معاون وزیر راه و شهرسازی: اعتبارات نوسازی بافت فرسوده در دولت یازدهم ۱۷ برابر افزایش یافت است

معاون وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد: در دولت یازدهم نه تنها اعتبارات احیای بافت فرسوده تا ۱۷ برابر افزایش یافت بلکه از سال گذشته تاکنون ۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله بافت فرسوده در ۱۶۸ شهر در حال اجراست.

به گزارش عیارآنلاین، محمدسعید ایزدی با تشریح ۵ اقدام اساسی و ویژه وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران و بهسازی شهری در حوزه نوسازی و احیای بافت فرسوده، گفت: در دولت یازدهم توانستیم اقدام های اجرایی قابل توجهی در شرایط تنگنای مالی در این مناطق انجام دهیم.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با بیان اینکه در طول چهار سال گذشته توانستیم ردیف های اعتباری قابل توجهی در شرایط تنگنای مالی دولت برای احیای بافت فرسوده تعریف کنیم، گفت: اعطای ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت، تامین منابع ۱۰ هزار میلیارد ریالی از اعتبارات بانک مرکزی و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن در بافت فرسوده تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال تنها بخشی از عملکرد و پیگیری های وزارت راه وشهرسازی در حوزه بافت فرسوده بوده است.
وی تاکید کرد: اما برخی از بانک ها در اعطای این تسهیلات سر باز زدند زیرا نظام بانکی کشورمان با کسری منابع مواجه بود. همچنین در این مدت وارد مذاکره با انبوه سازان شدیم تا عملیات نوسازی بافت فرسوده با حمایت دولت انجام شود.
این مقام مسئول تاکید کرد: یکی از مهمترین اقدامات وزارت راه وشهرسازی در کنار نوسازی بافت فرسوده، بحث ارتقای کیفیت زندگی در این محلات از طریق ارتقای خدمات آموزشی، بهداشتی و عمومی و از همه مهمتر کارآفرینی در این مناطق بوده است.
ایزدی افزود: در سال های ابتدای دولت یازدهم، اولین اقدام وزارت راه و شهرسازی در حوزه بافت فرسوده، تدوین برنامه ها و سیاست گذاری ها در مقیاس ملی برای رفع این چالش پیش روی حوزه شهرسازی و معماری کشور بود که سند این سیاست گذاری تحت عنوان «سند ملی بازآفرینی شهری »در سال ۱۳۹۳ به تصویب هیات دولت رسید.
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برنامه ای را در مواد ۵۹، ۶۱ و ۶۲ قانون برنامه ششم توسعه تدوین کردیم و در این برنامه به صورت روشن سیاست های کلی برای ۲۷۰۰ محله بافت فرسوده در کشور را مشخص کردیم.
به گفته وی، برای نخستین بار در حوزه بافت فرسوده صاحب برنامه شدیم و سندی به تصویب رسید که سیاست های دستگاه های متعدد درگیر با نوسازی و احیای بافت فرسوده را در مواجهه با این مساله روشن کرد.

**ایجاد ستاد بازآفرینی شهری
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری با اشاره به دومین اقدام کلیدی وزارت راه وشهرسازی در دولت یازدهم در حوزه بافت فرسوده، گفت: مهم ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی در این حوزه، تشکیل ستادی تحت عنوان «ستاد بازآفرینی شهری» بود.
ایزدی افزود: در این ستاد این امکان به وجود آمد که بتوانیم در سطح ملی، استانی و شهری بین تمام دستگاه های مربوطه و درگیر با موضوع بافت فرسوده درباره تصمیم گیری ها و اقدامات به اجماع برسیم.
وی هدف از تشکیل این ستاد را رسیدگی به برنامه های مرتبط با بافت فرسوده و در اولویت قرار دادن این برنامه ها دانست تا بتوان تمام اقدام ها و برنامه های دستگاه های متعدد را هم راستا با یکدیگر قرار دهیم و مکمل همدیگر پیش ببریم.
ایزدی با تاکید بر اینکه معتقد هستم تشکیل ستاد ملی بازآفرینی شهری یک اقدام بسیار اساسی برای افزایش تعامل با دستگاه های درگیر با احیای بافت فرسوده و ارائه راهکار برای رفع این مساله بوده است، اظهار داشت: ایجاد این ستاد و هماهنگی با چندین دستگاه مرتبط با این مساله برای پیشبرد برنامه ها را یک شاهکار می دانم و تا کنون در این ستاد ۳۲ جلسه در مقیاس ملی و ۹۳۴ جلسه در مقیاس استانی تشکیل شده است.
وی با بیان اینکه مهمترین هدف و ماموریت ایجاد ستاد ملی بازآفرینی شهری ایجاد یک شبکه همکاری بین دستگاه های مختلف برای همراه سازی در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها و اجرای اقدامات بوده است، ادامه داد: در این ستاد برای اولین بار در موضوع احیای بافت فرسوده تمام دستگاه های مرتبط گرد هم می آمدند و با یک خرد جمعی و تعامل نزدیک درباره موضوعات تصمیم گیری و اولویت ها و نیازها مشخص می شدند تا برنامه ها به صورت هماهنگ شده در این محلات پیش بروند.

**تامین ابزارها برای اجرای سیاست ها
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به سایر اقدامات انجام شده در حوزه احیای بافت فرسوده اظهار داشت: سومین اقدام انجام شده در این حوزه، تامین ابزارها برای اجرای سیاست ها و برنامه های به تصویب رسیده بوده اینکه برنامه و طرح ها از چه طریقی، با چه نحوه ای و با چه ابزاری عملیاتی شود.
وی توضیح داد: زمانی که مجموعه عمران و بهسازی شهری را تحویل گرفتیم، ردیف اعتبارات برای احیای بافت فرسوده ۳۷۰ میلیارد ریال بود اما امروز با در اختیار گرفتن ۹ ردیف اعتباری از محل بودجه عمرانی این رقم به ۶ هزارو ۴۰۰ میلیارد ریال رسیده است که معتقدم هنوز هم برای اجرای چنین پروژه ای رقم ناچیزی است.
ایزدی افزود: البته تا کنون از این بودجه تنها ۲۵ درصد آن از طریق اسناد خزانه اسلامی تخصیص داده شده است که این رقم را هم توانستیم در سال گذشته به تصویب برسانیم و ردیف های اعتباری آن را تعریف کنیم.
وی گفت: تمام این اقدامات نشان دهنده این است که موضوع احیای بافت فرسوده برای وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم بوده و توانست اقدامات قابل توجهی در این زمینه انجام دهد.
معاون وزیر راه وشهرسازی با اشاره به تامین دیگر ابزارهای مالی در دولت یازدهم برای رسیدگی به بافت فرسوده، گفت: بانک مرکزی از محل منابع مسکن مهر ۱۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار انبوه سازان فعال در حوزه نوسازی بافت فرسوده قرار داد.
وی افزود: همچنین توانستیم مصوبه ای از هیات دولت برای ارائه سالانه ۳۰۰ هزار فقره تسهیلات ارزان قیمت به متقاضیان مسکن در بافت فرسوده، بگریم که البته برخی از بانک ها از ارائه این تسهیلات استقبال نکردند اما بانک مسکن در این پروژه نقش محوری داشت و ۵۰ هزار فقره تسهیلات را پرداخت کرد.
ایزدی افزود: در کنار این تسهیلات، صندوق پس انداز یکم شروع به کار کرد و برای نخستین بار در کشور تسهیلات یک میلیارد و ۶۰۰ میلیاررد ریالی با نرخ سود ۸ درصد به متقاضیان مسکن در بافت فرسوده ارائه شد.
به گفته وی، همچنین وام ودیعه مسکن تعریف شد که اگر فردی نسبت به نوسازی بافت فرسوده اقدام کرد بتواند با این تسهیلات خانه ای را رهن کند و برای اولین بار در کشور برای نوسازی بافت فرسوده تسهیلات تا سقف ۵۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: اجرای تمام این اقدامات نشان دهنده نقش حمایتی دولت از نوسازی بافت فرسوده بوده است و هر گز دولت به دنبال این نبود که پروژه مسکن مهر در کشور تکرار شود.
مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ادامه داد: در حوزه تعریف ابزارهای نهادی هم توانستیم دو نهاد توسعه گر و تسهیل گر راه اندازی کنیم. نهاد توسعه گر به منظور تشویق بخش خصوصی و حمایت از انبوه سازان برای فعالیت در حوزه نوسازی بافت فرسوده ایجاد شد و نهاد تسهیل گر با هدف حضور در بافت های فرسوده و افزایش تعامل با مردم ساکن در این بافت و ترغیب آنها برای همکاری در اجرای برنامه ها راه اندازی شد.

**اجرای ۸۶۰ پروژه در ۱۶۸ شهر
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: چهارمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در بافت فرسوده که می تواند مهمترین اقدام این وزارتخانه در احیای بافت فرسوده باشد، عملیات اجرایی در این محله ها بوده به طوری که تنها از سال گذشته تا به امروز ۸۶۰ پروژه در ۳۵۲ محله و ۱۶۸ شهر در حال اجرا بوده است.
ایزدی افزود: اینها پروژه هایی هستند که خدمات برای افزایش کیفیت زندگی در این مناطق و زیرساخت ها را ارتقا می دهد.

** فرهنگ سازی برای نهادینه کردن سیاست بازآفرینی
ایزدی با اشاره به پنجمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در حوزه احیای بافت فرسوده گفت: پنجمین اقدام وزارت راه وشهرسازی در این حوزه، مجموعه فعالیت های انجام شده برای نهادینه کردن سیاست بازآفرینی و جریان سازی در این حوزه از طریق آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی بوده است.
وی افزود: در جریان این اقدامات، ۲۵۹ دوره آموزشی و رویداد آموزشی-ترویجی در سطوح ستادی و استانی برگزار شد. همچنین شبکه‏های همکاری با دانشگاه‏ها، موسسات پژوهشی،سازمان‏های مدنی و مردم نهاد فعال به همراه تهیه بالغ بر ۱۸طرح پژوهشی کاربردی و حمایت ازبیش از ۲۰۰ مورد پایان‏نامه دانشجویی انجام شد.
ایزدی تاکید کرد: معتقدم آقای آخوندی تنها وزیری است که توانست به موضوع بافت فرسوده نگاه راهبردی داشته باشد و در شرایط تنگنالی مالی دولت در حوزه احیای بافت فرسوده سنگ تمام گذاشت و توانست سنگ بنای بسیاری از موضوعات و سیاست ها را در حوزه بافت فرسوده از جمله تعریف ابزارهای جدید تامین مالی و … را بگذارد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: