مدیرعامل ایدرو: ایدرو با قراردادهای خارجی قصد بنگاه‌داری ندارد

مدیرعامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران اعلام کرد : ۲۴ موافقت‌نامه در۱۵ ماه اخیر بسته شده که ۱۰ مورد از آن قرارداد شده است.

به گزارش عیارآنلاین، منصور معظمی گفت : نوسازی یکی از وظایف سازمان گسترش و نوسازی صنایع است اما این امر را باید براساس یک چارچوب قانونی در اختیار ایدرو قرار بدهند.
وی افزود: بیش از ۹۰درصد از صنعت متعلق به بخش خصوصی است. بخش خصوصی سهامدار است و ما به‌عنوان دولت نمی‌توانیم به سهامدار بخش خصوصی بگوییم که کارخانه‌ها را به ما بدهید تا درست کنیم. سازمان گسترش باید تسهیلاتی را فراهم کند که بخشی از آن منابع مالی و بخش دیگر تکنولوژی است تا این واحدهای صنعتی احیا شوند.
معظمی گفت : فعالیت های نوسازی در ایدرو در جریان است ، دولت مواردی را به ما برای بازسازی و نوسازی واگذار کرده که انجام دادیم اما در این بخش کمتر فعالیت می‌کنیم.
وی درباره گسترش صنایع هم گفت : تمرکز ما بیشتر روی سرمایه‌گذاری هار خارجی است. ما برجام را فرصتی همیشگی نمی‌دانیم. به نظر من هنر ما باید این باشد که حداکثر استفاده را از این فرصت فراهم‌شده بکنیم. ایدرو بیشتر روی مگا پروژه‌ها تمرکز و سرمایه‌گذاری کرده
و استقبال خوب بوده است.
معظمی گفت : ما در قراردادهای خارجی سهامدار عمده نیستیم. سهم ما از این قراردادها ۲۰ درصد است. مدیریت قراردادها به‌طورکلی یا دست بخش خصوصی است یا خارجی. ایدرو دنبال شرکت داری و بنگاه‌داری نیست. ما فراهم‌کننده شرایط و تسهیلات برای بخش خصوصی و خارجی هستیم تا در کشور سرمایه‌گذاری کند.
مدیرعامل ایدرو در باره قرارداد با خودروسازان خارجی و اینکه بعضی مذاکرات خیلی خوب پیش نرفت مانند فیات هم گفت : قرارداد یک رابطه دوطرفه است. یک دلیل خواست ماست یک دلیل دیگر خواست آن‌هاست و البته تطابق شرایط طرفین. فیاتی‌ها نطرهایی دارند که با شرایط کشور ما متفاوت است. بالاخره تا امروز نتوانستیم به توافق برسیم. توافق با رنو ده ماه طول کشید. چون تلاش کردیم فاصله‌ها را کم کنیم .
وی افزود : هیچ محدودیتی برای شرکت‌های صاحب برند در صنعت خودرو برای حضور در ایران به‌منظور سرمایه‌گذاری نداریم اما یک نکته وجود دارد. ما یک محدودیت جدی برای شرکت‌هایی که بخواهند فقط صادرکننده محصول به ایران باشند در نظر می‌گیریم. ما درهای کشور را برای فقط واردات شرکت‌های خارجی باز نمی‌کنیم.
وی درباره حضور در در دولت دوازدهم به عنوان رئیس ایدرو هم گفت : به دو نکته بستگی دارد. یک نظر آقای شریعتمداری و دوم نظر خودم. در حال حاضر منعی نمی‌بینیم و با آقای شریعتمداری هم رابطه طولانی دارم.

منبع: صداوسیما

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: