۲۰ مرد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۷
نماینده مجلس:

سرمایه گذاران حوزه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی جذب می‌شوند

آزادی خواه: در تلاش برای ارتقای دانش کشاورزان و بهره برداران و استفاده از دانش فنی و ایده فارغ التحصیلان بخش کشاورزی برای ارتقای بهره وری هستیم. سرمایه گذاران حوزه صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی جذب می‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین، حجت الاسلام احد آزادی خواه روز جمعه در جشنواره آلبالو در شهر زنگنه ملایر افزود: با تعامل و وحدتی که در این شهرستان وجود دارد، روند امور و موانع موجود برای سرمایه گذاری تسهیل شده است.
وی تولید سالیانه پنج هزار تن آلبالوی مرغوب در شهر و بخش زند را شاخصه مهم ملایر در بخش کشاورزی برشمرد و اظهار کرد: این حوزه نیازمند توجه جدی در حوزه ایجاد صنایع تبدیلی و غذایی است.
وی ادامه داد: شاخص دیگر ملایر در حوزه کشاورزی تولید سالیانه ۲۵۰ هزار تن انگور مرغوب است که از این نظر دارای رتبه جهانی و ملی هستیم.
حجت الاسلام آزادی خواه در عین حال شاخص نخست این شهرستان را صنعت مبل و منبت عنوان کرد و گفت: مبل و منبت ملایر ثبت ملی شد و بیش از هشت هزار تن از جوانان ملایر در این صنعت مشغول فعالیت هستند که سرمایه بسیار عظیمی است.
وی سبدبافی و فرشبافی را از دیگر ظرفیت های ملایر در حوزه صنایع دستی برشمرد و با اشاره به تحقق اقتصاد مقاومتی بیان کرد: شهر دستکند سامن پتانسیلی عظیم در حوزه گردشگری این شهرستان به شمار می رود.
وی اظهار کرد: با رایزنی هایی که به کمک مسئولان استانی و کشوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور انجام شده، امیدواریم بتوانیم شهر زیرزمینی سامن را به رونق رسانده و با جذب گردشگر در این حوزه تحول ایجاد کنیم.
حجت الاسلام آزادی خواه با اشاره به تصویب برداشت ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر با تعامل دولت و مجلس تاکید کرد: جوانان جویای کار در روستاها می توانند در حوزه های مختلف کشاورزی و صنایع دستی از این تسهیلات استفاده کنند.
وی افزود: در برنامه جامع و کامل ششم توسعه که با تلاش شبانه روزی نمایندگان تدوین شد، از رئیس جمهوری و وزرای پیشنهادی که از مجلس رای اعتماد خواهند گرفت می خواهیم حداکثر تلاششان را برای اجرایی شدن همه موارد برنامه ششم توسعه به کار گیرند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان نیز گفت: ۲٫۵ درصد از تولیدات بخش کشاورزی کشور مختص این استان است که سالیانه بیش از پنج میلیون تن محصولات زراعی، باغی و دامی در استان همدان تولید می شود.
شهرام پرورش سطح اراضی باغ های استان همدان را حدود ۷۵ هزار هکتار عنوان کرد و افزود: ملایر بیش از ۲۱ هزار هکتار از سطح باغ های استان همدان را به خود اختصاص داده و دارای خاستگاه ویژه ای در بخش باغبانی است.
وی به موقعیت ویژه ملایر در تولید انگور و کشمش با بیش از ۱۰ هزار هتکار باغ انگور اشاره و بیان کرد: سال گذشته ۱۳۳ هزار تن کشمش در کشور تولید شد که از این میزان ۳۳ هزار تن آن تولید شهرستان ملایر بود.
پرورش با بیان اینکه به دنبال برنامه مدون و ویژه ای برای باغبانی ملایر هستیم، افزود: در تلاش برای ارتقای دانش کشاورزان و بهره برداران و استفاده از دانش فنی و ایده فارغ التحصیلان بخش کشاورزی برای ارتقای بهره وری هستیم.
نخستین جشنواره آلبالو و آیین شکرگزاری برداشت آلبالو در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته جاری در پارک کریم خان زند شهر زنگنه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی، کشاورزان و باغداران و اقشار مختلف مردم برگزار و به صورت زنده از رادیو جوان پخش شد.
بیش از ۲ هزار هکتار از اراضی شهرستان ملایر زیر کشت آلبالو است که سالیانه بیش از پنج هزار تن آلبالو از باغ های شهر زنگنه و بخش زند برداشت می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: