معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی: یک میلیون و ۹۵۰ هزار مسکن روستایی بازسازی شد

معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: از سال ۸۴ تاکنون یک میلیون و ۹۵۰ هزار واحد مسکن روستایی، از محل اجرای طرح ویژه بازسازی مسکن روستایی نوسازی و بازسازی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، عزیزالله مهدیان، چهارشنبه در بازدید از مناطق زلزله زده استان خراسان رضوی با اشاره به وجود پنج میلیون و ۳۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور، افزود: در این مدت شاخص خانه های با دوام روستایی از هفت به ۴۰ درصد رسیده است.
وی، پایان مهرماه ۹۶ را زمان تحویل واحدهای خسارت دیده زلزله زدگان خراسان رضوی عنوان و اظهار کرد: از ابتدای پارسال تاکنون ۳۲ مورد سیل و زلزله در کشور اتفاق افتاده که بیشتر آنها خسارت مالی و جانی به همراه داشته و در این میان خسارت عمده ای به واحدهای مسکن روستایی وارد شده است.
وی خاطر نشان کرد: زلزله خراسان رضوی که در ۱۶ فروردین امسال به وقوع پیوست به حدود ۲ هزار واحد مسکونی خسارت وارد کرد که هر ۲ هزار واحد نیازمند نوسازی بود.
مهدیان بیان کرد: بلافاصله بعد از حادثه برآورد خسارت انجام و دولت از محل طرح ویژه نوسازی و مسکن روستایی تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریالی با کارمزد چهار درصد و کمک بلاعوض ۵۰ میلیون ریالی برای هر واحد روستایی و تسهیلات ۳۰۰ میلیون ریالی و ۲۰۰ میلیون ریالی کمک بلاعوض برای هر واحد شهری اختصاص داد.
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اضافه کرد: در این میان برای واحدهای مسکن روستایی که نیازمند تعمیر بودند ۱۲۰ میلیون ریال تسهیلات با کارمزد ۴ درصد و کمک بلاعوض ۲۰ میلیون ریالی برای هر واحد در نظر گرفته شد.
وی با اشاره به صدور پروانه نقشه آواربرداری رایگان بنیاد مسکن گفت: تاکنون برای ۱۹۰۰ واحد مسکن روستایی خسارت دیده از زلزله در چهار شهرستان فریمان، سرخس، تربت جام و مشهد تشکیل پرونده شده که پروانه ساختمانی این واحدها صادر شده و یک هزار و ۸۰۰ واحد نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند.
وی اضافه کرد: از ۲ هزار واحد خسارت دیده برای یک هزار و ۴۶۵ پی ریزی صورت گرفته و اسکلت پیچ و مهره ۸۴۳ واحد نیز نصب شده است که تاکنون سقف ۲۰۰ واحد زده شده و دیوارچینی ۳۳۶ واحد انجام گرفته است.
وی گفت: تلاش می شود تا ۱۵ شهریور امسال اسکلت همه واحدها نصب و تا ۲۷ مهرماه سال جاری سقف همه واحدها زده شود.
وی با اشاره به اینکه هیچ کمبودی در تامین مصالح ساخت واحدها نیست، افزود: بنیاد مسکن ۲ هزار تن سیمان رایگان را قبلا به این امر اختصاص داده بود که از فردا نیز ۱۰ هزار تن سیمان رایگان دیگر به زلزله زدگان اختصاص خواهد یافت.
وی افزود: از محل اعتبارات دفتر نمایندگی ولی فقیه در خراسان رضوی بلوک ساختی رایگان به میزان ۱۰ میلیارد ریال به مناطق زلزله زده استان اختصاص یافته است.
وی بیان کرد: علاوه بر پولی که به عنوان تسهیلات برای بازسازی خانه های زلزله زده خراسان رضوی پرداخت می شود برای هر واحد ۱۰۰ میلیون ریال نیز به صورت رایگان اختصاص می یابد تا این واحدها هر چه سریعتر ساخته شوند.
معاون بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: طبق برنامه قرار است با اجرای طرح ویژه بازسازی و بهسازی مسکن روستایی، میزان دوام خانه های روستایی تا پایان سال ۱۴۰۵ به ۷۵ درصد برسد.
مهدیان تصریح کرد: اکثر ساکنان روستاهای زلزله زده خراسان رضوی دامدار هستند که دامداری های آنها در این زلزله خسارت دیده است، طی تفاهم نامه ای با بانک قرض الحسنه مهر ایران، مقرر شد برای یکهزار واحد مسکونی دارای دامداری، به ازای هر واحد مسکونی ۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض و برای ۳۰۰ دامداری به ازای هر دامداری پنج میلیون ریال بلاعوض پرداخت شود.
وی عنوان کرد: در طرح ویژه بازسازی مسکن روستایی هر سال ۲۰۰ هزار واحد مسکونی ساخته می شود که این واحدها برای ۱۰ سال بیمه می شوند به طوری که برای بیمه سالانه هر واحد ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار ریال پرداخت می شود.
وی اظهار کرد: در حوزه بازسازی مسکن روستایی که در نتیجه حوادث خسارت می بینند سالانه ۵۵ هزار واحد مسکن روستایی در دستور کار این نهاد قرار گرفته که در این راستا تا کنون ۳۳۰ هزار واحد خسارت دیده از حوادث، در کشور بازسازی شده اند.
مهدیان با اشاره به بحث گردشگری روستایی گفت: در خراسان رضوی تفاهم نامه ای بین بنیاد مسکن، استانداری و اداره کل میراث فرهنگی امضا شده که بر این اساس به هر واحد مسکن روستایی که امکان پذیرش گردشگر را برای استراحت شبانه داشته باشد ۱۵۰ میلیون ریال تسهیلات تعلق می گیرد.
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در پاسخ به سئوالی مبنی بر کمک این نهاد به بازسازی خانه های سیل زده در خراسان رضوی گفت: در نتیجه سیل اخیر ۱۶۶ واحد مسکونی روستایی در این استان خسارت دیده اند که از فردا پرداخت تسهیلات برای بازسازی آنها از سوی بنیاد مسکن آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ پرسشی در مورد گلایه زلزله زدگان در خصوص تاخیر بانک مسکن برای آزادسازی تسهیلات اظهار کرد: کارشناسی روند ساخت خانه برعهده بنیاد مسکن است و همه بانکها نظر کارشناس این بنیاد برای پرداخت تسهیلات را می پذیرند اما بانک مسکن بر اساس قانون به ازای هر مرحله پرداخت تسهیلات به متقاضی کارشناس خود را به محل می فرستد تا روند بازسازی را تایید کند و بر این اساس تسهیلات را پرداخت نماید.
وی بیان کرد: از آنجا که تعداد متقاضیان آزادسازی تسهیلات بازسازی مسکن زیاد و تعداد کارشناسان بانک مسکن اندک است، روند تایید مراحل ساخت توسط کارشناسان بانک مسکن و آزادسازی تسهیلات به طول می انجامد و از این رو بنیاد مسکن در تلاش است بتواند این محدودیت بانکی را از بین ببرد.
مهدیان بیان کرد: اکنون در مورد اعتبارات بلاعوض بازسازی خانه های زلزله زده ۲۰ درصد تخفیف یافته و ۶۰ درصد از این اعتبارات مانده است اما هر واحدی که سقف آن زده شود از منابع بنیاد مسکن به ازای هر واحد۵۰ میلیون ریال کمک بلاعوض دریافت می کند و مابقی تخفیف کمک های بلاعوض برای واحدها تا پایان سال محقق خواهد شد.
وی در مورد روند بازسازی خانه های روستایی گفت: ناظران بنیاد مسکن تمام روند ساخت را به صورت مدام زیر نظر دارند و اگر واحدی براساس اصول فنی ساخته نشود حتما تخریب و دوباره بازسازی خواهد شد.
وی گفت: هر یک از خانه های زلزله زده در متراژ ۶۰ متر با تسهیلات ۲۰۰ میلیون ریال و ۵۰ میلیون ریالی کمک های بلاعوض قابل ساخت خواهد بود اما هزینه های جانبی هر واحد بر عهده متقاضی است.
وی ادامه داد: از سال ۱۳۸۴ که طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی در کشور فعال شده برخی استانها در جذب اعتبارات پیشرو بوده اند به طوری که دوام خانه های آنها به بالاتر از ۶۰ درصد رسیده است و خراسان رضوی از جمله استانهایی که در جذب این تسهیلات خوب عمل نکرده است.
وی گفت: هر یک از خانوارهای روستایی که در بازسازی واحد مسکونی خود دچار مشکل اقتصادی باشند بنیاد مسکن علاوه بر پرداخت تسهیلات طرح ویژه بهسازی مسکن روستایی، کمک های بلاعوض را از محل حساب ۱۰۰ امام راحل (ره) پرداخت می کند.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: