یک مقام مسئول:

عرضه گندم در بورس، سبب افزایش کیفیت محصول و شفافیت معاملات می شود

خانلو، رییس امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه: اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا علاوه بر شفافیت معاملاتی، عرضه محصولات براساس استانداردهای تعیین شده در بورس و افزایش کیفیت را به همراه دارد. بورس کالا یک ابزار شفاف و کاراست، اما بدون تامین شرایط کامل در زنجیره تولید یک محصول، نباید انتظار معجزه را از آن داشت به عبارت دیگر اکنون از یک سو با اجرای سیاست خرید تضمینی توسط دولت و از سوی دیگر تعیین دستوری قیمت آرد و نان، دست بورس کالا را برای اجرای یک سیاست درست و بهینه بسته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، «مژگان خانلو» با تشریح مزایای اجرای سیاست قیمت تضمینی در بورس کالا افزود: عرضه گندم در بورس کالا در قالب سیاست قیمت تضمینی امری لازم الاجرا و قانونی است که مزایای فراوانی برای بخش کشاورزی به دنبال دارد.
وی با بیان اینکه عرضه گندم در بورس کالا به دولت کمک می کند تا گندم کیفی مطابق با استاندارد و ضوابط در کشور تولید شود، اظهارداشت: در این شرایط دولت دیگر مجبور نیست گندم و یا هر محصول دیگری را با هر درجه ای از کیفیت خریداری کند و این امر ارتقای کیفی محصولات و کارآمدی سیستم بر نظام تولید مترتب می شود، را به همراه دارد.
به گفته وی، افزون بر مزایای اجرای این سیاست برای تولیدکنندگان بخش کشاورزی، کاهش بار مالی تحمیلی بر دوش دولت به کمک ابزارهای نوین مالی را نیز می توان از دیگر مزایای آن برشمرد که به تبع آن دولت می تواند با کنارگذاشتن امور تصدی گری، به امور حاکمیتی خود بپردازد.
خانلو به اجرای این سیاست در چهار استان کشور به صورت آزمایشی و امکان بررسی و رفع ایرادات احتمالی سیاست قیمت تضمینی از طریق عرضه در بورس کالا اشاره کرد و گفت: برای موفقیت این طرح باید زنجیره تولید گندم اصلاح شده و بازار رقابتی برای آن شکل گیرد.
وی تصریح کرد: بورس کالا یک ابزار شفاف و کاراست، اما بدون تامین شرایط کامل در زنجیره تولید یک محصول، نباید انتظار معجزه را از آن داشت به عبارت دیگر اکنون از یک سو با اجرای سیاست خرید تضمینی توسط دولت و از سوی دیگر تعیین دستوری قیمت آرد و نان، دست بورس کالا را برای اجرای یک سیاست درست و بهینه بسته شده است.
این مقام مسئول در امور بازرگانی و خدمات مالی سازمان برنامه و بودجه کشور افزود: در این رابطه بایستی به این نکته اشاره داشت که بورس کالا به عنوان یک بازار مبتنی بر نظام عرضه و تقاضا و دارای ابزارهای نوین مالی، نباید شرایط را به دلخواه دولت ایجاد کند؛ بلکه این ما هستیم که باید خود را با شرایط مدنظر بورس کالا که همان کشف واقعی قیمت ها، شفاف سازی آمارها و حرکت به سمت توسعه بخش کشاورزی است، وفق دهیم.
وی درباره توسعه اقتصاد در حوزه کشاورزی به کمک بازارهای نوین مالی در بورس کالای ایران و ارتقای سهم آن در تولید ناخالص داخلی کشور اظهارداشت: پیش از این بورس کالا به دلیل انجام معاملات محصولات پتروشیمی و فلزات رونق گرفت و الان وقت آن رسیده که حوزه کشاورزی نیز نقش خود را در رشد و توسعه این بازار و افزایش سهم آن در تولید ناخالص داخلی ایفا کند که لازمه تحقق این هدف اصلاح بازارهای سنتی خارج از بورس است تا معاملات انواع کالا در بستر بورس کالا انجام شود.
خانلو به امکان برنامه ریزی و مدیریت تولید به کمک ثبت دقیق اطلاعات کشاورزان در بورس کالا اشاره کرد و گفت: با وجود آنکه قانون افزایش بهره وری تولید بخش کشاورزی طی حدود شش سال گذشته، دولت و جهاد کشاورزی را به رعایت الگوی کشت مکلف کرده، اما هنوز هیچ سامانه جامعی برای تعیین دقیق الگوی کشت در هر منطقه و شناسایی کشاورزان و تکمیل اطلاعات آنها طراحی نشده است که قابلیت بهره برداری را برای سایر نهادها و حتی عموم فعالان این حوزه فراهم کند.
وی افزود: اما ثبت این اطلاعات در سامانه معاملات بورس کالا می تواند تا حد زیادی به جمع آوری اطلاعات کشاورزان کمک کند.
وی اظهارداشت: اکنون آمار دقیقی از کشاورزان، سطح زیر کشت زمین های کشاورزی، نوع محصول و کیفیت آن در دسترس نیست که بتوان براساس آن برای این بخش برنامه ریزی کرد، اما ثبت اطلاعات موجود در یک سیستم هوشمند، ضمن فراهم سازی امکان برنامه ریزی و مدیریت بهینه در حوزه تولید محصولات کشاورزی، خطاهای انسانی را نیز به حداقل ممکن کاهش می دهد.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری خرید گندم از بیست و یکم اسفندماه پارسال از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر مهرماه امسال ادامه دارد.
پارسال ۱۴ میلیون و ۵۹۰ هزارتن گندم تولید و ۱۱ میلیون و ۵۲۵ هزارتن به ارزش بیش از ۱۴۵ هزار میلیارد ریال خریداری شد.
در سال ۱۳۹۵ قیمت هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۲ هزار و ۷۰۵ ریال و گندم دوروم ۱۳هزار و ۶۸ ریال بود.
امسال براساس مصوبه شورای اقتصاد هر کیلوگرم گندم معمولی (نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید ۲ درصد به مبلغ ۱۳ هزار ریال (۱۳۰۰ تومان) و گندم دوروم ۱۳ هزار و ۳۰۰ریال (۱۳۳۰ تومان) خریداری می شود.
در سالجاری تولید ۱۴ میلیون تن و خرید تضمینی ۱۱ میلیون تن گندم پیش بینی شده است.
این درحالیست که اکنون گندم چهار استان مازندران، قزوین، مرکزی و خراسان شمالی در بورس کالا عرضه می شود.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: