عیارآنلاین بررسی کرد؛

آخرین وضعیت شاخص‌های جمعیتی در ایران/۵۵۰هزار دختر۳۵تا ۴۴ساله هرگز ازدواج نکرده‌اند

در سال‌های اخیر کشور دچار تحولات جمعیتی سریعی شده است و علی‌رغم اینکه جوانان بیشترین سهم را در جمعیت کشور به خود اختصاص داده‌اند اما آمارهای بسیار نگران‌کننده‌ای حکایت از بغرنج‌تر شدن شرایط و شاخص‌های جمعیتی در آینده‌ای نه چندان دور دارد.

به گزارش عیارآنلاین، بررسی آخرین نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ که چند روز قبل منتشر شده است پیرامون شاخص‌های جمعیتی نشان می‌دهد ۵۵۰ هزار دختر ۳۵ تا ۴۴ ساله هرگز ازدواج نکرده‌اند.

سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر پنج‌سال یک‌بار در سراسر کشور انجام می‌شود و در آن مهم‌ترین شاخص‌های تغییرات جمعیتی برداشت و اعلام می‌شود. در سال‌های اخیر کشور دچار تحولات جمعیتی سریعی شده است و علی‌رغم اینکه جوانان بیشترین سهم را در جمعیت کشور به خود اختصاص داده‌اند اما آمارهای بسیار نگران‌کننده‌ای حکایت از بغرنج‌تر شدن شرایط و شاخص‌های جمعیتی در آینده‌ای نه چندان دور دارد.

آمارهای منتشرشده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد ۵۵۰ هزار دختر ۳۵ تا ۴۴ ساله و ۲۲۵ هزار پسر ۴۰ تا ۵۴ ساله هرگز ازدواج نکرده‌اند. میانگین سن ازدواج برای مردان نیز به ۲۸٫۵ سال و برای زنان به ۲۳٫۵ سال رسیده است که نشان از افزایش شدید سن ازدواج در پنج‌ساله اخیر دارد.

بر اساس نتایج تفصیلی این سرشماری ۳۴۰ هزار نفر زن ۲۵ تا ۴۰ ساله از همسر خود جدا شده‌اند و حدود ۱۷ میلیون نفر پسر و دختر هم‌اکنون در سن مناسب ازدواج قرار دارند، که به عبارتی ۲۱ درصد از جمعیت کل کشور را در بر می‌گیرند.

وجود این تورم تجرد در جمعیت کشور در حالی است که موسسات مطالعات جمعیت کشور قبلا از آرام‌بودن اوضاع جمعیت و عدم نگرانی در این باره سخن می‌گفتند. امروزه جوانان بسیاری خواهان تشکیل خانواده هستند اما سیاست‌های حمایت‌کننده از جوانان در راهروهای مجلس خاک می‌خورد و هر روز بر تعداد جوانانی که در حال عبور از سن مناسب ازدواج هستند افزوده می‌شود.

به گزارش سازمان ملل که در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است تا سال ۱۴۲۵ شمسی از هر ۳ نفر ایرانی ۱ نفر بالای ۶۰ سال سن خواهد داشت که آمارهای جدید نشان می‌دهد شرایط از این هم بدتر است. دولت و مجلس باید قبل از اینکه بیماری تجرد قطعی و پیری جمعیت دامن‌گیر اقتصاد کشور شود مانند کشورهای پیشرفته به فکر چاره بوده و با اتخاذ سیاست‌های ساخت و ارائه مسکن ارزان از ازدواج جوانان حمایت کنند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: