۳۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۲

واردات تخم‌مرغ علی‌رغم تولید ۵۰ میلیونی آن در کشور

درصورتی مجوز واردات تخم‌مرغ توسط وزارت جهاد کشاورزی صادر شده است که در کشور امکان تولید ۵۰ میلیون تخم‌مرغ وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، برنامه رادیویی پیک بامدادی در گزارشی در تاریخ ۲۳ مرداد ماه به موضوع، صدور مجوز توسط وزارت جهاد کشاورزی برای واردات تخم مرغ به کشور  پرداخت. متن گزارش مذکور به شرح زیر است:

هفته پیش از واردات تخم‌مرغ به کشور خبر دادند. تخم‌مرغ‌های نطفه‌دار و یا غیر نطفه‌داری که مجوزهای لازم را گرفته‌اند و در انتظار ورود به کشور هستند. این در حالی است که در کشور امکان تولید ۵۰ میلیون تخم‌مرغ وجود دارد.

در همین راستا، سبحانی، تولیدکننده تخم‌مرغ معتقد است، در حال حاضر در کشور ۶ شرکت وجود دارند که کار تولید جوجه یک‌روزه تخم‌گذار را با نژادهای مختلف انجام می‌دهند و ظرفیت این شش شرکت بیش از ۵۰ میلیون جوجه یک‌روزه تخم‌گذار است.

این تولیدکننده تخم‌مرغ در ادامه بابیان اینکه، متأسفانه در ۲ سه ماه اخیر متوجه شده‌ایم وزارت جهاد کشاورزی ۳ مجوز واردات جوجه یک‌روزه تخم‌گذار  یا تخم‌مرغ نطفه‌دار جوجه یک‌روزه صادر کرده است گفت، این اقدام  کاملاً مغایر باسیاست‌ها و برنامه‌های خود وزارت جهاد کشاورزی است. چراکه در حال حاضر، وزارت جهاد کشاورزی  برای تولیدکننده‌های داخلی محدودیت در تولید ایجاد کرده است که با حداکثر ظرفیت تولید نکند و از آن‌طرف مجوز واردات تخم‌مرغ صادر کرده است.

علاوه بر واردات جوجه یک‌روزه تخم‌گذار، گزارش‌های رسیده، حکایت از صدور مجوز توسط وزارت جهاد کشاورزی برای واردات تخم‌مرغ خوراکی هم دارد. تخم‌مرغ‌های که زین پس قرار است سفره‌های ایرانی‌ها را رنگین کنند.

در همین راستا، ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه مرکزی مرغ تخم‌گذار ضمن انتقاد از این اقدام وزارت جهاد کشاورزی معتقد است، به این دلیل که اتحادیه، مسئول تنظیم بازار تخم‌مرغ است، انتظار داشتیم در خصوص این موضوع نظر اتحادیه و تولیدکنندگان گرفته شود و ملاحظات آن‌ها هم مدنظر قرار گیرد.

وی در ادامه بابیان اینکه این اقدام قطعاً تبعاتی به همراه خواهد داشت گفت، باز کردن این باب‌ها زمینه را برای افراد سودجو فراهم می‌کند. این‌ها ممکن است بعداً ناآگاهانه اقداماتی انجام دهند که هم به خود و هم به تولید داخل آسیب بزنند که جبرانش خیلی سنگین است. به همین دلیل با توجه به مسئولیتی که اتحادیه در تنظیم بازار دارد مدیریت این موضوعات باید به اتحادیه سپرده شود.

واردات تخم‌مرغ خارجی به سبد مصرفی خانوار علاوه بر اعتراضات تولیدکنندگان داخلی یک بدبیاری خارجی هم داشته است. این واردات درست درزمانی صورت گرفته که آلودگی تخم‌مرغ از اروپا گذشته و امروز وارد آسیا شده است. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که آلودگی تخم‌مرغ امروز در برخی کشورهای آسیایی همچون هنگ کنک گزارش‌شده است.

اهمیت این مسئله به حدی است که سخنگوی کمیسیون اروپا نسبت به آن واکنش نشان داده و اظهار داشته: من دوباره این موضوع را می‌گویم که کشورهای مختلفی دراین‌باره اظهار نگرانی کرده‌اند و همه خواستار ایجاد سیستمی برای هشدار در خصوص این آلودگی هستند. این آلودگی به سوئیس، فرانسه و انگلیس رسیده به همین دلیل باید این آلودگی ردیابی شود.

بااین‌حال وزارت جهاد کشاورزی اطمینان داده هنوز هیچ تخم‌مرغی وارد کشور نشده است. اما صحبت در این است که تخم‌مرغ‌های که قرار است وارد کشور شوند حتی اگر آلودگی میکروبی هم نداشته باشند آلوده‌کننده فضای کسب‌وکار داخلی است. فضای کسب‌وکاری که با ورشکستگی تولیدکنندگان داخلی ممکن است امنیت غذایی را به خطر اندازند.

 

۱ دیدگاه

  1. الز :

    متاسفانه به دلایلی که همچنان کامل معلوم نیست، تولید در ایران گران است! حتی محصولات دامی و کشاورزی!
    در جریان مسئله قطر، باز یکی دیگر از معضلات اقتصاد بیمار ایران رونمایی شد که با وجود برق یک دهم ترکیه و دستمزد یک چهارم ترکیه، تولیدکننده ایرانی قادر نیست با همتای ترکیه ای رقابت کند برای صدور تخم مرغ به قطر!!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: