، تمام بخش ها اعم از دولتی و غیر دولتی، خدمات بهداشتی و درمانی در اختیار بیمه شدگان قرار داده اند و  در عین حال تمام ارکان نظام، سازمان های بیمه گر و بخصوص بیمه شدگان دولتی نیز این موضوع را قبول دارند که بیمه شده ها با کمترین تعرفه ها خدمات دریافت کرده اند. 

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به حضور نمایندگان بانک جهانی در ایران برای ارزیابی وضعیت بهداشت و درمان کشور عنوان کرد: در جریان بررسی از بیمارستان ها برای شان باور کردنی نبود که مردم  هزینه ای کمتر از حد انتظار برای دریافت خدمات بهداشتی و درمانی می پردازند، اما واقعیتی است که اجرا شد. 

برای کنترل هزینه های طرح تحول سلامت برنامه داریم

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص برنامه وزارت بهداشت برای کاهش هزینه های طرح تحول سلامت بیان کرد: اعتباراتی که به طرح تحول سلامت اختصاص داده شده، نسبت به کل بودجه های بهداشتی و درمانی دولتی و عمومی و کل هزینه های نظام سلامت رقم چندان چشمگیری نبوده و اعتبارات داده شده زیر ۱۰ درصد هزینه های کل سلامت کشور است و برای کنترل هزینه ها چاره ای جز صرفه جویی در بخش اعتبارات هزینه شده نداریم. 

حریرچی اظهار داشت: هرچند صرفه جویی و کاهش هزینه ها در سال های گذشته انجام شده است. به این ترتیب که در سال اول، بسته ای که در نظر گرفته شده بود، شش هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود که شش هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن را پرداخت کردند. در سال۹۴، مقرر بود رقم چهار و هزار و ۸۰۰ اختصاص پیدا کند که حاصل نشد  و کمتر دادند و در سال ۹۵ نیز برای همان بسته چهار هزار میلیارد تومان اختصاص داده شد.

وی خاطرنشان کرد: این که مردم هزینه های درمانی را بپردازند، هم سطح پرداختی ها را بالا می برد و هم هزینه های کمر شکن و فقرزا را افزایش می دهد، در حالی که برنامه ما از ابتدا این بود که هزینه خانواده ها کاهش یابد و دچار هزینه کمر شکن نشوند. بر این اساس هزینه های کمرشکن به زیر یک درصد رسید و این اتفاق در حالی افتاد که هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد که هزینه های کمر شکن اش زیر یک درصد باشد. برای کاهش هزینه ها نیز یا باید نسبت یا رقم خالص را کم کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص برگزاری جلسه ای برای کاهش هزینه ها عنوان کرد: در سه ماه اول جلساتی برگزاری خواهیم کرد و در این جلسات در مورد اقتصاد سلامت، تصمیم گری های نهایی در مورد روند کاهش هزینه ها و تقویت طرح تحول سلامت بحث خواهد شد.

شایعه های فضای مجازی در مورد انتصابات وزارت بهداشت

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به پرسش خبرنگاری در خصوص اولویت های وزارت بهداشت در کابینه دوازدهم گفت: با اتمام دوره چهار ساله مدیریتی و آمادگی برای چهار سال دوم، حتما تغییراتی در نظام سلامت و وزارت بهداشت انجام خواهد شد  که هدف از این تغییر و تحولات ارتقا خواهد بود.  به هر حال اداره  و تامین سلامت حجم عظیم  ۸۰ میلیون ایرانی که سالانه ۸۲۵ میلیون بار مراجعه پزشکی دارند، بسیار سخت است.

حریرچی ادامه داد: بعضی افراد محدودیت  های دارند یا بعضی دوستان مایل نیستند ادامه دهند و بعضی دیگر از همکاران نیز با نظر وزیر بهداشت در حوزه های بالاتر یا هم سطح استقرار پیدا می کنند. امات برخی شایعات که در فضای مجازی در این باره مظرح شده، صحت ندارد.

​اجرای نظام ارجاع در ۱۰ استان کشور

وی با بیان این که یکی از شش برنامه اصلی اعلامی وزیر بهداشت در مجلس اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده است، ادامه داد: آماده سازی زیر ساخت های اجرای نظام ارجاع در ۱۰ ستان شروع شده است و  سپس در سایر استان ها توسعه پیدا می کند. 

محصولات تراریخته در ایران

حریرچی در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در مورد ورود محصولات تراریخته به کشور افزود: این تصمیم، یک تصمیم گیری بین بخشی و کل نظام است، اما آن چه که معلوم است این که اگر بتوان بدون استفاده از کود شیماییی و بذر خاص، تمام نیاز هفت میلیارد و خرده ای جمعیت جهان را تامین کرد  که بسیار خوب است، اما دنیا به این نتیجه رسیده است که نیاز این تعداد جمعیت را نمی توان با استفاده از از روش های ارگانیک تامین کرد. 

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: آنچه که مشخص این است که نباید  بار ایدئولوژیکی به محصولات تراریخته و ارگانیک دهیم. تمام بررسی ها روی محصولات تراریخته انجام می شود و محصولاتی که تا به امروز کنترل شده اند، همگی سالم بوده اند.

متخلفان طب سنتی زیر ذره بین وزارت بهداشت

وی با ابراز تاسف از این که برخی ازعنوان طب سنتی سوء استفاده می کنند، بیان کرد: گاهی افرادی با عناوین دینی و مذهبی برای بعضی از بیماری های خطرناک درمان های غیر مناسب و غیر علمی تجویز می کنند که هم آن درمان خطرناک  است و هم بیمار را از درمان های مناسب محروم می کند. طبق قانون جمهوری اسلامی ایران، هر کسی ادعای خدمات بهداشتی دارد، باید از وزارت بهداشت تاییدیه بگیرد.

حریرچی تصریح کرد:  گسترش و حمایت از تحقیقات سنتی را در دستور کار خود داریم، اما به موارد تخلف بدون اغماض برخورد خواهیم کرد.
حریرچی افزود: برنامه هایی در خصوص اجرای هرچه بهتر طرح تحول سلامت ارائه شده است و طبق گزارش اعلامی از سوی معاونت نظارت مجلس،تمامی موارد  مطرح شده بیش از ۹۴ درصد با احکام موجود در برنامه های توسعه کشور و بخصوص برنامه ششم توسعه انطباق کامل دارد.

وی ادامه داد: چشم انداز اصلی برنامه تا سال ۱۴۰۴ است و معتقدیم با همکاری دولت، مجلس، و همیاری مردم تا سال ۱۴۰۴ موفق خواهد شد و جایگاه اول در منطقه آسیای جنوب غربی را به خود اختصاص خواهد دارد.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان این که رویکرد سلامت همه جانبه، رعایت اولویت پیشگیری بر درمان است، عنوان کرد: طبق این برنامه، مسئولیت پذیری، توانمندی و مشارکت ساختار مند در تامین سلامت وظیفه تمام افراد است. یعنی نمی توانیم رفتار پرخطر داشته باشیم، سیگار بکشیم و درگیر مشکلات و بیماری ها شویم و انتظار داشته باشیم نهاد و یا فرد دیگری بیماری ها را مرتفع کند.

سخنگوی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بنابراین پیشگیری، کنترل آسیب های اعتیاد، سوانح، بیماری ها، تامین امنیت غذایی برای کل کشور،  بررسی مولفه های موثر بر سلامت مثل اعتیاد، بیکاری، فقر، مسکن،  رصد و مدیریت آلودگی های صنعتی و طبیعی با همکاری های بین بخشی، اصلاح ساختار نظام سلامت برای تقویت تولیت سلامت، چابک سازی دولت، پایدار سازی منابع مالی و صرفه جویی در حوزه سلامت، تفکیک نقش ها، افزایش کیفیت و کمیت خدمات بهداشتی درمانی، تحول در آموزش و پژوهش، اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده از جمله برنامه هایی است که به آن توجه خواهد شد.

حریرچی با اشاره به تامین منابع پایدار نظام سلامت بیان کرد: از دیگر اولویت های مهم، تامین منابع پایدار است که آن را از نفت جدا کرده و  استقرار آن بر منابع دیگری مثل کالاهای آسیب رسان منطبق بر ارزش افزوده است.  در کنار آن بحث کنترل هزینه ها از دیگر موضوعاتی است که پیگیری خواهد شد.

کاهش هزینه های دندانپزشکی

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص کاهش هزینه های دندانپزشکی گفت: اقدامات متعدد رایگانی درجهت دسترسی روستائیان، کودکان و خانم های باردار به خدمات دندانپزشکی انجام و هزار یونیت در مناطق روستایی توزیع شده است، اما با  وجود این که در دهه های گذشته در خصوص پیشگیری از بروز مشکلات دهان و دندان آموزش و آگاهی به مردم داده نشده است، اما سعی می کنیم خدمات دندانپزشکی با نرخ ارزان تری با بهره گیری از نوعی بیمه خاص در اختیار مردم قرار گیرد، این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته خدمات دندانپزشکی تحت پوشش بیمه نیستند.

منبع: سلامت آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: