۲۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۸
نایب رئیس کمیسیون آموزش:

صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها نیاز به ساماندهی دارد

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد صندلی‌های خالی دانشگاه‌ها نیاز به ساماندهی دارد از این رو باید آمایشی در این زمینه انجام شود تا عرصه آموزش عالی با نیازهای کشور منطبق باشد.

به گزارش عیارآنلاین، قاسم احمدی لاشکی با اشاره به اینکه در آزمون سراسری سال جاری حدود ۷۰ هزار نفر بیش از سال گذشته ثبت نام کردند، گفت: این امر نشان دهنده افزایش آمار ثبت نام کنندگان بعد از ۱۰ سال است اما همچنان صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد.

نماینده مردم چالوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه افزایش ظرفیت دانشگاه‌ها و تعداد صندلی‌ها باید بر اساس نیاز کشور باشد، اظهار کرد: در حال حاضر ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجو در کشور تحصیل می‌کنند  و در این میان افتخار می‌کنیم بزرگترین دانشگاه در جهان اسلام یعنی دانشگاه آزاد اسلامی در کشور ما وجود دارد که بیانگر توجه به کمیت است اما به اندازه کافی به کیفیت توجه نشده است لذا باید برای ساماندهی صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها اقدام جدی مانند حذف یا ادغام صورت بگیرد.

 وی تصریح کرد: در شرایط فعلی با توجه به وجود صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها دیگر نیاز به توجه در حوزه کمی نیست و همین امر سبب شده که امروزه برخی از مجموعه‌های دانشگاه آزاد اسلامی ادغام شده‌اند؛ البته نباید از یاد برد که وجود ظرفیت‌های بدون متقاضی در دانشگاه‌ها و رشته‌های مهم  مطرح نیست.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه افزایش آمار بیکاران دارای تحصیلات تکمیلی بیانگر منطبق نبودن عرصه آموزش عالی با نیازهای کشور است، اظهار کرد: بر این اساس باید اذعان کرد که وجود صندلی خالی در دانشگاه‌ها در راستای افزایش تعداد ظرفیت‌های آنها در سال‌های گذشته رخ داده است.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی ضمن تاکید بر اینکه افزایش تعداد ظرفیت‌های دانشگاه‌ها سبب تضعیف علمی برخی فارغ التحصیلان شده و بر کیفیت آموزش اثر داشته است، خاطرنشان کرد: بر این اساس هم اکنون نیاز به آمایش دانشگاه‌ها وجود دارد./

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: