رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

لایحه هوای پاک؛ گامی مهم برای مقابله با منابع آلاینده است

اکبری: لایحه هوای پاک گامی مؤثر و مهم برای مقابله با منابع آلاینده است. این لایحه از فعالیت دستگاه‌های متعددی که در زمینه کاهش آلودگی هوا فعال بودند جلوگیری می‌کند. تأمین حقآبه تالاب‌ها ازجمله اقدامات پیشگیرانه‌ای است که برای مقابله با کانون‌های گردوغبار در این لایحه دیده شده است. این لایحه اختیارات کافی و لازم را به سازمان حفاظت محیط‌زیست برای برخورد با منابع آلاینده هوا می‌دهد؛ انتظار می‌رود با اجرای قانون هوای پاک شاهد بهبود وضعیت هوای کلانشهرهای کشور باشیم البته سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف شد هر ۶‌ماه یک‌بار گزارش پیشرفت اجرای لایحه را به مجلس ارائه کند.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه لایحه هوای پاک گامی مؤثر و مهم برای مقابله با منابع آلاینده است، گفت: این لایحه از فعالیت دستگاه‌های متعددی که در زمینه کاهش آلودگی هوا فعال بودند جلوگیری می‌کند.

علی اکبری با یادآوری تأیید لایحه هوای پاک توسط شورای نگهبان، گفت: اقدامات مناسبی برای کنترل منابع آلاینده در این لایحه پیش‌بینی شده است که برخی از این اقدامات تنبیهی و برخی تشویقی است که انتظار می‌رود با تسهیلات و تمهیداتی که قانونگذار برای رفع مشکل آلایندگی هوای کلانشهرها در این لایحه پیش‌بینی کرده شاهد بهبود وضعیت هوا باشیم، در واقع میزان مجازات‌های ارائه شده در این لایحه قدرت بازدارندگی داشته و می‌تواند تأثیرات مهم و بسزایی در پی داشته باشد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لایحه هوای پاک دولت را مکلف کرده از طریق همکاری‌های بین‌المللی نسبت به کاهش گردوغبار اقدام کند، تصریح کرد: تأمین حقآبه تالاب‌ها ازجمله اقدامات پیشگیرانه‌ای است که برای مقابله با کانون‌های گردوغبار در این لایحه دیده شده است.

وی با یادآوری اینکه توجه به تسهیلات مناسب با نرخ و بهره پایین برای نوسازی ناوگان یکی از اقدامات مؤثر در بهبود هوای کلانشهرها در لایحه هوای پاک است، افزود: خودروهای فرسوده نقش عمده‌ای در آلایندگی هوای کلانشهرها داشته و جایگزینی خودروهای فرسوده مستلزم به کارگیری سیاست‌های تشویقی مناسب است که در لایحه هوای پاک درنظر گرفته شده و با اجرای این قانون می‌توان گامی جدی در جهت نوسازی حمل‌ونقل عمومی برداشت؛

از سویی وزارت کشور مکلف به توسعه حمل‌ونقل عمومی زمینی است به‌گونه‌ای که وضعیت حمل‌ونقل سالانه ۵درصد بهبود یابد. اکبری با بیان اینکه وزارت نفت در لایحه هوای پاک مکلف به عرضه سوخت استاندارد شده است، گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست نیز موظف به جلوگیری از تولید سوخت غیراستاندارد و همچنین برای وزارت نیرو نیز تکلیف شده که باید برای تأمین حداقل ۳۰ درصد از برق کشور به‌طور سالانه از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با یادآوری اینکه لایحه هوای پاک از فعالیت دستگاه‌های متعددی که در زمینه کاهش آلودگی هوا فعال بودند جلوگیری می‌کند، ادامه داد: معاف شدن خودروها و موتورسیکلت‌های برقی – بنزینی و خودروهای الکتریکی تولید داخل از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده ازجمله سیاست‌های تشویقی در لایحه هوای پاک است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لایحه هوای پاک گامی مؤثر و مهم برای مقابله و برخورد با منابع آلاینده است، گفت: این لایحه اختیارات کافی و لازم را به سازمان حفاظت محیط‌زیست برای برخورد با منابع آلاینده هوا می‌دهد؛ انتظار می‌رود با اجرای قانون هوای پاک شاهد بهبود وضعیت هوای کلانشهرهای کشور باشیم البته سازمان حفاظت محیط‌زیست مکلف شد هر ۶‌ماه یک‌بار گزارش پیشرفت اجرای لایحه را به مجلس ارائه کند.

منبع: همشهری آنلاین

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: