آشنایی با دیدگاه‌های وزیر صنعت و معدن و تجارت(1)

شش کشور اول دنیا در واردات همان شش کشور اول در صادرات هستند

شریعتمداری وزیر جدید صنعت و معدن و تجارت اعتقاد دارد که باید برای ورود کالاهای سرمایه‌ای حمایت لازم انجام شود که در حوزه تولید کالاهای رقابتی و صادراتی به ایجاد ارزش افزوده بیشتر کمک می کنند

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریعتمداری در دولت دوازدهم در حالی به عنوان وزیر صنعت و معدن و تجارت از مجلس رای اعتماد گرفت که کارشناسان در دیدگاه‌های وی نسبت به اقتصاد، واردات را بر تولید داخل و صادارت ارجح‌تر می‌داند. در همین راستا در چند گزارش دیدگاه‌های وی را  در حوزه صنعت و تجارت بررسی می‌کنیم.

ضروری است که نظارت مستمر بر کیفیت کالاهای صادراتی و رقابت‌پذیر ساختن آنها و اعمال روش‌های تشویقی به منظور ترغیب صادرکنندگان به رعایت استانداردهای جهانی، جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب و از همه مهم‌تر ارتقای دانش فنی دستگاه‌های ناظر بر کیفیت کالاهای تولیدی صادراتی جزو راهکارهای اصلی توسعه صادرات، در برنامه سوم گنجانده شود.

تنوع در ترکیب صادراتی و تحول در روش‌های بازاریابی

ایجاد تنوع در ترکیب صادرات موجبات کاهش اتکا به بازارهای سنتی را فراهم خواهد ساخت و شناسایی بازارهای جدید و تحول در روش‌های بازاریابی با اتکا به تجارت الکترونیک و تقویت سیستم‌های اطلاع رسانی، قلمرو فعالیت‌های صادراتی ما را به مقیاس وسیعی گسترده خواهد ساخت به گونه‌ای که در آینده از دست رفتن احتمالی یک یا چند بازار به دلایل گوناگون سبب دغدغه خاطر ما نخواهد شد.

حمایت از توسعه صادرات خدمات

توسعه صادرات خدمات در همه ابعاد آن (اعم از توریسم، ترانزیت، صادرات مجدد، حمل و نقل برون مرزی، خدمات فنی و مهندسی) در دنیای امروز اهمیت خارق‌العاده‌ای به دست آورده است؛ لذا منطقی به نظر می‌رسد که به این بخش مهم از اقتصاد کشور که در مواردی اهمیتی فراتر از صادرات کالا را دارد در برنامه سوم بهای لازم داده شود.

اعطای مشوق به صادرات خدمات فنی و مهندسی و کالا

باید مشوق‌های صادراتی را هم برای صادرات خدمات فنی مهندسی و هم برای صادرات کالاهای صنعتی و فراوری شده در کشور افزایش داد.

لزوم جهش صادراتی

اتخاذ استراتژی جهش صادراتی و اعمال سیاست‌های استراتژیک و خلق مزیت‌های نسبی جدید در فرآیند صادرات غیرنفتی باید مورد توجه برنامه‌ریزان ما قرار گیرد. در این راستا، سرمایه‌گذاری در بهسازی نیروی انسانی، بهبود کیفیت کالاهای صادراتی و رقابت‌پذیر کردن آنها، توجه به پژوهش و توسعه و متنوع ساختن ترکیب صادرات، باید جداً مورد توجه قرار گیرد.

واردات، جایگزینی برای جبران کمبود در بازارهای داخلی کالاهای صادراتی

ضروری است مجلس شورای اسلامی با اختیاراتی که به بخش بازرگانی می‌دهد امکاناتی را فراهم آورد تا کالاهای ایرانی بدون هرگونه محدودیت امکان صدور یابد و در مقابل بخش بازرگانی بتواند در مواقع بحران در بازارهای داخلی کالاهای صادراتی، با واردات مناسب با صدور مجوزهای لازم در تنظیم بازار اقدام کند.

اجازه انتقال مجوز واردات صادر کنندگان کالا، به سایر واردکنندگان

وزیر بازرگانی با اشاره به موقعیت مناسب استان خراسان برای توسعه روابط تجاری با کشورهای آسیای مرکزی، تهیه و ابلاغ مصوبه‌هایی از قبیل، تسهیلات مربوط به تجارت مرزی با این کشورها، اجازه ورود کالای ساخت کشورهای غیر از آسیای مرکزی در قبال صدور کالا به این منطقه و اجازه انتقال مجوز واردات صادر کنندگان کالا به آسیای مرکزی به سایر واردکنندگان را در تسهیل مبادلات تجاری با این کشورها موثر و مفید ذکر کرد.

تسهیل واردات کالاهای سرمایه‌ای

باید برای ورود کالاهای سرمایه‌ای حمایت لازم انجام شود که در حوزه تولید کالاهای رقابتی و صادراتی به ایجاد ارزش افزوده بیشتر کمک می کنند.

واردات؛ مکمل صادرات

شش کشور اول دنیا در واردات همان شش کشور اول در صادرات هستند. این ها مکمل یکدیگرند

منبع:مرکز رصد کنکاش

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: