رئیس اتاق بازرگانی: اتاق مشترک تاجیکستان، سوئیس و ایتالیا با ایران تشکیل خواهد شد

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: با حضور محمد شریعتمداری که به عنوان گزینه وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت دوازدهم معرفی شده، این سه پایه به صورت متوازن حرکت خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، غلامحسین شافعی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گو بخش خصوصی و دولت با حضور استاندار خراسان رضوی در مشهد افزود: از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۵ پنج میلیون و ۹۰۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شد که در تاریخ ایران تکرار نشده است.
وی در ادامه به توسعه اتاقهای مشترک بین ایران و کشورهای دیگر اشاره و بیان کرد: اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در حال تشکیل است و تمرکز فعالیت این اتاق بر خراسان رضوی خواهد بود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: زمینه تشکیل اتاقهای مشترک ایران – تاجیکستان، ایران – سوئیس و همچنین ایران – ایتالیا فراهم شده که به زودی تشکیل می شوند. از فعالان بخش خصوصی انتظار می رود در جلسات این اتاقها شرکت کرده و در جریان امور قرار گیرند.
وی افزود: ظرف چهار ماه گذشته شورای گفت و گوی دولت با بخش خصوصی در خراسان رضوی فعالتر از گذشته شده و امید است بتواند برای چهار سال آینده دولت همیار و کمک کار باشد.
شافعی ادامه داد: ضروری است دولت برنامه اقتصادی را برای چهار سال آینده مشخص و تصدی خود را در برخی بخشها به بخش خصوصی واگذار کند و در جایگاه سیاستگذاری قرار گیرد. توسعه متوازن کشور با افزایش اختیارات بخش خصوصی محقق می شود و در این راستا سازمانهای دولتی باید بخشی از اختیارات خود را به استانها تفویض کنند.
وی گفت: رهبر معظم انقلاب بر مساله تولید و رونق اشتغال تاکید دارند و برای تحقق این امر در شرایط فعلی بهم ریختگی در رابطه بین عرضه و تقاضا یک مشکل اساسی است. توسعه صادرات باعث تحریک تقاضا می شود لذا در شرایط فعلی باید صادرات نوک پیکان حرکت کشور در مسیر رونق تولید و اشتغال قرار گیرد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: سیاستهای پولی و ارزی نیز یک مشکل کهنه در بخش اقتصادی کشور است که در این زمینه نیز باید بخش خصوصی در کنار دولت قرار گیرد.
وی موضوع مالیات و عدالت مالیاتی در جامعه را نیز بسیار مورد توجه مردم و فعالان اقتصادی توصیف و بیان کرد: بهبود فضای کسب و کار یک اصل اساسی برای آینده کشور است. باید فضایی مطلوب برای حرکت راحت و ایمن چه در جذب سرمایه گذاری خارجی و چه در توسعه سرمایه گذاری داخلی ایجاد کرد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: