۲۴ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۲
نماینده ارشد مجلس دومای روسیه تاکید کرد:

روسیه باید استفاده از دلار آمریکا را در معاملات خود کاهش دهد

یک نماینده ارشد مجلس دومای روسیه روز پنجشنبه گفت: روسیه باید به منظور حفظ روند روبه رشد اقتصادی اش، به تدریج وابستگی خود را به دلار آمریکا در معاملات تجاری کاهش دهد.

به گزارش عیارآنلاین،  والری واسیلیف، معاون کمیته شورایی سیاست‎های اقتصادی روسیه، روز پنج شنبه در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک در رابطه با حذف تدریجی دلار گفت: روسیه باید استفاده از دلار آمریکا را در معاملات تجاری خود کاهش دهد، اما این کار باید به تدریج انجام شود، زیرا اقدامات ناگهانی آمریکا می تواند هزینه های اقتصادی فراوانی را به روسیه متحمل کند.

وی افزود: البته لازم است چنین سیاستی را به طور کلی در زمان رشد اقتصادی اعمال کنیم، چون در این صورت نگرش کشورهای جهان نسبت به روبل(واحد پول روسیه) به عنوان یک ذخیره ارزی برای آینده کاملا متفاوت خواهد شد.

واسیلیف در ادامه گفت: به سختی می توان  استفاده از دلار آمریکا را در معاملات تجاری در مدت زمان کوتاهی حذف کرد اما این کار می تواند به تدریج و با کمترین هزینه برای اقتصاد روسیه انجام شود.

وی به چین به عنوان نمونه کشوری که توانسته است وابستگی خود را به دلار آمریکا کاهش دهد، اشاره کرد و خاطر نشان کرد: روسیه نیاز شدیدی به توسعه بازارهای مالی بلندمدت در کشور دارد که این امر در نهایت منجر به سرمایه گذاری بیشتر در این بخش می شود.

معاون کمیته شورایی سیاست های اقتصادی روسیه افزود: من می خواهم بگویم روسیه باید به اهدافی از جمله حفظ ثبات اقتصاد کلان خود، کاهش تورم دست یابد و سیستم های پرداخت مستقل خود را برای ترویج در سطح جهان توسعه دهد. اما نمایندگان گفتند که انجام این کار در مدت زمان کوتاهی غیرممکن است چون برای اقتصاد روسیه مضر است.

وی افزود: روسیه باید بیشتر از ارزهای خارجی دیگری همچون پوند انگلیس، یورو و یوآن چین استفاده کند.

در همین خصوص سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که روسیه تلاش می کند تا وابستگی خود را به سیستم های پرداخت ایالات متحده و همچنین استفاده از دلار در معاملات تجاری خود بکاهد.

گفتنی است این بیانیه کمتر از یک هفته بعد از آن که دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، قانون جدیدی را علیه روسیه، کره شمالی و ایران وضع کرد، صادر شده است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: