مدیر آمار و برنامه‌ریزی انجمن صنایع روغن‌کشی کشور:

در سال جاری از واردکنندگان بابت واردات هر کیلوگرم دانه روغنی ۵۰ تومان اخذ می‌شود

جعفری: در سال جاری از واردکنندگان بابت واردات هر کیلوگرم دانه روغنی ۵۰ تومان اخذ می‌شود که با این وجود، تعرفه واردات به ۱۰ درصد می‌رسد، حال باید از مسئولان پرسید که چرا واردات کنجاله به کشور از اخذ مابه‌التفاوت معاف است. هم‌اکنون برخی از کارخانه‌های روغن‌کشی غیرفعال هستند و برخی با ظرفیت ۵ تا ۱۰ درصد و برخی با ظرفیت ۴۰ درصد فعالیت می‌کنند. با توجه به نیاز ۲,۵ میلیون تنی کشور به کنجاله، کارخانه‌های این بخش در سال گذشته با روغن‌کشی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنجاله تولید کردند، این در حالی است که واردات یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی انواع کنجاله به کشور، کارخانه‌هایی که سال‌ها با ظرفیت پایین فعالیت می‌کردند را با مشکل روبه‌رو کرده؛ به‌طوری‌که دیگر توان رقابت ندارند.

به گزارش عیارآنلاین، مدیر آمار و برنامه‌ریزی انجمن صنایع روغن‌کشی کشور با بیان اینکه ۲۸ کارخانه با ظرفیت پنج میلیون تن روغن‌کشی از انواع دانه‌های روغنی در کشور فعال است، گفت: در سال‌های مختلف ظرفیت‌های متفاوتی وجود دارد، درسال ۹۲ با وجود ظرفیت چهار میلیون و ۶۰۰ هزار تنی کارخانه‌های روغن‌کشی ۳۶۳ هزار تن انواع دانه‌ها، روغن‌کشی شد که با توجه به این میزان فقط هشت درصد این کارخانه‌ها فعال بود، هم‌اکنون برخی از کارخانه‌های روغن‌کشی غیرفعال هستند و برخی با ظرفیت ۵ تا ۱۰ درصد و برخی با ظرفیت ۴۰ درصد فعالیت می‌کنند.

محمد جعفری با بیان اینکه کارخانه‌های روغن‌کشی با وجود شرایط بسیار سخت در سال گذشته بخشی از کنجاله مورد نیاز کشور را تأمین کردند، افزود: با توجه به نیاز ۲,۵ میلیون تنی کشور به کنجاله، کارخانه‌های این بخش در سال گذشته با روغن‌کشی یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن انواع دانه‌های روغنی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنجاله تولید کردند، این در حالی است که واردات یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی انواع کنجاله به کشور، کارخانه‌هایی که سال‌ها با ظرفیت پایین فعالیت می‌کردند را با مشکل روبه‌رو کرده؛ به‌طوری‌که دیگر توان رقابت ندارند.

وی با اشاره به تعطیلی تعدادی از این کارخانه‌ها در برخی از ماه‌های مختلف سال، عنوان کرد: وقتی توان تولید یک محصول در کشور وجود دارد و سرمایه‌گذاری لازم برای آن صورت گرفته باید برای حمایت از تولیدکنندگان، تعرفه‌ای برای واردات محصولات نهایی وضع شود، پس واردات یک میلیون و ۶۰۰ هزار تنی دانه‌های روغنی بر خلاف اقتصاد مقاومتی با چه استدلالی انجام شده است.

کنجاله در بازار پایین‌تر از قیمت مصوب

به گفته مدیر آمار و برنامه‌ریزی انجمن صنایع روغن‌کشی کشور، ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم کنجاله را در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳، یک‌هزار و ۷۷۰ تومان تصویب کرد، اما امروز هرکیلو کنجاله در بازار به قیمت کمتر از یک‌هزار و ۳۰۰ تومان در بنادر خرید و فروش می‌شود.

جعفری با بیان اینکه واردکنندگان در صورت خرید یک کیلوگرم کلزا می‌توانند ۸۰ کیلوگرم انواع دانه‌های روغنی با تعرفه پنج درصد وارد کنند، تأکید کرد: در صورت خرید یک کیلوگرم سویای تولید داخل می‌توانند ۷۰ کیلوگرم دانه روغنی وارد کنند، اما از ابتدای امسال مابه‌التفاوتی برای واردات دانه و روغن وضع شد، طبق آن از واردکنندگان بابت واردات هر کیلوگرم دانه روغنی در سال جاری ۵۰ تومان اخذ می‌شود که با این وجود، تعرفه واردات به ۱۰ درصد می‌رسد؛ بنابراین واردکنندگان دانه‌های روغنی با توجه به زیان ۱۴ تومانی فرمول یک به ۸۰ و پرداخت ۵۰ تومان مابه‌التفاوت، در واقع برای واردات هر کیلوگرم دانه روغنی ۶۴ تومان اضافه می‌پردازند.

وی ادامه داد: فاصله واردات دانه‌های روغنی با واردات با تعرفه ۱۰ درصدی، ۶۵ تومان است، در نتیجه دانه‌های روغنی با تعرفه ۱۰ درصدی وارد می‌شود، این در حالی است که کشورهای بزرگ تولیدکننده برای حفظ تولید در کشور خود کنجاله را ۴۰ تا ۶۰ دلار ارزان‌تر عرضه می‌کنند و تجار زمانی که برای هر تن کنجاله در کشور مبداء باید ۳۴۰ دلار و هر تن دانه روغنی باید ۴۰۰ دلار بپردازند، به‌طور مسلم متقاضی خرید کنجاله هستند؛ بنابراین با واردات بی‌رویه کل تولیدکنندگان کشور آسیب می‌بینند.

جعفری بیان کرد: حال باید از مسئولان پرسید که چرا واردات کنجاله به کشور از تعرفه معاف است، به‌طور حتم پاسخ آن‌ها تأثیر روی قیمت تمام‌شده مرغ است، اما بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که بعد از تولید بهترین گزینه برای جبران نیاز کشور و تکمیل حداقلی ظرفیت کارخانه‌های روغن‌کشی واردات دانه‌های روغنی است که منجر به کاهش قیمت تمام‌شده مرغ و فراهم شدن زمینه صادرات آن می‌شود.

وی با اشاره به تعرفه ۲۰ درصدی روغن نباتی یادآور شد: واردکنندگان می‌توانند با خرید یک کیلوگرم دانه روغنی تولید داخل، مجوز واردات هشت کیلوگرم انواع روغن با تعرفه ۱۰ درصد را دریافت کنند.

روشن ماندن چراغ کارخانه‌ها با واردات دانه‌های روغنی

مدیر آمار و برنامه‌ریزی انجمن صنایع روغن‌کشی کشور با اشاره به اینکه کشورهایی نظیر آرژانتین، برزیل و آمریکا سیاست‌هایی برای جلوگیری از صادرات مواد اولیه وضع کرده و اصرار بر صادرات محصولات تولیدی خود دارند، اضافه کرد: کمبود دانه‌های روغنی باید برطرف شود و اگر با وجود کشت این محصولات نیاز کشور و کارخانه‌ها تأمین نمی‌شود باید به جای کنجاله، دانه‌های روغنی وارد شود تا با ایجاد اشتغال چراغ کارخانه‌های صنایع روغن‌کشی روشن بماند.

جعفری با بیان اینکه با واردات دانه‌های روغنی، کنجاله در داخل کشور تولید می‌شود، خاطرنشان ساخت: با واردات این محصولات نه‌تنها کارخانه‌های صنایع روغن‌کشی فعال می‌شود، بلکه مرغداران کنجاله مورد نیاز خود را به‌راحتی و با قیمت حمل کمتر تهیه می‌کنند.

افزایش ظرفیت کارخانه‌ها با دلیل تساوی قیمت کنجاله و دانه

وی در پایان با بیان اینکه در سال‌های گذشته دو اتفاق باعث افزایش ظرفیت کارخانه‌های صنایع روغن‌کشی کشور شد، اظهار کرد: برابر شدن قیمت دانه‌های روغنی و کنجاله برای اولین بار درسطح جهان و حتی گران‌تر بودن قیمت کنجاله نسبت به دانه در برخی از ماه‌های سال و افزایش تعرفه واردات کنجاله و روغن از سه به هفت درصد و برابری با تعرفه واردات روغن باعث افزایش ظرفیت کارخانه‌های روغن‌کشی و واردات مواد اولیه شد که این مهم برای ایجاد اشتغال، حفظ ارزش افزوده و افزایش تولید داخلی کشور مناسب‌تر است.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: