عضو اتاق ایران: با بخش تولید واقعی کشور ناعادلانه برخورد می‌شود

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت : با بخش تولید واقعی کشور ناعادلانه برخورد می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، محمد بحرینیان در جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با ارائه گزارشی درباره راهکارهای برون رفت تولید از رکود افزود: بخش خصوصی برای بهبود وضعیت اقتصاد هر کاری از عهده‌اش برآید انجام می‌دهد، اما متاسفانه با بخش تولید واقعی کشور ناعادلانه برخورد می‌شود.
وی با اشاره به اعتراض خداشکر کاظمی یکی از اعضای هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی به واردات بیسکویت که حدود ۲ ماه پیش در اتاق بازرگانی اتفاق افتاد ، گفت: اهانت به وزیر صنعت، کار درستی نبود و آقای کاظمی باید بابت این رفتارش معذرت‌خواهی می‌کرد اما هیچ کس سوال نمی‌کند که از بخش خصوصی تولیدی واقعی کشور که با لبخند به میدان آمده و با اشک رها شده چه کسی باید معذرت خواهی کند؟
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه مسولان هر جایی که کم می‌آورند می‌گویند بخش خصوصی کلی‌گویی می‌کند، گفت: بررسی‌های دفتر پژوهش‌های اقتصاد توسعه مشهد از سال ۱۳۳۵ تاکنون نشان می‌دهد که دولت‌ها بخش خصوصی واقعی را نمی‌خواهند.
بحرینیان با اشاره به اینکه بی‌نظیرترین میزان اشتغال کشور در سال‌های ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ اتفاق افتاد و ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار شغل در این سال‌ها توسط بخش خصوصی اشتغال ایجاد شد، گفت: امکان ندارد دولت بخواهد از وضعیت رکود اقتصادی خارج شود و بخش خصوصی در این رابطه اقدامی نکند اما فعال تولیدی را روی ویلپچر گذاشتند، زندانی کردند و صدایی از جایی در نیامد که نشان می‌دهد دولت‌ها اصلا به بخش خصوصی اعتقاد ندارند.
وی با اشاره به اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در سال ۸۹ افزود: متولی صنعت پیش از اینکه برنامه‌ صرفه‌جویی انرژی را در واحدهای تولیدی اجرا کند ، یک باره قانون را اجرا می‌کند که عوارض اجرای این قانون هم متوجه بخش تولیدی کشور شد.
وی ادامه داد: بانک مرکزی در سال ۱۳۹۱ گزارشی را ارائه می‌دهد که براساس آن آثار قابل انتظار اجرای هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی، قیمت تمام شده بسیاری از محصولات را بالا برده و منجر به کاهش قدرت مالی تولید‌کنندگان شده است.
بحرینیان گفت: در سال ۱۳۹۳ هم ستاد هماهنگی امور اقتصادی دولت یازدهم در گزارشی اعلام می‌کند که بیشترین آسیب از پی‌ثباتی‌های اقتصاد کلان به صنعت کشور وارد شده است.
وی افزود: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی وقت در گزارش سال ۱۳۹۴ تورم مزمن، بی‌ثباتی و نااطمینانی، اجرای ناقص سیاست‌های خصوصی‌سازی و عدم توسعه یافتگی بازارهای پولی و مالی را از جمله مشخصه‌هایی بیان می کند که ساختار تولیدی کشور را به شکل ضعیف و شکننده دراورده است.
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران خطاب به اعضای هیات نمایندگان اتاق گفت: در اتاق ایران به شنوندگان سر به راهی تبدیل شده‌ایم در حالی که باید برنامه‌های وزرا را به تحلیل بگذاریم و نگذاریم اشتباهات قبلی تکرار شود.
بحرینیان افزود : باید وزرا را به اتاق بازرگانی دعوت کنیم و با تحلیل برنامه‌های آنها، در صورتی که برنامه‌ای به هدف مورد نظر نرسیده است ، ان را بررسی و اشتباه آن برنامه را مشخص کنیم و نگذاریم که راه اشتباه ادامه یابد.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: