رئیس کنفدراسیون واردات: واردات خودرو در چهارماهه اول سال ۴۳ درصد افزایش یافت

درحالی که رییس سازمان توسعه تجارت میزان افزایش واردات خودرو در چهار ماهه ابتدای امسال را ۳۰ درصد اعلام کرده است، رئیس فدراسیون واردات از افزایش ۴۳ درصدی واردات خودرو در این مدت خبر می‌دهد!

به گزارش عیارآنلاین، سه روز پیش خسروتاج – قائم‌ مقام وزیر صنعت در امور تجارت – اعلام کرد که در چهارماهه اول سال جاری حدود ۲۶ هزار دستگاه خودرو سواری وارد و در گمرکات کشور ترخیص شده که در مدت مشابه سال گذشته حدود ۱۸ هزار دستگاه بوده است که نشان‌دهنده افزایش ۳۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

این در حالی است که رئیس فدراسیون واردات می‌گوید در چهار ماه اول امسال میزان واردات خودرو ۲۶ هزار و ۶۰۳ دستگاه بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.

فرهاد احتشام زاد در این باره به ایسنا گفت: این افزایش واردات ناشی از دو موضوع اصلی است؛ یکی بحث عدم تمدید ثبت سفارش‌های جدید که باعث شد از تمام ثبت سفارش‌هایی که از قبل موجود بوده استفاده شود و قبل از تیرماه که پایان اعتبار آن‌ها بود، همگی به کشور وارد شوند.

رئیس فدراسیون واردات ادامه داد: این اتفاق عملا برخلاف سیاست ارزی ما بوده است. یعنی سیاستی اتخاذ شد برای اینکه واردکنندگان غیر نمایندگی امکان واردات نداشته باشند تا مصرف ارز کاهش یابد ولی تصمیم اشتباه وزارت صنعت، معدن و تجارت عملا باعث شد که ۴۳ درصد افزایش واردات اتفاق بیفتد، چرا که همه نگرانی از دست دادن قابلیت واردات‌شان را داشتند.

احتشام زاد عنوان کرد:‌ بخشی دیگر از مسئله هم به ترخیص خودروهای آسیایی و اروپایی که صرفا مونتاژ آمریکا بودند بر می‌گردد. این‌ خودروها در گمرک به طور متوسط هفت ماه باقی مانده بودند تا تعیین تکلیف و از گمرک ترخیص شدند.

وی تصریح کرد: اتفاقی که اکنون با آن روبرو هستیم این است که چون ۵۰ درصد تامین کنندگان بازار، واردکنندگان غیر نمایندگی بودند آخرین فرصت واردات آن‌ها تا تیرماه بوده است و بعد از آن دیگر امکان واردات ندارند. بعد از آن ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی انجام شد ولی تقریبا تا ابتدای ماه جاری و در حال حاضر امکان ثبت سفارش برای نمایندگی‌های رسمی وجود ندارد.

احتشام زاد اضافه کرد: دلیل این مسئله ابتدا اعلام شد که مشکل از سایت ثبت سفارش برای گزارش‌گیری آمار واردات بوده است بعد از آن اعلام شد که هدف به روز رسانی وب سایت بوده است و متاسفانه به تازگی معاون وزیر اعلام کرده که سایت را بسته‌ایم و تا زمانی که قانون جدید تدوین نشود، سایت را باز نخواهیم کرد که این موضوع بر خلاف قوانین و مقررات است.

در صورتی که رییس سازمان توسعه تجارت در این باره اظهار کرده که در نیمه اول مردادماه امسال به دلیل تغییراتی که در سیستم ثبت سفارش و نظام بارگذاری آن در سامانه جامع تجارت پیش آمد، مدت محدودی ثبت سفارش برای واردات خودرو کند شد ولی در حال حاضر با توجه به سیاست‌ها و دستورالعمل‌های جدید که برای دولت ارسال شده و برای تصویب آن درخواست رسیدگی کرده‌ایم. ثبت سفارش محدود شده تا دستورالعمل جدید ابلاغ شود. اما این به معنی توقف واردات نیست، دستورالعمل جدید با رعایت تأکید بر تولیدات داخلی، سرمایه‌گذاری مشترک، توسعه صادرات و … خواهد بود، آنچه در حال حاضر وارد می‌شود ناشی از ثبت سفارش اواخر سال گذشته و چهار ماهۀ اول سال جاری است و تا دی ماه سال جاری فرصت ورود آن وجود دارد. بنابراین، واردات آنها با مانع مواجه نیست، خریداران خودرو آگاه باشند که محدودیتی در واردات خودرو از محل ثبت سفارشات قبلی وجود ندارد و آنچه در چهار ماهۀ اول امسال ثبت سفارش شده به مراتب بالاتر از ثبت سفارش دورۀ مشابه سال قبل است که در صورت واردات در شش ماه آتی می‌تواند منجر به کاهش قیمت‌ها شود. زیرا عرضه نسبت به دورۀ مشابه سال گذشته نیز افزایش یافته است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: