معاون وزیر امور خارجه روسیه:

مسکو از سلطه دلار آمریکا رها می‎شود

سرگئی ریابکوف در واکنش به تحریم­‌های آمریکا علیه روسیه، گفت: «تحریم‌های آمریکا، روسیه را به‌سوی ایجاد جایگزین­ه‎ایی به جای نظام پرداخت دلار سوق می‌دهد و روسیه در حال توسعه یک جایگزین برای نظام ذخیره ارز مبتنی بر دلار است».

به گزارش عیارآنلاین، سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه، در واکنش به تحریم­های آمریکا علیه روسیه، گفت: «تحریم‌های آمریکا، روسیه را به‌سوی ایجاد جایگزین­ه ایی برای نظام پرداخت دلار سوق می‌دهد».

وی در برابر این سؤال که آیا اقتصاد روسیه می‌تواند جنگ تحریمی جدی را تحمل کند، گفت: «روسیه نه‌تنها آمادگی دارد با واشنگتن رودررو شود، بلکه در حال توسعه یک جایگزین برای نظام ذخیره ارز مبتنی بر دلار است».

همچنین از ریابکوف سؤال شد که «شما درباره اقتصاد روسیه گفته‌اید که اقتصاد روسیه در رکود نیست، اما یک رکود در روسیه در حال ظهور است. آیا روسیه واقعاً می‌تواند این کار را با ایالات‌متحده به‌عنوان سومین شریک تجاری خود انجام دهد؟»

و وی پاسخ داد: «من فکر می‌کنم ما می‌توانیم، و هر گام که زندگی مردم روسیه -به‌ویژه توده مردم- را دشوارتر می‌کند، ما را به آن لحظه نزدیک‌تر می‌کند که جایگزین سیستم مالی ایالات‌متحده را توسعه دهیم. آمریکا اعتماد به‌نظام پرداخت خود را به‌طور کامل تضعیف می‌کند».

ریابکوف گفت که این کشور درباره کاهش وابستگی به سیستم پرداخت آمریکا و دلار سرعت بیشتری خواهد بخشید. این اقدام در پاسخ به تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه است که هفته گذشته دونالد ترامپ امضا کرد. این تحریم‌ها بخش‌های انرژی روسیه را هدف گرفته و محدودیت‌های جدیدی درباره سرمایه‌گذاری‌های آمریکا در شرکت‌های روسی ایجاد می‌کند.

ریابکوف افزود: «ما همچنین بر جایگزینی واردات، کاهش وابستگی به‌نظام پرداخت دلار و موارد دیگر به‌عنوان یک نیاز حیاتی تأکید می‌کنیم».

وی با اشاره به اقدامات آمریکا، گفت: «ما مترصد فرصت هستیم و هر آنچه لازم باشد، دقیق انجام خواهیم داد. روسیه یک سیستم پرداخت ملی جدیدی را برای کاهش وابستگی به سیستم پرداخت غربی‌ها مانند مسترکارد و ویزا معرفی کرده است».

ریابکوف درباره نظام پرداخت دلار گفت: «ما همیشه بر روی تله آمریکایی­ها نشسته‌ایم، این دقیقاً همان چیزی است که آنها نیاز دارند».

اپراتورهای مسترکارد و ویزا، پس‌ازآن که واشنگتن تحریم‌ها را نسبت به نقش مسکو در بحران اوکراین اعمال کرد، خدمات خود را به مشتریان یک بانک روسی متوقف کرد.

نظام پرداخت روسیه تحت عنوان «میر» شناخته می­شود، که به «جهان» یا «صلح» ترجمه می‌شود. از جمله تبلیغاتی که برای کارت­های میر اجرا می‌شود، عبارت‌اند از «کارت شما از عوامل خارجی آزاد است» و «ساخت روسیه».

بر اساس نظام ملی کارت پرداخت (NSPK)  حدود ۱۰ درصد از جمعیت کشور روسیه، تاکنون بیش از۱۳٫۹ میلیون کارت میر در روسیه صادرشده است.

این کارت‌ها توسط ۱۲۰ بانک صادر می‌شود و بیش از ۳۸۰ بانک که در روسیه کار می‌کنند، آن­ را می‌­پذیرند. تقریباً تمام نقاط تجارت و خدمات، ازجمله کافه‌ها، مغازه‌ها، رستوران‌ها و ایستگاه‌های پمپ‌بنزین با کارت‌های میر کار می­‌کنند.

علاوه بر این، کارت‌های میر در تحریم‌های کریمه که در آن حضور بانک‌های غربی ممنوع است، به کار گرفته می‌شوند.

این پویایی روسیه در صنعت بانکداری در مقابل تحریم­های بانکی در حالی صورت می­گیرد که بانک مرکزی ایران همچنان در روش­های سنتی خود باقی‌مانده و همچنان حاضر نیست روابط بانکی مستقل از نظام پرداخت اروپایی و آمریکایی ایجاد کند. ایران می­تواند به‌واسطه پیمان­های پولی، بخش اعظم تحریم­های بانکی آمریکا و اروپا را بی­اثر کند.

منبع: رویترز و روسیا اینسایدر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: