۲۴ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱

تامین کامل انرژی و آب موصل، پیشنهاد جدید روسیه به عراق

سفیر روسیه در عراق در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه با بیان آمادگی روسیه برای تأمین انرژی شهر موصل که به تازگی از دست گروهک داعش آزاد شده است، گفت: روسیه و عراق در حال برگزاری نشست مشترک برای بحث در مورد مسائل مربوط به انرژی این کشور هستند.

به گزارش عیار آنلاین، ماکسیم ماکسیمف سفیر روسیه در عراق در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: روسیه آماده است تا به مقامات عراقی در زمینه تأمین انرژی شهر موصل که به تازگی از دست گروهک داعش آزاد شده است، کمک کند.

این سیاستمدار روس افزود: بخش انرژی عراق توسط تروریست های داعش در این شهر آسیب فراوانی دیده است به همین دلیل تلاش های فراوانی لازم است تا انرژی عراق دوباره بازسازی شود.

وی گفت: طی عملیاتی که ۹ ماه در شهر موصل انجام می شد بیشتر مناطق مسکونی و زیر ساخت های این شهر به طور کلی ویران شده است. به همین دلیل ضروریست که هر دو سیستم تامین انرژی و آب این شهر را بازسازی کنیم تا فعالیت های مربوط به مدارس، بیمارستان ها، موسسات آموزش عالی و به ویژه ایمنی آن را تقویت کنیم …

ماکسیموف افزود: روسیه با توجه به روابط اقتصادی طولانی مدت خود با عراق می تواند از توانایی و تجربه خود برای حمایت از این کشور در احیای چندین حوزه اقتصادی، مثل بخش انرژی استفاده کند.

وی گفت: عراق که هنوز درگیر جنگ علیه تروریست ها است، مشکلات زیادی دارد به همین دلیل نمی تواند با چالش های که در زمینه بازسازی شهرک های آزاد شده از دست داعش روبرو با آم مواجهه است، روبرو شود.

این سیاستمدار روش افزود: من فکر می کنم دولت عراق برای بازگرداندن مردم این کشور به خانه هایشان به حمایت ها و کمک های وسیع بین المللی نیاز دارد.

بنابر گفته ماکسیموف بغداد برای تامین مالی بازسازی سرزمین های آزاد شده از دست داعش ۱۰۰ میلیارد دلار نیاز دارد.

مقامات عراقی در روز ۱۰ ژوئیه اعلام کردند که موصل از داعش آزاد شده است. در طول اشغال و عملیات نظامی برای راندن تروریست ها از شهر، زیرساخت موصل به طور قابل توجهی آسیب دیده بود.

سفیر روسیه با اشاره به این که زمینه های جدید همکاری با عراق به تازگی باز شده است، گفت: روسیه و عراق در حال برگزاری نشست مشترک برای بحث در مورد مسائل مربوط به انرژی این کشور هستند.

وی گفت: اول از همه باید برای توسعه بخش های گازی عراق با این کشور برنامه ریزی مشترکی داشته باشیم.

روسیه علاقمند است تا به عراق در زمینه اجرای پروژه های دیگر در این حوزه نیز بپیوندد، در همین خصوص ماکسیموف گفت: یکی دیگر از راه های امیدوار کننده برای همکاری بین دو کشور، بخش انرژی است.

وی با اشاره به این که شرکت های روسی تجربه ساخت نیروگاهها را در عراق دارند، گفت: شرکت های گازپروم نفت و لوکویل روسیه نیز در عراق کار می کنند و سرمایه گذاری روسیه در این کشور به ۱۰ میلیارد دلار می رسد.

وی در پایان افزود: شرکت های روسی قصد افزایش همکاری با عراق را دارند.

منبع: خبرگزارس اسپوتنیک روسیه

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: