۲۵ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۷

پیشگیری مسئله‌ای مغفول در سازمان دامپزشکی

به‌رغم سوء مدیریت سازمان دامپزشکی در پیشگیری و قرنطینه‌سازی دام و طیور آلوده (تب برفکی و آنفولانزا) و همچنین نارضایتی کشاورزان و دامداران، نظر افضلی، دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از عملکرد سازمان دامپزشکی اعلام رضایت کرد.

به گزارش عیارآنلاین، در چند سال گذشته بیمار‌های دام و طیور تلفات زیادی از این بخش گرفته‌اند و صدمات فراوانی را هم به حوزه کشاورزی وارد کرده‌اند. عامل اصلی این بیماری‌ها ویروس‌های خطرناکی هستند که به‌سرعت می‌توانند منتشر شوند و دام و طیور بیمار کنند. در سال‌های اخیر این بیماری‌ها خسارات فراوانی را به تولیدکنندگان این بخش کشور وارد کرده‌اند که مهم‌ترین آن سال ۱۳۸۴ بود که نوع جدیدی از این ویروس تلفات زیادی را از طیوردارن کشور گرفت.

با توجه به سابقه این بیماری‌ها در کشور انتظار می‌رفت، دیگر شاهد این قبیل حوادث در کشور نباشیم اما، شیوع سویه جدیدی از ویروس‌ها طی چندماهه گذشته منجر به معدوم شدن ۶میلیون مرغ تخم‌گذار و بیش از ۳۱ هزار دام سبک و سنگین در کشور شده است.

تجربه کشورهای موفق در کنترل بیمارهای دامی

برای مقابله با بیماری‌های دامی در کشورهای مختلف دنیا دو استراتژی‌ در نظر گرفته می‌شود. استراتژی اول پیشگیری از طریق شناسایی پرندگان حامل ویروس‌های خطرناک و جلوگیری از ورود آن‌ها به داخل مرزهای کشوراست. استراتژِی دوم، در صورت عدم پیشگیری و وارد شدن ویروس‌های خطرناک به داخل مرزهای یک کشور و انتقال آن به طیور اهلی و شیوع فراگیر آن به کار می‌رود و فعالیت غالب در این مواقع واکسیناسیون است.

در حال حاضر در اغلب کشورهای دنیا به دلیل  کم‌هزینه و منطقی بودن پیشگیری و همچنین متنوع بودن ویروس‌ها و جهش‌های ژنتیکی صورت گرفته در آن‌ها که منجر به عدم‌تشخیص این بیماری‌ها و ویروس‌ها می‌شود، استراتژی غالب و عملی می‌شود و استراتژی دوم به دلیل پرهزینه و غیراقتصادی بودن در مواقع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیشگیری مسئله‌ای مغفول در سیاست‌گذاری مسئولان سازمان دامپزشکی

طبق قانون، سازمان دامپزشکی کشور، اصلی‌ترین دستگاه مسئول در قبال بیماری‌های دامی است. این سازمان مسئول تشخیص بیماری‌ها، شناسایی مناطق آلوده‌شده و دادن آموزش‌های لازم به تمام کسانی است که بادام و طیور سروکار دارند. با توجه به اینکه، اساسی‌ترین و منطقی‌ترین اقدام برای جلوگیری از بروز بیماری‌های دامی و طیور پیشگیری از بیماری‌ها است، انتظار می‌رود این سازمان موارد فوق را سرلوحه اقدامات خود قرار می‌داد.

اما علی‌رغم انتظار، سازمان دامپزشکی کشور در چند سال گذشته توجهی چندانی به مسائل مربوط به پیشگیری نکرده است و نداشتن اعتبارات و بودجه لازم برای واکسیناسیون دام و طیور را علت اصلی کم‌کاری‌های خود می‌داند. این در حالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا پیشگیری، قرنطینه و آموزش‌ جایگزین واکسیناسیون‌های دامی که اغلب پرهزینه، زمان‌بر و غیراقتصادی هستند شده است.

به‌رغم سوء مدیریت سازمان دامپزشکی در پیشگیری و قرنطینه‌سازی دام و طیور آلوده (تب برفکی و آنفولانزا) و همچنین نارضایتی کشاورزان و دامداران، نظر افضلی، دبیر کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از عملکرد سازمان دامپزشکی اعلام رضایت کرد.

افضلی در گفتگو با عیارآنلاین، بابیان اینکه سازمان دامپزشکی به نسبت بودجه و اعتباراتی که در اختیار دارد کاملاً موفق بوده است افزود: میزان اعتباراتی که چند سال گذشته در اختیار سازمان دامپزشکی قرارگرفته محدود بوده است و این سازمان با مشکلات مالی و کمبود منابع روبه‌رو است.

وی ادامه داد:  دولت باید برای مقابله با بیماری‌های واگیر، دامی و طیور از منابع مالی طرح تحول سلامت و وزارت بهداشت به سازمان دامپزشکی کشور بودجه اختصاص دهد.

صحبت‌های مطرح‌شده پیرامون اختصاص بخشی از بودجه وزارت بهداشت به سازمان دامپزشکی در حالی است که بسیاری از کارشناسان معتقدند، رسالت و وظایف سازمان دامپزشکی و وزارت بهداشت با یکدیگر متفاوت است و همچنین، مهم‌ترین وظیفه سازمان دامپزشکی کشور پیشگیری است و فعالیت‌های پیشگیرانه عموماً می‌توانند با هزینه‌های نسبتاً کمتری عملی و اجرایی شوند.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: